podatek od spadku - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
05-06-2011, 18:14  
jumpi
Użytkownik
 
Posty: 38
Domyślnie podatek od spadku

Witam! Mamy wyrok z Sądu z podziałem spadku po dziadku (zostawił na koncie w banku fundusze inwestycyjne) Sąd podzielił: połowa dla babci, druga połowa do podziału dla córki dziadka oraz 2 wnuków (ponieważ ich ojciec nie żyje, są spadkobiercami w 1 linii) czyli wszystko ok.
Jednak po udaniu sie do banku już nie było ok... w banku nie wiedzieli jak podzielić, w końcu podzielili tak: połowa z pieniążków dla babci, druga połowa zgodnie z wyrokiem (j.w)...w dodatku na dokumentach z banku okazało się, że został wszystkim ściągnięty podatek i nie wiem za co skoro w Sędzia powiedział, że jesteśmy zwolnieni z podatku.

Mój małżonek miał niemal identyczny wyrok (nawet ten sam sędzia) tylko, że spadek nabyli żona zmarłego i 2 synów po równo. W banku chodziło o pieniądze pozostałe po zmarłym na zwykłym ROR ale w innym banku. Ten bank podzielił całosc pieniedzy zgodnie z wyrokiem, nie odliczając żadnego podatku.

Jest to dla mnie niezrozumiałe, że w 2 różnych bankach postąpiono różnie. Czy to jest prawidłowe? czy tak ma być?
jumpi jest off-line  
08-06-2011, 22:25  
TaxTex
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.423
Domyślnie RE: podatek od spadku

Bank nie jest płatnikiem podatku od spadków i darowizn. Może chodziło o podatek Belki? Skoro chodziło o fundusze inwestycyjne, to raczej na pewno. Inna sprawa czy dobrze go wyliczono - ale bez konkretnych danych trudno to określić.

A zwolnieni z podatku od spadków to będziecie, pod warunkiem że spadek zgłosicie do US w ciągu 6 miesięcy od uprawomocnienia się wyroku.
TaxTex jest off-line  
09-06-2011, 20:27  
jumpi
Użytkownik
 
Posty: 38
Domyślnie RE: podatek od spadku

Jeśli chodzi o te fundusze to byliśmy na nich stratni, tzn. cena zakupu jednostki była wyższa niż to co nam policzono, a podatek Belki to od zysku chyba się płaci...
Swoją drogą to bardzo ciekawe, że każdy bank może sobie interpretować po "swojemu" wyroki sądu
jumpi jest off-line  
09-06-2011, 21:23  
TaxTex
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.423
Domyślnie RE: podatek od spadku

Jakie wyroki? Bank wypłacił Wam tylko należną kwotę jako spadkobiercom. I pobrał podatek od zysków kapitałowych, a nie od spadku. Być może wyliczył podatek nieprawidłowo - przyjmując, że nabyliście jednostki pod tytułem darmym (spadkobranie)? Gdyby tak było, to podatek byłby do odzyskania.
Ale to tylko moje domysły. Bez papierów więcej nie powiem.
TaxTex jest off-line  
10-06-2011, 06:18  
jumpi
Użytkownik
 
Posty: 38
Domyślnie RE: podatek od spadku

Cytat:
Napisał/a TaxTex
Jakie wyroki?
Zadałam 2 pytania, ale może to pierwsze na niewłaściwym forum. piszę jeszcze raz, bo być może napisałam niezrozumiale. Ja i mąż mieliśmy wyroki z sądu -spadkowe (odrębne sprawy- on po ojcu ja po dziadku) w banku powiedzmy x, spadek podzielono niezgodnie z wyrokiem czyli: połowa pieniążków dla babci powiedzmy, że było to 10tyś, więc babcia dostała 5tyś. zostało 5tyś i do tej drugiej połowy pieniędzy bank zastosował się do wyroku czyli znów połowa dla babci czyli 2,5tyś. a reszta czyli 2,5tyś pomiędzy córkę i wnuki. Dla banku X ustawowo zona dziedziczy połowę spadku, a druga połowa jest do podziału...
Natomiast w banku Y zastosowano się do wyroku i podzielono spadek równo po 1/3 (nikt nie dzielił że połowa z ustawy jest dla żony, druga do podziału na dzieci i znów żonę jak to było w przypadku banku x

