Zwrot Vat-działalność gospodarcza - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
25-01-2012, 11:46  
dorotennis
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie Zwrot Vat-działalność gospodarcza

Witam, od sierpnia 2011 prowadzę działalność gospodarczą. Jestem płatnikiem VAT, dotychczas moja firma raczej się rozwijała, remont itd... przenosiłam zatem VAT podczas składania deklaracji na następny miesiąc. Teraz uzbierało mi się tego VAT-u trochę (około 5000zł) a w związku z tym, że chciałabym rozwinąć jeszcze swoja firmę, przydałby się zwrot tego podatku. Czytałam ustawę ale za bardzo jej nie rozumiem. Od grudnia mam kilka faktur sprzedażowych, ale nie zmniejszą one VAT-u do zwrotu jakoś znacząco. Co w związku z tym mogę zrobić? Czy mogę się ubiegać o zwrot w terminie 25 dni?
(tam chyba trzeba spełnić jakieś warunki)
Czy lepiej 60 dni?

Dodam jeszcze, że w grudniu kupujac towar, na fakturze zakupowej sprzedawca nie doliczył VAT-u do kosztu transportu podajac mi kwote do przelewu w przedpłacie, na fakturze pozostało do zapłaty 4,6zł, umowilismy się, że dopłacone to będzie przy kolejnym zamówieniu. Taka sytuacja pewnie dyskwalifiikuje mnie do uzyskania zwrotu w terminie 25 dni?

A jak wygląda temat kontroli dokumentów po złozeniu takiego wniosku? Słyszałam, ze kontrolują bardzo często w takich sytuacjach? Jakich dokumentów wtedy wymagaja? Rejstrók sprzedazy i zakupów, kopii faktur? Czy czegoś jeszcze? Czy sprwadzają wtedy Książkę przychodów i rozchodów ????


Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź bo właśnie wypełniam vat7.....

Pozdrawiam
dorotennis jest off-line  
25-01-2012, 17:23  
parasoll.ka
Praktyk
 
parasoll.ka na Forum Prawnym
 
Posty: 14.908
Domyślnie RE: Zwrot Vat-działalność gospodarcza

Podstawowym terminem zwrotu jest termin 60 dni. Nie trzeba pisać żadnych wniosków tylko zaznaczyć w deklaracji zwrot na rachunek bankowy naleznej kwoty.
Termin 25 dni tylko w przypadku gdy wszystkie faktury (co do których domagamy się zwrotu) są zapłacone. W tym przypadku należy napisać specjalny wniosek o zwrot VAT i załączyć razem z deklaracją.
Co do kontroli:
w przypadku 25 dni na pewno przyjdą sprawdzić, chociażby te zapłaty, natomiast w przypadku 60 dni to zależy od urzędu. Sprawdzaja dokumenty źródłowe (faktury), rejestry VAT i zapisy w kpir.
parasoll.ka jest off-line  
25-01-2012, 17:50  
takton
Przyjaciel forum
 
takton na Forum Prawnym
 
Posty: 1.965
Domyślnie RE: Zwrot Vat-działalność gospodarcza

Cytat:
Napisał/a parasoll
Termin 25 dni tylko w przypadku gdy wszystkie faktury (co do których domagamy się zwrotu) są zapłacone. .
Nieprawda. W przypadku wniosku o zwrot w terminie 25 dni zapłacone muszą być wszystkie faktury ujęte w deklaracji VAT-7 w poczet podatku naliczonego. Nawet te z przeniesienia.
Przykład:
-z przeniesienia 1,000 zł
-podatek naliczony z bieżącego miesiąca 2,000 zł
-do zwrotu 100 zł
Zapłacone w całości muszą być wszystkie faktury z bieżącego miesiąca (2.000 zł) oraz faktury z poprzednich ("przeniesionych") miesięcy za kwotę conajmniej 1000 zł
takton jest off-line  
25-01-2012, 19:41  
parasoll.ka
Praktyk
 
parasoll.ka na Forum Prawnym
 
Posty: 14.908
Domyślnie RE: Zwrot Vat-działalność gospodarcza

Cytat:
wszystkie faktury (co do których domagamy się zwrotu)
Tak dokładnie napisałam - skoro kwota jest z przeniesienia to wynika z faktur ujętych w poprzednich deklaracjach, ktore musza być zapłacone.
parasoll.ka jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:39.