Czynny żal po złożeniu spóźnionego PCC-3 - Forum Prawne

 

Czynny żal po złożeniu spóźnionego PCC-3

Witam. Składałem dziś PCC -3 i PCC -3a za ustanowienie hipoteki dla kredytu hipotecznego - w sumie 19zł do zapłaty. Pani doradca z Expandera mówiła, że obowiązek powstaje po wypłacie kredytu dla sprzedającego nieruchomość, jednak ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe

Prawo finansowe i podatkowe - aktualne tematy:

  • § Macierzyńskie
    Witam, moja żona jest w ciąży, jest zarejestrowana w UP, słyszałem że od tego roku weszła ustawa o wynagrodzeniu...
  • § Rozliczenie umowy zagranicznej
    Witajcie, jestem programistą, mam zawartą umowę z firmą, która ma siedzibę w innym kraju Unii Europejskiej....
  • § Podatek od prezentu w gotówce
    Witam. Mój wujek sprzedał grunt, którego był właścicielem. Świadomy tego, że jestem w trudnej sytuacji...

Odpowiedz
 
11-05-2012, 00:02  
tomsko
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Czynny żal po złożeniu spóźnionego PCC-3

Witam. Składałem dziś PCC-3 i PCC-3a za ustanowienie hipoteki dla kredytu hipotecznego - w sumie 19zł do zapłaty. Pani doradca z Expandera mówiła, że obowiązek powstaje po wypłacie kredytu dla sprzedającego nieruchomość, jednak wszystkie znaki na niebie i ziemi, jak również Pani z US twierdzą, że obowiązek powstał w momencie złożenia w sądzie wniosku o ustanowienie hipoteki. W takiej sytuacji, składając dziś PCC3/3a spóźniłem się z tym o 2 dni.
Czy jest sens składać jutro czynny żal, skoro US dostał dziś ode mnie PCC3 na których jasno widać że wpłynęło 2 dni po czasie?
Dzięki & pozdrawiam!
tomsko jest off-line  
11-05-2012, 10:26  
hurron
Użytkownik
 
Posty: 387
Domyślnie RE: Czynny żal po złożeniu spóźnionego PCC-3

W odniesieniu do momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku ustanowienia hipoteki lub zawarcia umowy ustanowienia hipoteki wprowadzono wyjątek od zasady, według której obowiązek w omawianym podatku powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. W tych bowiem przypadkach obowiązek podatkowy powstaje dopiero z chwilą złożenia oświadczenia o ustanowieniu hipoteki lub z chwilą zawarcia umowy o jej ustanowieniu. W literaturze przedmiotu zwraca się uwagę na istotną różnicę między oświadczeniem o ustanowieniu hipoteki, wymienianym w przepisach prawa bankowego15 (powodującym ustanowienie hipoteki w rozumieniu art. 245 k.c.) a wnioskiem do sądu o wpis do księgi wieczystej hipoteki na rzecz banku, do którego złożenia zobowiązują kredytobiorcę przepisy regulujące postępowanie sądu odnośnie do ksiąg wieczystych (wpis do księgi na podstawie tego wniosku powoduje powstanie hipoteki w rozumieniu przepisów ustawy o księgach wieczystych i hipotece16). Nie jest prawidłowe identyfikowanie daty powstania obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu ustanowienia hipoteki bankowej z dniem, w którym kredytobiorca (lub osoba trzecia, na której nieruchomości ustanawiana jest hipoteka) złożył do właściwego sądu wniosek o wpis hipoteki do księgi wieczystej, jak również z dniem, w którym podpisana została umowa kredytowa z bankiem, jeżeli ten dzień jest inny niż dzień złożenia oświadczenia o ustanowieniu hipoteki w rozumieniu przepisów prawa bankowego. Z treści art. 3 ust. 1 pkt 2a u.p.c.c. wyraźnie bowiem wynika, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia oświadczenia o ustanowieniu hipoteki lub zawarcia umowy ustanowienia hipoteki (co nie może być jednak utożsamiane z umową kredytową17 ani z wnioskiem do sądu w celu dokonania wpisu w księdze wieczystej). Fakt złożenia bankowi przez właściciela nieruchomości oświadczenia o ustanowieniu hipoteki powoduje, że obowiązek podatkowy - oraz związany z tym obowiązek zapłaty podatku w ciągu 14 dni - powstaje w tym dniu i nie może powstać po raz kolejny (np. w momencie podpisywania aktu notarialnego).


Kom. do art. 3 PCC - Z. Ofiarski
hurron jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
§ Wypieranie się popełnionego czynu uran0s Dyskusja ogólna 4 18-06-2011 07:02
§ zgłoszenie niepopełnionego przestepstwa ciekawe000 Prawo karne 1 05-11-2010 00:12
§ Składanie zeznań przez uzależnionego od narkotyków Rewers_M Prawo karne 26 12-05-2010 14:27
§ Brak wypełnionego pola Pincognito Prawo finansowe i podatkowe 2 28-04-2010 18:49
§ Zamiana angażu pełnionego obowiązki Mortifer Prawo pracy 2 30-04-2007 22:05


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:21.