koszty uzyskania przychodu - Forum Prawne

 

koszty uzyskania przychodu

dlaczego w PIT 11 pracodawca w rubryce koszty uzyskania przychodu wpisał kwotę 2300,94 skoro zgodnie z ustawą nie mogą one przekroczyć w 2007r. 1302 zł w przypadku, gdy podatnik uzyskuje przychody z tytułu jednego stosunku ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe

Prawo finansowe i podatkowe - aktualne tematy:


 
06-04-2008, 19:15  
emka__19
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie koszty uzyskania przychodu

dlaczego w PIT 11 pracodawca w rubryce koszty uzyskania przychodu wpisał kwotę 2300,94 skoro zgodnie z ustawą nie mogą one przekroczyć w 2007r. 1302 zł w przypadku, gdy podatnik uzyskuje przychody z tytułu jednego stosunku służbowego?
emka__19 jest off-line  
09-04-2008, 05:43  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 29.097
Domyślnie Re: koszty uzyskania przychodu

A któż to może oprócz tego pracodawcy wiedzieć? Widocznie nie zna przepisów podatkowych. Ciekawe w takim razie jak sporządzał listy płac.
Kwota 2300,94 zł to kup jakie mógł w roku 2006 uwzględnić podatnik dojeżdżający, pracujący w kilku zakładach. (w 2007 roku kwota ta wzrosła do 2441,54 zł). Natomiast w żadnym przypadku do stosowania tego kup nie jest i nie był upoważniony płatnik.
Janusz M. jest off-line  
09-04-2008, 23:00  
emka__19
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie Re: koszty uzyskania przychodu

już wszystko jasne Dostałam na zajęciach do rozwiązania kazus oczywiście za 2007 rok tylko prowadząca zapomniała wspomnieć że te przykładowe dane brały z prawdziwych pitów tyle że właśnie za 2006 rok
emka__19 jest off-line  
10-04-2008, 07:04  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 29.097
Domyślnie Re: koszty uzyskania przychodu

Dane z "prawdziwych pitów"?
Udostępnianie danych z PIT-ów osobom postronnym to przestępstwo.
Powinno się to zgłosić do prokuratury i oczywiście Naczelnikowi US.
Pracownik, który udostępnił dane powinien być natychmiast zwolniony w trybie art. 52 kp.
Janusz M. jest off-line  
10-04-2008, 14:40  
emka__19
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie Re: koszty uzyskania przychodu

spokojnie to były tylko liczby, żadnych danych osobowych
emka__19 jest off-line  
20-04-2008, 04:21  
Wiesława50
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Re: koszty uzyskania przychodu

Jestem przerażona - pomyliłam się przy wpisaniu kosztów uzyskania przychodu w PIT-37 za 2006 r. co zauważyłam przy okazji wypełniania PIT-37 za 2007 r. W roku 2006 miałam zatrudnienie na umowę o pracę (u dwóch pracodawców) oraz na umowę zlecenie i o dzieło. Zarówno w rubryce nr 34 jak i w rubryce 42 podałam k.u.p. 1840,77. W formularzu wypełnianym komputerowo kwoty się zsumowały i tym samy kwota podatku uległa pomniejszeniu. Jak to "odkręcić" i jakie grożą mi konsekwencje. Będę wdzięczna za wypowiedź w tej sprawie.
Wiesława50 jest off-line  
20-04-2008, 07:42  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 29.097
Domyślnie Re: koszty uzyskania przychodu

Należy dokonać korekty.
Kup przy umowach o dzieło i umowach zlecenia to 20 lub 50% (50% przy prawach autorskich).
Wystawiając rachunek od umowy zlecenia kwotę brutto pomniejsza się o zapłacone w danym miesiącu ze środków zleceniobiorcy składki ubezpieczenia społecznego, od otrzymanej różnicy oblicza się 20% - są to kup za dany miesiąc. W PIT-37 za 2006 rok w poz. 42 należało podać sumę tych miesięcznych kup z umów zlecenia i umów o dzieło.
Jeśli sama Pani dokona korekty i w piśmie do Naczelnika US wyrazi "czynny żal", oraz zwróci nadpłatę zwrotu podatku wraz z odsetkami, to nie zostanie Pani ukarana. W przeciwnym razie grozi Pani odpowiedzialność z kodeksu karnego skarbowego.
Janusz M. jest off-line  
24-04-2008, 20:11  
Barbarao53
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Re: koszty uzyskania przychodu

