rozliczenie pit osoby zmarłej - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
12-04-2011, 12:39  
olu21
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie rozliczenie pit osoby zmarłej

Witam, mam pytanie dotyczące osoby zmarłej. moja teściowa wyszła po raz drugi za mąż z tym że był to tylko ślub kościelny więc nosi nazwisko pierwszego męża. Drugi mąż umarł w tym roku (2011) w styczniu. W roku 2010 pracował przez pierwsze dwa miesiące, a przez kolejne miesiące pobierał zasiłek dla bezrobotnych. Teściowa nie pracuje nie jest zarejestrowana jako bezrobotna i płaci sobie KRUS. Proszę o odpowiedź czy rozliczać ich wspólnie czy nie rozliczać wcale, a jeśli rozliczyć wspólnie to podatnikiem będzie zmarły mąż (bo on miał dochody) a małżonkiem moja teściowa (ona nie ma nic) czy na odwrót.
olu21 jest off-line  
12-04-2011, 12:59  
agd12
Użytkownik
 
Posty: 189
Domyślnie RE: rozliczenie pit osoby zmarłej

Zeznanie podatkowe składa osoba fizyczna, a więc osoba żyjąca. W związku z tym teścia nie trzeba rozliczać, zaś w przypadku teściowej nie ma takiej potrzeby.
agd12 jest off-line  
12-04-2011, 14:13  
olu21
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: rozliczenie pit osoby zmarłej

Ok, ale teściowa dostałaby zwrot 403 złote bo jest nadpłata, chyba nie będzie żadnych konsekwencji jeśli ją rozliczę. ona jest w trudnej sytuacji więc każdy grosz byłby dla niej dużym wsparciem.
olu21 jest off-line  
12-04-2011, 14:39  
tatko9876
Stały bywalec
 
tatko9876 na Forum Prawnym
 
Posty: 1.288
Domyślnie RE: rozliczenie pit osoby zmarłej

jeśli mieli TYLKO ślub kościelny (jest to możliwe dzięki „Instrukcja dla księży dotycząca małżeństw konkordatowych” z 15 listopada 1998 roku, która mówi „Jeżeli nupturienci nie zawarli małżeństwa cywilnego, a chcą zawrzeć małżeństwo kanoniczne bez skutków cywilnych, sprawę należy przedstawić Ordynariuszowi miejsca, podając powody takiej decyzji nupturientów, celem uzyskania stosownej zgody. Podobnie należy postąpić, jeżeli narzeczeni przyrzekają , że skutki cywilne dla swojego małżeństwa kanonicznego chcą uzyskać przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego dopiero po zawarciu małżeństwa w Kościele.”)a nie konkordatowy to w świetle prawa nie byli małżenstwem
tatko9876 jest off-line  
12-04-2011, 15:58  
olu21
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: rozliczenie pit osoby zmarłej

no rozumiem w świetle prawa nie byli małżeństwem, czyli nie rozliczać nic, no to w takim razie jak rozumieć to, że dzwoniąc do US pani mówi żeby rozliczać, a ich nie interesuje jaki mieli ślub. Z powyższych odpowiedzi wynika żeby nic nie robić i nic nie zgłaszać, a US powinien wiedzieć o fakcie że teść nie żyje. Bardzo dziękuje za odpowiedzi.
olu21 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo finansowe i podatkowe - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Rozliczenie osoby zmarłej odpowiedzi: 2
§ Rozliczenie po zmarłym mężu odpowiedzi: 3
§ Poświadczenie dziedziczenia z osoby zmarłej na zmarłą odpowiedzi: 3
§ rozliczenie ze zmarłym mężem odpowiedzi: 1
§ Rozliczenie po zmarłym mężu odpowiedzi: 2
§ Rozliczenie PIT osoby zmarłej odpowiedzi: 5


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:30.