Darowizna dla rodziców - Forum Prawne

 

Darowizna dla rodziców

Pragnę przekazać darowiznę dla rodziców przeznaczona na rzecz wykupienia na wlasność mieszkania komunalnego. W jaki sposób przekazać im pieniądze, aby darowizna była zwolniona od podatku ? Czy w ogóle można tego podatku uniknąć ?...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe

Prawo finansowe i podatkowe - aktualne tematy:

  • § umowa zlecenie z własnym praco...
    Witam, mam pytanie w macierzystym zakładzie pracy przebywam na urlopie wychowawczym, jednak z ww. pracodawcą...
  • § Podatek od sprzedaży mieszkani...
    Witam. W skrócie opowiem o cochodzi. w 2012 roku żona sprzedała mieszkanie które nie było jej własnością przez...
  • § Sd3
    Witam , mam pytanie w US poinformowano mnie ,że mam złożyć SD3 tylko nie bardzo wiem jak to zrobić ponieważ...

 
08-05-2011, 20:45  
hornwaldt
Użytkownik
 
Posty: 155
Domyślnie Darowizna dla rodziców

Pragnę przekazać darowiznę dla rodziców przeznaczona na rzecz wykupienia na wlasność mieszkania komunalnego. W jaki sposób przekazać im pieniądze, aby darowizna była zwolniona od podatku ? Czy w ogóle można tego podatku uniknąć ?
hornwaldt jest off-line  
08-05-2011, 21:10  
Ślimak
Moderator
 
Ślimak na Forum Prawnym
 
Posty: 5.575
Domyślnie RE: Darowizna dla rodziców

Tak. Rodzice są w tzw. grupie zerowej w podatku od spadków i darowizn - mogą zostać zwolnieni. Muszą być spełnione łącznie następujace warunki:
- kasa idzie PRZELEWEM z konta na konto
- w ciągu 6 miesięcy złożycie odpowiedni formularz w urzędzie skarbowym.

Tyle w kontekście podatku od spadków i darowizn. Odnosnie PIT nie czuję się do końca kompetentny - w mojej ocenie tu będzie podatek, ale niech tą część ktoś jeszcze "klepnie".
Ślimak jest off-line  
08-05-2011, 21:26  
akuma_Nakago
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.522
Domyślnie RE: Darowizna dla rodziców

Darowizny nie podlegają opodatkowaniu na podstawie updof (art. 2 ustawy). Czyli żadnego podatku (PIT) od takiej darowizny się nie płaci.
akuma_Nakago jest off-line  
08-05-2011, 21:28  
hornwaldt
Użytkownik
 
Posty: 155
Domyślnie RE: Darowizna dla rodziców

Czy US ma prawo zażądać od rodziców wyjaśnienia - skąd wzięli pieniądze na wykup lokalu od gminy ?
hornwaldt jest off-line  
08-05-2011, 21:30  
akuma_Nakago
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.522
Domyślnie RE: Darowizna dla rodziców

Skoro w ciągu 6 miesięcy od daty darowizny złożą w US odpowiednie dokumenty, to US będzie wiedział, skąd wzięli te pieniądze. Może się jedynie zainteresować tym, skąd Ty je wziąłeś; ale Twoi rodzice będą kryci, że tak powiem.
akuma_Nakago jest off-line  
09-05-2011, 12:07  
Ślimak
Moderator
 
Ślimak na Forum Prawnym
 
Posty: 5.575
Domyślnie RE: Darowizna dla rodziców

Dokładnie tak jak pisze Akuma_Nakago - urząd skarbowy jest uprawniony do weryfikacji pochodzenia środków finansowych. Rodzice zgłaszając w US umowę darowizny mają "podkładkę" - urząd trafi do Ciebie i Ciebie zapyta skąd Ty masz te pieniądze. Obyś potrafił wykazać w sposób wiarygodny legalne źródło ich pochodzenia.
Ślimak jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo finansowe i podatkowe - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Darowizna od rodziców - Czy jesli otrzymam od rodzicó w wysokosci 40 tyś to bede musial zaplacic od tego podatek ? Podobno od 2008 jestem z tego zwolniony ??? Ale cos...
§ darowizna od rodziców - WItam Przed ślubem aktem darowizny dostałam od rodzicow działkę. Teraz chciałabym ją sprzedać. Czy mój maz bedzie miał prawo do połowy kwoty czy...
§ Darowizna od rodziców - Witam , jeśli w ciągu ostatnich 4 lat otrzymałem łączną darowiznę od rodziców na kwotę 10 000 i chciałbym ja zgłosić w US to muszę mieć to jakoś...
§ darowizna od rodziców - Witam. Co w sytuacji gdy małżonek otrzymał od rodziców mieszkanie w postaci darowizny a podczas spisywania aktu podpisał, że "nie zaprzecza że jest...
§ darowizna od rodziców i teściów - witam, proszę o podpowiedź w następującej sprawie wraz z narzeczonym kupiliśmy mieszkanie jest ona na współwłasność ponieważ nie dysponowaliśmy...
§ Darowizna od rodziców - Witam i prosze o pilne informacje i rade. Dostałam pieniądze od mojej mamy na zakup działki, czy musze koniecznie zgłaszać to do Urzędu Skarbowego...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:01.