Podatek dochodowy przy sprzedaży samochodu - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
08-11-2011, 23:30  
mistico
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie Podatek dochodowy przy sprzedaży samochodu

Witam

Mam dwa pytania odnośnie podatku dochodowego podczas sprzedaży samochodu z zyskiem.

1. Czy urząd bierze pod uwagę koszty, jakie ponoszę np. podczas rejestracji samochodu sprowadzonego z zagranicy ? Przykładowo, sprowadziłem auto za 8000zł, załóżmy że opłaty wyniosły mnie 2000zł, po czym sprzedałem ten samochód za 12000zł. Kwoty 8 i 12 tys. są wpisane w umowę KS. Wg. urzędu mój dochód za ten samochód to 4000zł czy 2000zł ? Chodzi mi tu o koszty tylko urzędowe, bo wiadomo, że paliwo czy wymiana jakiejś części nie wchodzą w grę

2. Jeśli zawyżę cenę na umowie, kiedy kupowałem auto i zamiast wspomnianych 8000zł napiszę, że kupiłem je za np. 13000zł, a później sprzedam za 12000zł, to czy ktoś w Urzędzie może się tego przyczepić, że sprzedaję auto ze stratą ?

Ceny są oczywiście przykładowe i nie wybiegające drastycznie od wartości samochodu, którą urzędnik ma u siebie w cenniku samochodów.
mistico jest off-line  
08-11-2011, 23:51  
TaxTex
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.423
Domyślnie RE: Podatek dochodowy przy sprzedaży samochodu

Właśnie wymiana części jak najbardziej wchodzi w grę, bo kosztem w tym przypadku są:
1. "udokumentowane koszty nabycia" powiększone o:
2. "udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy"

Co to są koszty nabycia? Można się tu posiłkować przepisami odnoszącymi się do ustalania wartości początkowej środków trwałych:

"cena nabycia to kwota należna zbywcy, powiększona o koszty związane z zakupem, (...) a w szczególności o koszty: - transportu, załadunku i wyładunku, - ubezpieczenia w drodze, - montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, - opłat notarialnych, skarbowych i innych, - odsetek i prowizji"

W jednej z interpretacji wprost uznano, że: "opłaty ponoszone przy rejestracji samochodu (za dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne, kartę pojazdu, nalepkę kontrolną) są składową wartości początkowej tego samochodu."

Ergo: moim zdaniem, opłata rejestracyjna powinna być uwzględniona w kosztach także w Twoim przypadku.

Ad. 2. Nie kombinuj w ten sposób. Oszczędność marna, a kłopoty których można sobie narobić - poważne.
TaxTex jest off-line  
09-11-2011, 08:16  
mistico
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Podatek dochodowy przy sprzedaży samochodu

Czyli z tego wynika, że jeśli sprzedam samochód za kwotę będącą wynikiem dodawania (koszt kupna + koszt napraw + koszt transportu + koszty urzędowe), to takiego podatku nie zapłacę ? Tylko jak to przedstawić w papierach itd. ? Absurdem jest przecież pokazanie paragonu za paliwo i dodanie tego do wartości samochodu

Pytanie numer trzy w temacie:
3. Podatek dochodowy, z tego co wyczytałem, jest naliczany, jeśli ten dochód przekroczy 1000zł. (Jest to mega absurd w polskim prawie, ale co poradzisz...). Pytanie jest takie, czy ten dochód to dochód od jednego konkretnego samochodu, czy dochód całoroczny i suma zysku za np. 10 aut.
mistico jest off-line  
26-12-2013, 15:07  
arturb90
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: Podatek dochodowy przy sprzedaży samochodu

Witam, mam pytanie. Nabywam auto od osoby, która sprzedaje je przed upływem 6 miesięcy od momentu zakupu. Osoba ta jest oczywiście świadoma, że będzie płaciła podatek dochodowy (sprzedaje mi za wyższą cenę niż sama zakupiła). W umowie jest zapis "strony ustaliły, że wszelkiego rodzaju koszty transakcji wynikające z realizacji ustaleń niniejszej umowy oraz koszty opłaty skarbowej obciążają kupującego". Rozumiem, żę chodzi tu o koszta rejestracji oraz podatku PCC-3. Natomiast mam pytanie czy sprzedający na podstawie tego zapisu mógłby obciążyć mnie zapłatą podatku dochodowego, który będzie wynikał z faktu sprzedaży auta przed upływem 6 miesięcy. Pytanie być może pozbawione sensu bo wydaję mi się, że to przeciez dochód sprzedającego itd więc nic mi do tego ale wole się upewnić, czy ewentualnie taki zapis w umowie może sprowadzić na mnie jako kupującego konieczność opłacenia podatku od różnicy cen. Wg. mnie pod pojęciem "koszty opłaty skarbowej" kryje się tylko PCC-3 ale proszę o opinie. pozdrawiam
arturb90 jest off-line  
26-12-2013, 21:04  
parasoll.ka
Praktyk
 
parasoll.ka na Forum Prawnym
 
Posty: 14.894
Domyślnie RE: Podatek dochodowy przy sprzedaży samochodu

Cytat:
czy sprzedający na podstawie tego zapisu mógłby obciążyć mnie zapłatą podatku dochodowego, który będzie wynikał z faktu sprzedaży auta przed upływem 6 miesięcy.
Nie. To jego podatek osobisty, Ty płacisz tylko PCC.
parasoll.ka jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo finansowe i podatkowe - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Podatek dochodowy od sprzedaży odpowiedzi: 1
§ Sprzedaż złomu a podatek dochodowy odpowiedzi: 10
§ Podatek dochodowy od sprzedaży samochodu odpowiedzi: 1
§ Podatek dochodowy przy umorzeniu kredytu odpowiedzi: 0
§ Podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości odpowiedzi: 1


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:07.