Proszę o wyjaśnienie: czy jako kup dla osoby dojeżdżającej do pracy należy podać tylko koszt biletów miesięcznych, czy kwotę 1302+koszt biletów? Już się wyjaśniło, program sam kazał mi wpisać albo to, albo to... I po co ja tyle czasu szukałam porad i wyjaśnień?! Chyba zacznę od dziś najpierw robić, potem dociekać jak i dlaczego....
I jeszcze : czy można wpisać kwotę za bilety , jeśli w PIT11 kup jest już 1627,56?
Barbara
Barbarao53 jest off-line  
25-04-2008, 08:07  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 29.097
Domyślnie Re: koszty uzyskania przychodu

PIT-11 to jest tylko informacja dla podatnika.
Pracownicze kup na PIT-37 i 36 ustala sam podatnik. Za prawidłowość ustalenia odpowiada podatnik (pracownik).
Do wyboru jest kilka opcji. Można skorzystać z "gotowych", podanych w ustawie kwot rocznych (1302 zł; 1627,56zł; 1953,23zł; 2441,54zł) uzależnionych od tego, czy pracuje się w jednym, czy wielu zakładach pracy, w miejscu zamieszkania, czy też dojeżdża się do pracy. Są to kwoty graniczne, których nie można przekroczyć.
Natomiast osoby dojeżdżające do pracy do innej miejscowości mogą jako pracownicze kup zastosować sumę kwot imiennych biletów okresowych komunikacji publicznej.
Nie jest to jakaś "dodatkowa" kwota kup i nie należy tego dodawać do kwot które podałem wyżej.
Jest to alternatywa, albo koszty biletów, albo pracownicze kup podawane corocznie w przepisach podatkowych.
Czasami zdarza się, że suma biletów imiennych jest niższa od 1627,56 zł. Wówczas wpisuje się kup korzystniejsze dla rozliczającego się.
Janusz M. jest off-line  
25-04-2008, 17:05  
Barbarao53
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Re: koszty uzyskania przychodu

Serdecznie dziękuję i pozdrawiam. Jak to miło, że tu wszystko porządnie działa i Pan Janusz tak porządnie i cierpliwie tłumaczy! Jeszcze raz wielkie dzięki , dużo zdrowia i cierpliwości!
Barbarao53 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo finansowe i podatkowe - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Koszty uzyskania Przychodu - Witam serdecznie, Mam pytanie- Pracodawca przez połowę roku 2009 , na podstawie oświadczenia pracownika, zwracał koszty dojazdu do miejsca pracy,...
§ Koszty uzyskania przychodu - Witam, jak określić jakie pracownik ma koszty uzyskania przychodu? Chcę się rozliczyć z urzędem skarbowym, wiem że są m.in. kwoty: 1335zł oraz...
§ pit 37 koszty uzyskania przychodu - Proszę o pomoc jak naliczyć koszty uzyskania przychodu z 2 pitów: 1.W pierwszym zakładzie pracowałem tylko od 1.01 do 4.01(firma pośrednictwa...
§ Koszty uzyskania przychodu - Od 01.01-08.10.2009 pracowałam w jednym zakładzie pracy na podstawie umowy o pracę i na rozliczeniu pit 11 mam ujęte koszty uzyskania przychodu w...
§ koszty uzyskania przychodu - Jestem zatrudniona na pełny etat w firmie państwowej.Oprócz tego wykonywałam jeszcze pracę na umowę zlecenie. Teraz przyszedł czas na rozliczenie z...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:03.