Czynny żal po złożeniu spóźnionego PCC-3 - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
11-05-2012, 00:02  
tomsko
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Czynny żal po złożeniu spóźnionego PCC-3

Witam. Składałem dziś PCC-3 i PCC-3a za ustanowienie hipoteki dla kredytu hipotecznego - w sumie 19zł do zapłaty. Pani doradca z Expandera mówiła, że obowiązek powstaje po wypłacie kredytu dla sprzedającego nieruchomość, jednak wszystkie znaki na niebie i ziemi, jak również Pani z US twierdzą, że obowiązek powstał w momencie złożenia w sądzie wniosku o ustanowienie hipoteki. W takiej sytuacji, składając dziś PCC3/3a spóźniłem się z tym o 2 dni.
Czy jest sens składać jutro czynny żal, skoro US dostał dziś ode mnie PCC3 na których jasno widać że wpłynęło 2 dni po czasie?
Dzięki & pozdrawiam!
tomsko jest off-line  
11-05-2012, 10:26  
hurron
Użytkownik
 
Posty: 389
Domyślnie RE: Czynny żal po złożeniu spóźnionego PCC-3

W odniesieniu do momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku ustanowienia hipoteki lub zawarcia umowy ustanowienia hipoteki wprowadzono wyjątek od zasady, według której obowiązek w omawianym podatku powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. W tych bowiem przypadkach obowiązek podatkowy powstaje dopiero z chwilą złożenia oświadczenia o ustanowieniu hipoteki lub z chwilą zawarcia umowy o jej ustanowieniu. W literaturze przedmiotu zwraca się uwagę na istotną różnicę między oświadczeniem o ustanowieniu hipoteki, wymienianym w przepisach prawa bankowego15 (powodującym ustanowienie hipoteki w rozumieniu art. 245 k.c.) a wnioskiem do sądu o wpis do księgi wieczystej hipoteki na rzecz banku, do którego złożenia zobowiązują kredytobiorcę przepisy regulujące postępowanie sądu odnośnie do ksiąg wieczystych (wpis do księgi na podstawie tego wniosku powoduje powstanie hipoteki w rozumieniu przepisów ustawy o księgach wieczystych i hipotece16). Nie jest prawidłowe identyfikowanie daty powstania obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu ustanowienia hipoteki bankowej z dniem, w którym kredytobiorca (lub osoba trzecia, na której nieruchomości ustanawiana jest hipoteka) złożył do właściwego sądu wniosek o wpis hipoteki do księgi wieczystej, jak również z dniem, w którym podpisana została umowa kredytowa z bankiem, jeżeli ten dzień jest inny niż dzień złożenia oświadczenia o ustanowieniu hipoteki w rozumieniu przepisów prawa bankowego. Z treści art. 3 ust. 1 pkt 2a u.p.c.c. wyraźnie bowiem wynika, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia oświadczenia o ustanowieniu hipoteki lub zawarcia umowy ustanowienia hipoteki (co nie może być jednak utożsamiane z umową kredytową17 ani z wnioskiem do sądu w celu dokonania wpisu w księdze wieczystej). Fakt złożenia bankowi przez właściciela nieruchomości oświadczenia o ustanowieniu hipoteki powoduje, że obowiązek podatkowy - oraz związany z tym obowiązek zapłaty podatku w ciągu 14 dni - powstaje w tym dniu i nie może powstać po raz kolejny (np. w momencie podpisywania aktu notarialnego).


Kom. do art. 3 PCC - Z. Ofiarski
hurron jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo finansowe i podatkowe - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Przyznał sie do niepopełnionego czynu! odpowiedzi: 12
§ Wezwanie w spawie spóźnionego PIT-37 odpowiedzi: 5
§ Wypieranie się popełnionego czynu odpowiedzi: 4
§ zgłoszenie niepopełnionego przestepstwa odpowiedzi: 1
§ Brak wypełnionego pola odpowiedzi: 2
§ Zamiana angażu pełnionego obowiązki odpowiedzi: 2


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:49.