Darowizna a zeznanie podatkowe - Forum Prawne

 

Darowizna a zeznanie podatkowe

W styczniu 2007żona otrzymała od swojej babci mieszkanie własnościowe, na mocy nowej ustawy nie zapłaciła żadnego podatku, nie zgłaszała nic do US bo podobno miał to zrobić notariusz. Czy wypełniając zeznanie podatkowe za rok 2007 ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe

Prawo finansowe i podatkowe - aktualne tematy:

  • § Krakowski Bank Spółdzielczy
    Witam, czy KBS moze sam od siebie bez nakazu US i zgody wlasciciela rachunku przesylac historie przelewow i stanu konta...
  • § Odsprzedaż samochodu bez rejes...
    Witam, Proszę o wyjaśnienie sytuacji, kiedy kupuję auto z licytacji od firmy i chce je naprawić, a po tym sprzedać...
  • § Sprawdzenie przez US
    Przy rozliczeniu PIT37 za 2015 złożyłem też korektę za 2014. W korekcie uwzględniłem koszty których nie...

Odpowiedz
 
03-02-2008, 09:17  
CloNu
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie Darowizna a zeznanie podatkowe

W styczniu 2007żona otrzymała od swojej babci mieszkanie własnościowe, na mocy nowej ustawy nie zapłaciła żadnego podatku, nie zgłaszała nic do US bo podobno miał to zrobić notariusz.

Czy wypełniając zeznanie podatkowe za rok 2007 trzeba gdzieś w jakimś załączniku wspomnieć o tej darowiźnie? coś zaznaczyć wypełnić ? Rozliczamy się wspólnie.
CloNu jest off-line  
03-02-2008, 10:40  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 33.358
Domyślnie

Do US należało złożyć w ciągu miesiąca wypełniony druk zgłoszenia SD-Z1.
Jeśli się tego nie zrobiło, zostanie nałożony podatek sankcyjny w wysokości 20% wartości darowizny niezależnie od grupy podatkowej.
http://gospodarka.gazeta.pl/pieniadze/1 ... 87025.html

Radzę jak najszybciej to sprawdzić w US.

W rocznym zeznaniu podatkowym tego się nie ujmuje.
Janusz M. jest off-line  
03-02-2008, 11:04  
CloNu
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie

Janusz M. Zmartwiony twoją odpowiedzią zaczłem sam szukać po paragrafach, trafiłem na Dz.U. 1983 Nr 45 poz. 207

[lex:2m2bzvq1]Art. 4a
4. Obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy:[/lex:2m2bzvq1][lex:2m2bzvq1]2) gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.[/lex:2m2bzvq1]

Jak ma się twoja wypowiedź do tej sytuacji bo zgłupiałem.
A mieszkanie było przepisane w drodze darowizny przez notariusza.
CloNu jest off-line  
03-02-2008, 12:34  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 33.358
Domyślnie

O ile notariusz dopełnił obowiązku, to jest wszystko w porządku, ale o tym trzeba wiedzieć (w swoim interesie). Ja podałem na co się naraża ktoś, kto nie dopełnił obowiązków.

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 lipca 2006r. w sprawie obowiązku składania zeznań podatkowych przez podatników podatku od spadków i darowizn (Dz. U. Nr 139, poz. 988 z późn. zm. ).
Janusz M. jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Komornik a zeznanie podatkowe (odpowiedzi: 6) Witam, wczoraj odebrałem list polecony że komornik zajmuje nadpłatę podatku, na rzecz długu. Długo jest na mnie, a rozliczam się z żoną (nie...
§ Nie złożone Zeznanie Podatkowe (odpowiedzi: 2) Witam. Mam problem i błagam Was o poradę. Mianowicie poprosiłem znajomą aby wypisała mi zeznanie podatkowe. Zrobiła to i jak powiedziała...
§ Jak wypełnić zeznanie podatkowe SD-3? (odpowiedzi: 5) Gorąca prośba o pomoc. Nabycie spadku to 2006r. (prawomocne orzeczenie o nabyciu spadku). Brak zgłoszenia do US. Teraz dopiero spadkobiercy...
§ Niezłożone zeznanie podatkowe... (odpowiedzi: 5) W 2007 roku otrzymałam w spadku działkę. Niczego nie podpisywałam, nie byłam na sprawie, a więc nie byłam też świadoma, że trzeba złożyć zeznanie...
§ zeznanie podatkowe (odpowiedzi: 1) Dostałem 3 pity za rok 2010 (PIT-11). 5tys 4tys i 1tys, kazdy z innej firmy. Pracowałem na umowę zlecenie podczas studiow dziennych. Pytania. 1....
§ Zeznanie podatkowe PIT-36 , 38 SD-Z1 (odpowiedzi: 2) Mam takie pytanie Za 2008r mam Mam umowe o prace do lipca 2008 Dodatkowo otrzymuje co jakis czas umowy o dzialo ale z zagranicy ( placilem...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:54.