Darowizna od rodziców a urząd skarbowy - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
25-02-2011, 14:39  
FraZeolog
Ekspert
 
FraZeolog na Forum Prawnym
 
Posty: 8.156
Domyślnie RE: Darowizna od rodziców a urząd skarbowy

Cytat:
Napisał/a voyteg
Nie jest wyjątkiem, tak samo jak art. 47 i 49 nie są wyjątkami od art 231 KC, ale o jakiej sytuacji on mówi:

"Właściciel gruntu, na którym wzniesiono budynek (..) może żądać, aby ten, kto wzniósł budynek (...) nabył od niego własność działki "


czy nie o takiej, gdzie "ten, kto wzniósł budynek" nie jest "właścicielem gruntu" ?
Właśnie o takiej sytuacji mówi ten przepis. Ale z art. 231 KC nie sposób wyprowadzić wniosku, że ten, kto wzniósł budynek jest właścicielem budynku pomimo, że nie jest właścicielem gruntu. Art. 231 reguluje tylko kwestię wzajemnych roszczeń właściciela gruntu (i budynku) oraz osoby, która budynek wzniosła.

PS. oczywiście jeżeli chodzi o darowiznę nieruchomości - to nie trzeba jej zgłaszać w Urzędzie Skarbowym samemu. Czyni to notariusz przesyłając do Urzędu Skarbowego wypis aktu notarialnego obejmującego umowę darowizny.
FraZeolog jest off-line  
25-02-2011, 14:54  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 15.040
Domyślnie RE: Darowizna od rodziców a urząd skarbowy

Cytat:
Napisał/a FraZeolog
Art. 231 reguluje tylko kwestię wzajemnych roszczeń właściciela gruntu (i budynku) oraz osoby, która budynek wzniosła.
i tu mamy taką relacje rodzice - córka
mogą być dwa warianty:
- inwestorem jest córka i finansuje budowę z darowizny od rodziców
- inwestorem są rodzice i potem ma miejsce sytuacja z art. 231
voyteg jest off-line  
25-02-2011, 15:03  
FraZeolog
Ekspert
 
FraZeolog na Forum Prawnym
 
Posty: 8.156
Domyślnie RE: Darowizna od rodziców a urząd skarbowy

Cytat:
Napisał/a voyteg
- inwestorem są rodzice i potem ma miejsce sytuacja z art. 231
Konkretnie rzecz ujmując, zastosowanie art. 231 KC polegałoby na tym:

Córka jest właścicielem gruntu. Rodzice ze swoich środków budują budynek na jej gruncie.

Wówczas córka może zażądać od nich aby za odpowiednim wynagrodzeniem nabyli od niej własność nieruchomości.
FraZeolog jest off-line  
25-02-2011, 15:55  
PanMarcin
Użytkownik
 
Posty: 199
Domyślnie RE: Darowizna od rodziców a urząd skarbowy

Art. 191. KC Własność nieruchomości rozciąga się na rzecz ruchomą, która została połączona z nieruchomością w taki sposób, że stała się jej częścią składową.

To jest podstawa. Jak słusznie zauważył FraZeolog art. 231 reguluje jedynie roszczenia właściciela i osoby wznoszącej budynek.
PanMarcin jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo finansowe i podatkowe - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ w jakiśposób Urząd Skarbowy rozlicza darowizny od rodziców? odpowiedzi: 4
§ darowizna od rodziców vs. urząd skarbowy odpowiedzi: 1
§ Darowizna a Urząd Skarbowy ? odpowiedzi: 2
§ Darowizna a Urząd Skarbowy odpowiedzi: 8
§ darowizna od babci a urząd skarbowy odpowiedzi: 2
§ darowizna a urząd skarbowy? odpowiedzi: 1


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:09.