status samotnej matki wychowującej dziecko-PIT za 2011 - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
29-02-2012, 09:26  
Grzegorz P.
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie status samotnej matki wychowującej dziecko-PIT za 2011

Witam!
Moje "rozterki" dotyczą statusu w/w w rozliczeniu się US. Jestem od dwóch lat w małzeństwie, moja żona ma córkę (niepełnoletnią) z poprzedniego małzeństwa, która mieszka razem z nami. Ojciec biol. córki zerwał kontakt i wogóle nie płaci zasądzonych alimentów (wyrok sądu określił kontakt w przypadku choroby i nauki). Czy jeśli żona rozliczy się indywidualnie to czy może zaznaczyć "osoba samotnie wychowująca dziecko"?
Rozterki się pojawiły po przeszukaniu w sieci artykułów tylko wszystkie są ogólnie opisane (albo ja nie mogę tego zrozumieć)

Kto spełnia warunki?
Z opodatkowania skorzystać może rodzic lub opiekun będący panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację lub osobą pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności – ale wyłącznie jeżeli ten rodzic lub opiekun w roku podatkowym samotnie wychowuje dzieci.

Powyższych warunków nie trzeba spełniać przez cały rok. Teoretycznie wystarczy zatem jeden dzień w roku być panną, kawalerem, itd. – pod warunkiem, że w tym czasie faktycznie samotnie wychowuje się dziecko.

Zmiana przepisów 2011 spowodowała, że istotne stało się przede wszystkim faktyczne samotne wychowywanie dziecka. Z rozliczenia po zmianie nie skorzysta zatem zamieszkujący z konkubiną (będącą matką dziecka) pomagającą przy wychowaniu dziecka lub pozostający w związku nieformalnym z drugim z rodziców dziecka, w którym drugi rodzic pomaga wychowywać dziecko. W obu przypadkach dochodzi do wspólnego wychowywania dziecka. W obu przypadkach brak kontaktu ze strony drugiego rodzica pozwalałby na rozliczenie preferencyjne.

Zamieszkiwanie z partnerem nie będącym ojcem dziecka, pomoc ze strony dziadków czy innej rodziny, zamieszkiwanie łącznie z dzieckiem u swoich rodziców przez matkę – nie spowoduje utraty statusu „samotnie wychowującej” dziecko. Samotnie – oznacza bez wpływu, pomocy drugiego partnera, przy czym wychowanie oznacza stan faktyczny, czynności przy dziecku, a nie - łożenie na to dziecko. Stąd samotne wychowywanie dziecka, na które matka dostaje alimenty od ojca, który nie jest pozbawiony władzy rodzicielskiej jest możliwe. Ojciec łoży na dziecko, zamieszkuje osobno i nie wychowuje go, czyli nie podejmuje czynności faktycznych przy dziecku, mających na celu jego wychowywanie.
Rozliczenie jako osoba samotnie wychowująca nie wymaga, by dziecko wychowywać samotnie przez cały rok podatkowy. Jeśli udowodni się, że miesiąc w danym roku nastąpiło samotne wychowywanie jako panna kawaler, wdowa, wdowiec itd., to jest to wystarczające, by korzystać z preferencji.

Teraz nie wiem czy partner to małżonek, czy związek nie formalny, czy konkubinat?
Grzegorz P. jest off-line  
29-02-2012, 22:29  
TaxTex
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.423
Domyślnie RE: status samotnej matki wychowującej dziecko-PIT za 2011

A jakie to ma znaczenie?
Skoro Twoja żona jest w związku małżeńskim, to nie może być osobą samotnie wychowującą dziecko, chyba że trafisz do więzienia (pozbawiony praw rodzicielskich być nie możesz, skoro Ci one nie przysługują).
TaxTex jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:37.