podatek od mieszkania otrzymanego w spadku - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
12-08-2008, 21:49  
FERMATA
Początkujący
 
Posty: 19
Domyślnie podatek od mieszkania otrzymanego w spadku

Witam serdecznie,

Odziedziczyłam mieszkanie po cioci w roku 2007.
Pod koniec grudnia zameldowałam się w nabytym mieszkaniu, (chciałam zapłacić podatek, gdyż jestem II grupą podatkową) . Nie liczyłam na ulgę meldunkową, gdyż wspólnie z mężem byłam współwłaścicielką mieszkania własnościowego spółdzielczego. Chciałam skorzystać z ulgi meldunkowej i sprzedać odziedziczone mieszkanie po 12 miesiącach.

W urzędzie skarbowym spotkała mnie niespodzianka, gdyż panie obsługujące mnie stwierdziły, że mogę skorzystać z ulgi mieszkaniowej, a przepis mówi, że musiałabym być właścicielem, a ja jestem współwłaścicielem, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby ominąć podatki.

Mam nadzieję, że wszystko jest ok. i nie będzie z tego powodu kłopotów, gdyż sprawa przedstawia się następująco:

Muszę sprzedać odziedziczone mieszkanie i po rozwodzie spłacić byłego męża,
niestety kwota w jakiej muszę go spłacić jest nieco mniejsza niż wartość odziedziczonego mieszkania i zaczynam się bać, że będę zmuszona sprzedać później moje obecne mieszkanie, aby w ciągu 2 lat przenieść środki uzyskane ze zbycia odziedziczonej kawalerki, gdyż urząd skarbowy będzie tego pilnował.
Nie wiem, jak z tego wybrnąć, nie wiem, czy chcę się przeprowadzać w ciągu 2 lat, w momencie, kiedy wszystkie sprawy osobiste uległy rozwiązaniu.
Moje pytania brzmią:

1. Czy nie rozminęłam się z prawem, będąc współwłaścicielem mieszkania spółdzielczego, skorzystałam z ulgi mieszkaniowej?

2. Czy mogę teraz jeszcze to w urzędzie skarbowym "odkręcić" i zapłacić podatek od nabycia spadku i skorzystać z ulgi meldunkowej po 12 miesiącach?

3.Jeśli jestem zameldowana w odziedziczonym mieszkaniu od 18 grudnia 2007, to czy mieszkanie może być już sprzedane 19 grudnia 2008, czy jest w tych 12 miesiącach też jakiś 'haczyk' ?

Będę wdzięczna za odpowiedź.
FERMATA jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:59.