status samotnej matki wychowującej dziecko-PIT za 2011 - Forum Prawne

 

status samotnej matki wychowującej dziecko-PIT za 2011

Witam! Moje "rozterki" dotyczą statusu w/w w rozliczeniu się US. Jestem od dwóch lat w małzeństwie, moja żona ma córkę (niepełnoletnią) z poprzedniego małzeństwa, która mieszka razem z nami. Ojciec biol. córki zerwał kontakt i ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe

Prawo finansowe i podatkowe - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
29-02-2012, 09:26  
Grzegorz P.
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie status samotnej matki wychowującej dziecko-PIT za 2011

Witam!
Moje "rozterki" dotyczą statusu w/w w rozliczeniu się US. Jestem od dwóch lat w małzeństwie, moja żona ma córkę (niepełnoletnią) z poprzedniego małzeństwa, która mieszka razem z nami. Ojciec biol. córki zerwał kontakt i wogóle nie płaci zasądzonych alimentów (wyrok sądu określił kontakt w przypadku choroby i nauki). Czy jeśli żona rozliczy się indywidualnie to czy może zaznaczyć "osoba samotnie wychowująca dziecko"?
Rozterki się pojawiły po przeszukaniu w sieci artykułów tylko wszystkie są ogólnie opisane (albo ja nie mogę tego zrozumieć)

Kto spełnia warunki?
Z opodatkowania skorzystać może rodzic lub opiekun będący panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację lub osobą pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności – ale wyłącznie jeżeli ten rodzic lub opiekun w roku podatkowym samotnie wychowuje dzieci.

Powyższych warunków nie trzeba spełniać przez cały rok. Teoretycznie wystarczy zatem jeden dzień w roku być panną, kawalerem, itd. – pod warunkiem, że w tym czasie faktycznie samotnie wychowuje się dziecko.

Zmiana przepisów 2011 spowodowała, że istotne stało się przede wszystkim faktyczne samotne wychowywanie dziecka. Z rozliczenia po zmianie nie skorzysta zatem zamieszkujący z konkubiną (będącą matką dziecka) pomagającą przy wychowaniu dziecka lub pozostający w związku nieformalnym z drugim z rodziców dziecka, w którym drugi rodzic pomaga wychowywać dziecko. W obu przypadkach dochodzi do wspólnego wychowywania dziecka. W obu przypadkach brak kontaktu ze strony drugiego rodzica pozwalałby na rozliczenie preferencyjne.

Zamieszkiwanie z partnerem nie będącym ojcem dziecka, pomoc ze strony dziadków czy innej rodziny, zamieszkiwanie łącznie z dzieckiem u swoich rodziców przez matkę – nie spowoduje utraty statusu „samotnie wychowującej” dziecko. Samotnie – oznacza bez wpływu, pomocy drugiego partnera, przy czym wychowanie oznacza stan faktyczny, czynności przy dziecku, a nie - łożenie na to dziecko. Stąd samotne wychowywanie dziecka, na które matka dostaje alimenty od ojca, który nie jest pozbawiony władzy rodzicielskiej jest możliwe. Ojciec łoży na dziecko, zamieszkuje osobno i nie wychowuje go, czyli nie podejmuje czynności faktycznych przy dziecku, mających na celu jego wychowywanie.
Rozliczenie jako osoba samotnie wychowująca nie wymaga, by dziecko wychowywać samotnie przez cały rok podatkowy. Jeśli udowodni się, że miesiąc w danym roku nastąpiło samotne wychowywanie jako panna kawaler, wdowa, wdowiec itd., to jest to wystarczające, by korzystać z preferencji.

Teraz nie wiem czy partner to małżonek, czy związek nie formalny, czy konkubinat?
Grzegorz P. jest off-line  
29-02-2012, 22:29  
TaxTex
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.427
Domyślnie RE: status samotnej matki wychowującej dziecko-PIT za 2011

A jakie to ma znaczenie?
Skoro Twoja żona jest w związku małżeńskim, to nie może być osobą samotnie wychowującą dziecko, chyba że trafisz do więzienia (pozbawiony praw rodzicielskich być nie możesz, skoro Ci one nie przysługują).
TaxTex jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
§ Testament matki samotnie wychowującej dziecko. mmilimetr Prawo rodzinne i opiekuńcze 4 04-10-2011 18:00
§ benefity dla niepracującej i wychowującej dziecko matki tomcio19 Wielka Brytania 1 08-03-2011 17:12
§ benefity dla niepracującej i wychowującej dziecko matki agnieszkaolkusz Wielka Brytania 40 25-01-2011 22:05
§ zasiłek dla matki samotnie wychowującej dziecko gosiaknysa Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna 1 26-11-2010 21:48
§ Rozliczenie dla matki samotnie wychowującej dziecko Tomasz2 Prawo finansowe i podatkowe 0 08-04-2010 20:43
§ Status samotnej matki kala213 Prawo rodzinne i opiekuńcze 1 07-12-2007 14:20


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:22.