Darowizna od rodziców a urząd skarbowy - Forum Prawne

 

Darowizna od rodziców a urząd skarbowy

Witam, Rodzice przepisali mi działkę, na której mają zamiar rozpocząć budowę domu jeszcze w tym roku. Wiem, że muszę wykazać w urzędzie skarbowym darowiznę i nie będę płaciła od niej podatku, ale jak to zrobić ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe

Prawo finansowe i podatkowe - aktualne tematy:

  • § Pełnomocnictwa w biurach rachu...
    Jak w biurach rachunkowych mają funkcjonować pełnomocnictwa po nowemu: Czy klienci muszą pozakładać konta na...
  • § pożyczka dla siostry
    Zamierzam pożyczyć siostrze 5000 zł w związku z zakupem mieszkania. 1. Jak spisać umowę, aby była ważna i...
  • § Faktura zaliczkowa- czy potrze...
    Witam, Zwracam się z prośbą o podpowiedź. Księgowy mojej firmy twierdzi, że jak wystawiam fakturę proformę,...

Odpowiedz
 
24-02-2011, 08:59  
Wioneczka
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Darowizna od rodziców a urząd skarbowy

Witam,
Rodzice przepisali mi działkę, na której mają zamiar rozpocząć budowę domu jeszcze w tym roku. Wiem, że muszę wykazać w urzędzie skarbowym darowiznę i nie będę płaciła od niej podatku, ale jak to zrobić żeby było dobrze? Działka jest wartości ok 25tys. Koszty budowy domu będą również ponosić rodzice, ja mam niewielkie oszczędności. Czy powinnam mieć, jakieś potwierdzenie wysokości darowanych mi pieniędzy (które będą przeznaczone na budowę)? A najprościej - czy dobrze będzie jeśli rodzice przeleją mi swoje oszczędności na konto, ja wykażę darowiznę działki i pieniędzy w urzędzie skarbowym, a następnie zwrócę im pieniążki z powrotem na konto żeby mogli je swobodnie wypłacać w miarę potrzeby?
Bardzo proszę o poradę
Wioneczka jest off-line  
24-02-2011, 09:34  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 15.443
Domyślnie RE: Darowizna od rodziców a urząd skarbowy

Cytat:
Napisał/a Wioneczka
Rodzice przepisali mi działkę,
Kiedy darowali? Czy był to akt notarialny?

Cytat:
Napisał/a Wioneczka
Koszty budowy domu będą również ponosić rodzice, ja mam niewielkie oszczędności.
czyją własność docelowo ma stanowić dom?
voyteg jest off-line  
24-02-2011, 09:40  
korpus
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: Darowizna od rodziców a urząd skarbowy

Nie dawno to przerabiałem.
W przypadku pieniędzy rodzice mogą Ci podarować pieniądze na budowę/zakup itp ale musi być to udokumentowane, robią przelew na twoje konto bankowe w tytule że to darowizna, piszecie umowę że któryś z rodziców daje Ci kasę na budowę, z potwierdzeniem przelewu oraz umową idziesz do US i składas PIT SD-Z2 (chyba)
podobnie będzie z działką. Jest termin chyba kilka miesięcy po otrzymaniu pieniędzy czy działki musisz to zgłosić i nie zapłacisz podatku. (nie trzeba zgłaszać kwoty do 9000zł jak bliska rodzina daje)
korpus jest off-line  
24-02-2011, 09:41  
Wioneczka
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Darowizna od rodziców a urząd skarbowy

Tak, mamy akt notarialny. Rodzice przepisali mi działkę w styczniu tego roku. Natomiast dom ma być moją własnością.
Wioneczka jest off-line  
24-02-2011, 09:48  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 15.443
Domyślnie RE: Darowizna od rodziców a urząd skarbowy

To teraz trzeba złożyć SD-3 dla darowizny tej działki, bo jak przepadnie termin to zwolnienie z podatku też. Późniejsze darowizny, to nowe zeznania.
voyteg jest off-line  
24-02-2011, 09:57  
Wioneczka
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Darowizna od rodziców a urząd skarbowy

Dziękuję Wam bardzo za pomoc
Wioneczka jest off-line  
24-02-2011, 19:32  
PanMarcin
Użytkownik
 
Posty: 199
Domyślnie RE: Darowizna od rodziców a urząd skarbowy

Pierwsze słyszę, żeby trzeba było zgłaszać do US darowiznę działki w formie aktu notarialnego. Przecież art. 4a ust. 4 pkt 2 upsd wyłącza ten obowiązek.

Nawet jeśli rodzice zbudują dom za swoje pieniądze na twoim gruncie to i tak jesteś właścicielem tego domu.

Jeśli po darowiźnie zwrócisz rodzicom te pieniądze to będzie to darowizna od ciebie dla rodziców, którą też trzeba zgłosić do US.
PanMarcin jest off-line  
24-02-2011, 19:50  
TaxTex
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.422
Domyślnie RE: Darowizna od rodziców a urząd skarbowy

Zgłosić musisz tylko darowiznę pieniędzy, o ile ona nie została objęta tym aktem notarialnym.
TaxTex jest off-line  
25-02-2011, 11:15  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 15.443
Domyślnie RE: Darowizna od rodziców a urząd skarbowy

Cytat:
Napisał/a PanMarcin
Nawet jeśli rodzice zbudują dom za swoje pieniądze na twoim gruncie to i tak jesteś właścicielem tego domu.
Gdyby tak było, to bezzasadny były ponizszy zapis prawny art. 231 KC

