Zamiana mieszkania własnościowego na spółdzielcze - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
22-05-2012, 14:43  
miwoznia
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Zamiana mieszkania własnościowego na spółdzielcze

Witam!

Proszę o poradę w zakresie zamiany mieszkania własnościowego na spółdzielcze.
Zacznę od początku: w lutym 2012 roku na podstawie darowizny od ojca w formie aktu notarialnego stałem się właścicielem mieszkania (tzw. "pełna własność", czyli z gruntem i KW). Teraz mam możliwość zamiany tego mieszkania na większe spółdzielcze, w zamian za spłatę zadłużenia oraz odstępne. Wstępnie orientowałem się w spółdzielni, u notariusza i w US. Z tego co mi powidziano taka zamiana to de facto nie zamiana, tylko "zbycie lokalu własnościowego w zamian za spółdzielcze prawo do lokalu". Nie jestem właścicielem swojego mieszkania od 5 lat ani też nie byłem w nim przez rok zameldowany. Co się z tym wiąże, w przypadku takiej "zamiany" musiałbym zapłacić 19% podatku dochodowego od darowizny? Proszę o potwierdzenie. Czy podstawą opodatkowania byłaby wartość mojego mieszkania? Mimo tego że stanę się właścicielem de facto większego mieszkania. Zaraz po zamianie planuję wykupić je na własność od społdzielni.

No i najważniejsze pytanie - czy da się uniknąć zapłacenia podatku?
Kombinuję tak:
1. Zamieniam się z mojego własnościowego (warte ok. 100 000PLN) na spółdzielcze ("warte" około 140 000PLN) za spłatę zadłużenia i odstępne.
2. Wykupuje spółdzielcze na własność (koszt około 2 000PLN).
Zdaje się że mogę to odliczyć? Czyli podatek do zapłacenia od 98000PLN.
3. Po zostaniu właścicielem sprzedaję to drugie mieszkanie powiedzmy za 140000PLN. I teraz co? "Dolicza" się to do podatku? Czyli teraz mam do zapłaty podatek od 238000PLN? Tu jest paradoks, bo miałem przed chwilą mieszkanie za 100000PLN a teraz mam podatku od 238000PLN, mimo że w życiu tych pieniędzy nie widziałem? Z czego ja mam to zapłacić?

Czy ewentualnie jest prawna i bezpieczna dla mnie możliwość sfinansowania komuś spłacenia długu na tym spółdzielczym, następnie wykupu i na końcu zamiany mieszkań już własnościowych?

Proszę o poradę i z góry dziękuję
Michał
miwoznia jest off-line  
22-05-2012, 19:23  
TaxTex
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.423
Domyślnie RE: Zamiana mieszkania własnościowego na spółdzielcze

Jako że cały dochód ze zbycia mieszkania przeznaczysz na nabycie swp do innego lokalu (własny cel mieszkaniowy), to podatku nie płacisz - i nie potrzeba tu żadnego kombinowania, tylko trzeba złożyć PIT-39.
TaxTex jest off-line  
22-05-2012, 20:13  
miwoznia
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Zamiana mieszkania własnościowego na spółdzielcze

Problem w tym, że nie uzyskam spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu (wtedy byłaby to klasyczna zamiana mieszkań), tylko spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu (wtedy jest to przeniesienie własności mojego mieszkania w zamian za lokatorskie prawo do lokalu). Dopiero po tej transakcji bym je wykupił.
miwoznia jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:49.