Sprzedaż złomu złota - Forum Prawne

 

Sprzedaż złomu złota

Witam, czy od sprzedaży złomu złota w postaci starej biżuterii muszę odprowadzić jakiś podatek? Z góry dzięki, pozdrawiam...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe

Prawo finansowe i podatkowe - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
05-04-2012, 00:54  
Użytkownik
Gość
Domyślnie Sprzedaż złomu złota

Witam, czy od sprzedaży złomu złota w postaci starej biżuterii muszę odprowadzić jakiś podatek?

Z góry dzięki, pozdrawiam
 
05-04-2012, 08:57  
takton
Przyjaciel forum
 
takton na Forum Prawnym
 
Posty: 1.965
Domyślnie RE: Sprzedaż złomu złota

To zależy od tego czy to Twoje srebra rodowe, czy może kupiłeś je by sprzedać, kiedy je kupiłeś, czy tez zamierzasz z handlu srebrem uczynić sobie stałe źródło dochodu.
takton jest off-line  
05-04-2012, 12:27  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Sprzedaż złomu złota

Sprzedać jednorazowo starą rodzinną biżuterię, łańcuszek, pierścionek, bransoletę. Nie ma dla mnie wartości sentymentalnej, kamienie są uszkodzone, bransoleta zgięta, łańcuszek bez zapięcia. To po prostu pewne dobrodziejstwo po rodzinie, mam to od lat, ale nie mam żadnego potwierdzenia nabycia tego. Po prostu jest po babci i tyle. Ceny złota są wysokie, więc pomyślałem o sprzedaży. Byłoby z tego około 2000 zł. Pytałem się w skupie, ale chcieli ode mnie dowód, bo rejestrują wszystkie transakcje, dlatego wracam z pytaniem, czy muszę to gdzieś zgłosić, zapłacić podatek?
 
05-04-2012, 12:57  
takton
Przyjaciel forum
 
takton na Forum Prawnym
 
Posty: 1.965
Domyślnie RE: Sprzedaż złomu złota

Sprzedaż rzeczy, które posiadasz powyżej pół roku jest zwolniona z opodatkowania.
takton jest off-line  
05-04-2012, 21:06  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Sprzedaż złomu złota

Wiem, ale jeżeli nie mogę udowodnić, że mam to ponad pół roku. Tak to jest z rodzinną biżuterią, po prostu jest i tyle, po babci, dziadku etc. Nie mam żadnego dokumentu na to, że te kilka przedmiotów posiadam akurat ponad pół roku. A poza tym, czy zwolnienie z podatku po pół roku nie dotyczy tylko złota dewizowego? Tzn. sztabek, płytek i monet po 1850 roku o próbie przynajmniej 750. Moja biżuteria jest próby 585.
 
05-04-2012, 21:07  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Sprzedaż złomu złota

Czy mogę na dowód Pana twierdzenia otrzymać odesłanie do jakieś podstawy prawnej- ustawy?
 
05-04-2012, 23:27  
TaxTex
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.422
Domyślnie RE: Sprzedaż złomu złota

Takton pisał o podatku dochodowym. Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT taka sprzedaż, nawet nie tyle jest zwolniona, co w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Natomiast co do VAT, to w takim przypadku w ogóle nie jesteś podatnikiem VAT, a więc szczegółowe przepisy ustawy odnoszące się do złota dewizowego etc. nie mają znaczenia.
TaxTex jest off-line  
06-04-2012, 11:08  
takton
Przyjaciel forum
 
takton na Forum Prawnym
 
Posty: 1.965
Domyślnie RE: Sprzedaż złomu złota

Cytat:
Napisał/a ManInTopHat
Czy mogę na dowód Pana twierdzenia otrzymać odesłanie do jakieś podstawy prawnej- ustawy?
Art. 10 ust. 8 in fine ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jeżeli nie ma dowodów określających ściśle kiedy nabyłeś biżuterię, US w razie kontroli będzie musiał oprzeć się wyłącznie na Twoich zeznaniach. Aby im nie dać wiary będzie musiał przedstawić jakieś kontrargumenty, i to nie w stylu "bo tak nam się wydaje", bo takich nie obroni w ewentualnym postępowaniu w II instancji. Nie przewiduję w związku z tym większych perturbacji z Twoją transakcją- o ile chodzi o kwestie podatkowe, rzecz jasna
takton jest off-line  
06-04-2012, 15:30  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Sprzedaż złomu złota

Art. 10 ma tylko 3 ustępy
 
06-04-2012, 21:28  
TaxTex
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.422
Domyślnie RE: Sprzedaż złomu złota

Cytat:
Napisał/a ManInTopHat
Art. 10 ma tylko 3 ustępy
Podałem przecież wyżej.
TaxTex jest off-line  
07-04-2012, 11:41  
takton
Przyjaciel forum
 
takton na Forum Prawnym
 
Posty: 1.965
Domyślnie RE: Sprzedaż złomu złota

Przepraszam. Moja pomyłka. Winno być tak jak napisał TaxTex- art. 10 ust. 1 pkt 8
takton jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Sprzedający pomimo zawartej umowy sprzedaży na Allegro chce wycofać się ze sprzedaży (odpowiedzi: 9) Sprzedający wystawił przedmiot na Allegro, czas minął, transakcja została prawnie zawarta. Kupujący chce zapłacić za przedmiot przy jego odbiorze za...
§ Sprzedaż mieszkania(spadek) upoważnienie na brata do czynności sprzedaży (odpowiedzi: 1) oto opis sprawy i prośba o poradę: bracia otrzymali spadek po zmarłym ojcu-mieszkanie (matka zmarła wczesniej). ojciec był jedynym właścicielem. ...
§ [kasa fiskalna] zwolnienie przy sprzedaży internetowej a sprzedaż w sklepie (odpowiedzi: 4) Witam wszystkich serdecznie. Niedawno otworzyłem własny serwis rowerowy a teraz planuję rozszerzyć działalność o sprzedaż części zarówno w...
§ Sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat, zakup kolejnej oraz znowu sprzedaż (odpowiedzi: 12) Witam, Chciałbym się dowiedzieć ważną dla mnie sprawę, otóż: Zakupiłem działkę budowlaną w 2006 roku listopad, a sprzedałem w 2011 roku...
§ Współwłasność a sprzedaż i odzyskanie kosztow remontu przy sprzedaży domu (odpowiedzi: 2) Witam Moj problem jest dość złożony. Po śmierci ojca zostalysmy z siostra wspolwlascicielkami 50% domu (drugie 50% należy do mamy). To juz zostało...
§ Sprzedaż działki - Podatek od czynności cywilnoprawnych z tytułu umowy sprzedaży (odpowiedzi: 1) Witam, Mam parę pytań odnośnie podatku "od wzbogacenia się", ponieważ nigdzie nie mogę znaleźć konkretnych odpowiedzi na moje pytania. Krótko...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:49.