ryczałt sprzedaż internetowa - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
18-01-2012, 14:55  
beatkaaa87
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie ryczałt sprzedaż internetowa

Witam, proszę o pomoc, kilka pytań.
Otwieram działalność gospodarczą- sprzedaż nowych ubrań i obuwia na allegro, sposób opodatkowania- ryczałt. Będę prowadzić ewidencję przychodów i dzienne zestawienie sprzedaży.
I turaj kilka pytań, a mianowicie:
1. Jeżeli kupujący wylicuje towar za 30zł, a na konto wpłaci mi 40zł (towar + koszt przesyłki), to od jakiej kwoty odprowadzam podatek? Od kwoty, za jaką faktycznie wylicytował towar, czy od pełnej sumy, która wpłynie mi na konto? Na logikę powinnam chyba od kwoty samego towaru, ale co w przypadku kontroli US? Sprawdzą mi wyciągi z banku, a tam będą większe sumy wpływały, bo jeszcze +koszt przesyłki.
2. Z jaką datą powinnam księgować sprzedaż w ewidencji, jeśli aukcja skończyła się np. 30 stycznia, pieniądze na konto wpłynęły mi 31 stycznia, a towar wysłałam na poczcie 1 lutego?
3. I jeszcze trzecie pytanie. Nie mam kasy fiskalnej, nie jestem vat-owcem, myślę więc o wystawianiu dla kupujących wypisanych rachunków (nie wiem, jak to się fachowo nazywa). Na takim rachunku wpisuję tylko cenę zakupu bez kosztu przesyłki prawda? Nie będzie to problemem jeśli wpiszę te wcześniej wspomniane 30zł, a faktycznie na koto wpłynie mi 40zł (+ koszt przesyłki)?? Jak rozgryźć te koszty wysyłki?
Przepraszam za takie pytania, ale dopiero zaczynam i trochę obawiam się, żeby nie popełnić błędów.
Pozdrawiam,
BM
beatkaaa87 jest off-line  
18-01-2012, 16:39  
takton
Przyjaciel forum
 
takton na Forum Prawnym
 
Posty: 1.965
Domyślnie RE: ryczałt sprzedaż internetowa

Ad.1
Nie ma jednolitej linii orzecznictwa w tej sprawie i dlatego co by nie zrobić może być dobrze albo źle. Ja uważam, że koszt wysyłki towaru w transakcjach internetowych jest immanentnym składnikiem ceny i dlatego przychodem winna być cena towaru wraz z kosztem wysyłki. Jak już pisałem na wstępie są wyroki i interpretacje potwierdzające tę tezę jak i ją odrzucające.
Ad.2
To zależy. Jeśli sprzedaż potwierdzona jest rachunkiem przychód powstaje w dniu jego wystawienia. Jeśli nie wystawiono rachunku przychód powstaje w dniu wydania towaru (wysyłki). Te wszystkie zasady biorą w łeb, gdy przed wysyłką i dniem wystawienia rachunku dokonano wpłaty, bo wtedy dniem powstania przychodu będzie dzień wpłaty. W Twoim przykładzie przychód powstanie więc 31 stycznia-o ile 30 stycznia nie wystawisz rachunku (bo np. klient go nie chciał)
Ad.3
Kwota na wystawionym rachunku bezwzględnie musi odpowiadać kwocie wpłaconej przez klienta (tak więc będzie to cena sprzedaży a nie zakupu jak piszesz ). Jeśli przychylisz się do zdania, że koszt wysyłki nie jest składnikiem ceny i nie będziesz go ujmować w przychodzie, to wartość rachunku rozbij na dwa składniki np:
1. obuwie 30 zł
2. wysyłka 10 zł
razem 40 zł
takton jest off-line  
18-01-2012, 20:27  
beatkaaa87
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: ryczałt sprzedaż internetowa

Dziękuję za odpowiedź

Jednak dalej mam mam wątpliwość.
Skłaniałabym się ku obliczaniu podatku od kwoty wylicytowanego towaru- bo przecież to jest mój przychód.
Jednak co będzie w sytuacji kontroli przez US? US zażąda wyciągów z konta bankowego, a tam będą widniały kwoty pełne- np. te wcześniej wspomniane 40zł (towar +koszt przesyłki), a w ewidencji przychodów będzie kwota 30zł. Więc nię będzie to się zgadzać. A powinno prawda? Co w takiej sytuacji?
Ajjj ciężko mi to pojąc
beatkaaa87 jest off-line  
18-01-2012, 20:39  
takton
Przyjaciel forum
 
takton na Forum Prawnym
 
Posty: 1.965
Domyślnie RE: ryczałt sprzedaż internetowa

W takiej sytuacji to Pani będzie musiała wyjaśnić dlaczego są różnice i dlaczego w takiej wysokości. I w zależności od tego którą z teorii "kosztów wysyłki" wyznaje prowadzący kontrolę, temat różnic zostanie zakończony, bądź będzie Pani zmuszona przedstawić swoje argumenty na temat tego dlaczego koszty wysyłki nie ujęte zostały w poczet przychodów.
takton jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo finansowe i podatkowe - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Sprzedaż internetowa - ryczał 3% odpowiedzi: 1
§ Sprzedaż Internetowa odpowiedzi: 1
§ Sprzedaż internetowa odpowiedzi: 1
§ Sprzedaż internetowa odpowiedzi: 6
§ ulga internetowa na ryczałcie odpowiedzi: 3
§ sprzedaż internetowa odpowiedzi: 1


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:49.