Przepis prawny:


§ 2. Właściciel gruntu, na którym wzniesiono budynek lub inne urządzenie o wartości przenoszącej znacznie wartość zajętej na ten cel działki, może żądać, aby ten, kto wzniósł budynek lub inne urządzenie, nabył od niego własność działki za odpowiednim wynagrodzeniem.
voyteg jest off-line  
25-02-2011, 11:52  
FraZeolog
Ekspert
 
FraZeolog na Forum Prawnym
 
Posty: 8.156
Domyślnie RE: Darowizna od rodziców a urząd skarbowy

Cytat:
Napisał/a voyteg
Gdyby tak było, to bezzasadny były ponizszy zapis prawny art. 231 KC

Przepis prawny:


§ 2. Właściciel gruntu, na którym wzniesiono budynek lub inne urządzenie o wartości przenoszącej znacznie wartość zajętej na ten cel działki, może żądać, aby ten, kto wzniósł budynek lub inne urządzenie, nabył od niego własność działki za odpowiednim wynagrodzeniem.
a o zasadzie superficies solo cedit Pan słyszał?

Dom jest częścią składową gruntu i jest własnością właściciela gruntu - niezależnie od tego, kto go wybudował.
FraZeolog jest off-line  
25-02-2011, 12:20  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 15.443
Domyślnie RE: Darowizna od rodziców a urząd skarbowy

Cytat:
Napisał/a FraZeolog

Dom jest częścią składową gruntu i jest własnością właściciela gruntu -
to czyj jest dom, jeśli art 231 § 2 KC normuje tylko, że ten który go zbudował ma nabyć tylko działkę?

"ten, kto wzniósł budynek lub inne urządzenie, nabył od niego własność działki"
voyteg jest off-line  
25-02-2011, 14:16  
FraZeolog
Ekspert
 
FraZeolog na Forum Prawnym
 
Posty: 8.156
Domyślnie RE: Darowizna od rodziców a urząd skarbowy

Zamiast czepiać się art. 231 proponuję zapoznać się z:

Kodeks Cywilny
Przepis prawny:

Art. 47. § 1. Część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych.
§ 2. Częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego.
§ 3. Przedmioty połączone z rzeczą tylko dla przemijającego użytku nie stanowią jej części składowych.

art. 48. Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania.
FraZeolog jest off-line  
25-02-2011, 14:24  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 15.443
Domyślnie RE: Darowizna od rodziców a urząd skarbowy

Cytat:
Napisał/a FraZeolog
Zamiast czepiać się art. 231
to nie czepianie, tylko stosowanie

jak zapis jest w art. 231 to wynika z niego, że jest możliwa sytuacja, która ten art normuje
voyteg jest off-line  
25-02-2011, 14:26  
FraZeolog
Ekspert
 
FraZeolog na Forum Prawnym
 
Posty: 8.156
Domyślnie RE: Darowizna od rodziców a urząd skarbowy

Cytat:
Napisał/a voyteg
to nie czepianie, tylko stosowanie

jak zapis jest w art. 231 to wynika z niego, że jest możliwa sytuacja, która ten art normuje
Art. 231 nie jest wyjątkiem od art. 47 i 48 kodeksu cywilnego
FraZeolog jest off-line  
25-02-2011, 14:31  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 15.443
Domyślnie RE: Darowizna od rodziców a urząd skarbowy

Cytat:
Napisał/a FraZeolog
Art. 231 nie jest wyjątkiem od art. 47 i 48 kodeksu cywilnego
Nie jest wyjątkiem, tak samo jak art. 47 i 49 nie są wyjątkami od art 231 KC, ale o jakiej sytuacji on mówi:

"Właściciel gruntu, na którym wzniesiono budynek (..) może żądać, aby ten, kto wzniósł budynek (...) nabył od niego własność działki "


czy nie o takiej, gdzie "ten, kto wzniósł budynek" nie jest "właścicielem gruntu" ?
voyteg jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ w jakiśposób Urząd Skarbowy rozlicza darowizny od rodziców? (odpowiedzi: 4) Witam! Czy jest jakaś górna granica kwoty jaką rodzic może przekazać dziecku w formie darowizny? w jaki sposób zarówno osoba obdarowana, jak i...
§ darowizna od rodziców vs. urząd skarbowy (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie, W ubiegłym roku otrzymałam od rodziców 3 darowizny pieniężne (dwie w lipcu'11, jedna w listopadzie'11) - przelewy na konto...
§ Darowizna a Urząd Skarbowy ? (odpowiedzi: 2) Witam żona dostała jako darowiznę dom w zabudowie szeregowej od ojca i matki wiem że jest zwolniona z podatku ale trzeba zgłosić tę darowizne w US...
§ Darowizna a Urząd Skarbowy (odpowiedzi: 8) Czy darowiznę w kwocie do 9.000 zł w grupie pierwszej należy zawsze zgłosić w US? Tylko wtedy skorzystamy z ulgi?
§ darowizna od babci a urząd skarbowy (odpowiedzi: 2) Witam. Otrzymałam od babki darowiznę w formie mieszkania (został spisany u notariusza akt). Mam pytanie czy do Urzędu Skarbowego muszę coś zgłaszać...
§ darowizna a urząd skarbowy? (odpowiedzi: 1) Witam. W kancelarii notarialnej podpisałem z babcią akt dotyczący darowania mi przez nią mieszkania. Ustaliliśmy jednak że na razie nie będę się...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:04.