A co do podatku udam się do banku i zapytam co to jest za podatek i dziękuję za odpowiedź.
A czy prawdą jest, że podatek Belki jest pobierany tylko od zysku?
jumpi jest off-line  
10-06-2011, 21:14  
TaxTex
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.423
Domyślnie RE: podatek od spadku

Podział może być jak najbardziej prawidłowy.

Najwyraźniej jednostki uczestnictwa wchodziły do majątku wspólnego dziadka i babci. Czyli z jednostek wartych 10.000 zł na babcię przypadała połowa i na dziadka przypadała połowa. Po śmierci dziadka tylko ta połowa, która przypadała na niego podlega spadkobraniu.

Natomiast w drugiej sytuacji najwyraźniej chodziło o pieniądze należące do majątku odrębnego.

Podatek Belki jest pobierany tylko od dochodu. Ale czasem niektóre instytucje finansowe interpretują tę zasadę opacznie. Przyjmują, że jak jednostki uczestnictwa/obligacje/akcje zostały nabyte w drodze spadkobrania, to dochód równy jest ich wartości, bo koszt nabycia wyniósł 0. Z orzecznictwa sądowego wynika jednak, że takie podejście jest nieprawidłowe, bo jako koszt nabycia powinna być przyjęta historyczna wartość nabycia papierów przez spadkodawcę.
TaxTex jest off-line  
10-06-2011, 21:38  
jumpi
Użytkownik
 
Posty: 38
Domyślnie RE: podatek od spadku

W drugiej sytuacji, nie było rozdzielności majątkowej...

Jak w takim razie odzyskać ten podatek- do kogo się zwrócić?
jumpi jest off-line  
10-06-2011, 21:57  
TaxTex
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.423
Domyślnie RE: podatek od spadku

Niekoniecznie musi być rozdzielność majątkowa.
Jeśli pieniądze pochodziły z oszczędności zgromadzonych przed zawarciem małżeństwa lub ze sprzedaży składnika majątku nabytego przed zawarciem małżeństwa - to stanowiły majątek odrębny.

Jest zresztą wcale możliwe, że pieniądze jednak wchodziły do majątku wspólnego, ale wdowa już wcześniej pobrała przypadającą na nią część.

Co do odzyskania podatku, to najpierw ustal, czy faktycznie było tak jak napisałem.
Jeśli tak, to wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku i jej zwrot kieruje się do właściwego naczelnika urzędu skarbowego.
TaxTex jest off-line  
11-06-2011, 07:58  
jumpi
Użytkownik
 
Posty: 38
Domyślnie RE: podatek od spadku

Teściowie nie mieli, ani rozdzielności, ani majątku sprzed małżeństwa. Pieniążki były na zwykłym ROR, teściowa nie była uposażona czy upoważniona, nie była też współwłaścicielem konta więc nie mogła wybrać wcześniej ani sie nawet dowiedzieć co zostało na tym koncie!
Ja byłam w ciężkim szoku, że podzielono to inaczej niż u nas. Ta wypłata była w tym mieś. a dziadka miesiąc wcześniej, więc można powiedzieć że praktyczne w tym samym czasie. Ale nie będę się tym przejmować ponieważ tam były grosze

Byłam właśnie wczoraj w banku i pytałam co to za podatek i Pani mi powiedziała, że Belki. Chcielibyśmy odzyskać te pieniążki, ponieważ kwota jest nie mała Jakie muszę mieć dokumenty i jakie druki muszę wypełnić? Bardzo dziękuje za pomoc
jumpi jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:57.