Zbiórka pieniędzy na prywatne konto - Forum Prawne

 

Zbiórka pieniędzy na prywatne konto

Witam,zwracam się z prośbą o pomoc,moja 15 miesięczna córka jest chora na nowotwór,w zwiąku z kosztami i trudną sytuacją finansową założyliśmy córce stronę internetową z opisem choroby na którym jest podany nasz numer konta na ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe

Prawo finansowe i podatkowe - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
03-06-2012, 13:25  
iza28
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Zbiórka pieniędzy na prywatne konto

Witam,zwracam się z prośbą o pomoc,moja 15 miesięczna córka jest chora na nowotwór,w zwiąku z kosztami i trudną sytuacją finansową założyliśmy córce stronę internetową z opisem choroby na którym jest podany nasz numer konta na który można wpłacać datki.Wysłaliśmy tą stronę do swoich znajomych do nikogo obcego.Czy w zwiazku z tym złamaliśmy prawo?Kwoty z wpłat są znikome.Nie chcemy zakładać subkonta w fundacjach.Proszę o odpowiedź.
pozdrawiam Iza
iza28 jest off-line  
04-06-2012, 01:13  
TaxTex
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.425
Domyślnie RE: Zbiórka pieniędzy na prywatne konto

Była pewna wątpliwość w tym zakresie, bo zgodnie z przedwojennym jeszcze prawem, na zbiórkę publiczną trzeba mieć zgodę.

Najnowsze orzecznictwo zajęło jednak stanowisko, że zbiórka w Internecie nie jest zbiórką publiczną, a więc zgody mieć nie trzeba.
Zastrzegam jednak, że konkretny urzędnik może mieć inne zdanie na ten temat.

Co do podatku, to o ile darowizna od jednej osoby nie przekracza 4902 zł, to również nie będzie problemów. Radziłbym prowadzić jakąś ewidencję otrzymywanych darowizn. Dobrze też będzie zachować wyciągi z konta.
TaxTex jest off-line  
13-08-2012, 16:18  
kasia_wawa
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Zbiórka pieniędzy na prywatne konto

Witam,
Mam pytanie o przypadek kiedy chcę założyć konto prywatne, wyślę do znajomych maila z prośbą o wpłatę pieniędzy na leczenie przyjaciela a po zbiórce wpłacę zebrane pieniądze na konto przyjaciela.
Jeżeli przeleję zebrane pieniądze i przelana kwota nie przekroczy 4902 pln nie muszę opłacać podatku a jeżeli przekroczy to muszę oplacić podatek? Jakie zapisy regulują powyższe?
Czy muszę zgłaszać gdzieś taką zbiórkę prywatną?
Czy z punktu widzenia prawa lepszym dla mnie rozwiązaniem będzie podanie konta przyjaciela do zbiórki pieniędzy bez pośrednictwa mojego konta?
pozdrawiam,
Kasia
kasia_wawa jest off-line  
13-08-2012, 19:09  
TaxTex
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.425
Domyślnie RE: Zbiórka pieniędzy na prywatne konto

Zdecydowanie lepsze byłoby wskazanie wprost konta przyjaciela - unikasz wtedy tych wszystkich wątpliwości, które podniosłaś.

Jak pisałem wyżej - skoro to nie jest zbiórka w gotówce, to nie podlega pod ustawę o zbiórkach publicznych (aczkolwiek nie można wykluczyć, że jakiś niedouczony urzędnik się do tego przyczepi).

Podobnie z tym przelewem - jeśli jesteś tylko "pośrednikiem", to nie powinno być kłopotów, ale z naciskiem na "nie powinno".
No i podatek - jeśli już - obciąża obdarowanego, a nie darczyńcę.
TaxTex jest off-line  
14-08-2012, 12:19  
kasia_wawa
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Zbiórka pieniędzy na prywatne konto

Bardzo dziękuję za informacje.
Proszę jeszcze o wskazanie przepisów prawnych, które regulują temat podatku i wysokość podatku.
Jeszcze tylko chciałabym doprecyzować - osoba obdarowana musi oplacić podatek tylko wtedy kiedy OD JEDNEJ osoby otrzyma darowiznę w kwocie wyższej niż 4902 pln czy jeżeli łącznie od wszystkich darczyńców otrzyma w kwotę wyższą niż 4902 pln?
kasia_wawa jest off-line  
14-08-2012, 21:14  
TaxTex
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.425
Domyślnie RE: Zbiórka pieniędzy na prywatne konto

Ustawa o podatku od spadków i darowizn.
Od JEDNEJ osoby.
TaxTex jest off-line  
16-08-2012, 09:16  
kasia_wawa
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Zbiórka pieniędzy na prywatne konto

bardzo dziękuję za odpowiedź.
kasia_wawa jest off-line  
14-09-2013, 16:58  
konicz93
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie RE: Zbiórka pieniędzy na prywatne konto

Witam, chciałbym się dołączyć z pytaniem, otóż słyszałem historię histmag.org, radia maryja i innych, którzy mieli kłopoty z tym związane, lecz od tego roku podobno jest to już uregulowane, że nie trzeba zgłaszać jeśli przez internet, to prawda? Tu to wyczytałem i chciałbym się dowiedzieć czy dobrze interpretuję to Elektroniczne zbiórki pieniędzy jednak wolne od regulacji - zdecydował rząd - Biznes, Finanse i Prawo

mam zamiar na swojej stronie internetowej dodać swoje konto bankowe, by kto chętny to wsparł zakup roweru szosowego dla znajomego, którego na to nie stać, lecz od dziecka marzy o wyprawach na nim (cel nie jest kto wie jak szczytny ale darowizna też dobrowolna), było by specjalne miejsce z podziękowaniami, gdzie byliby wymienieni darczyńcy (oczywiście za ich zgodą), dodatkowo ci którzy przekroczyliby jakiś próg, dostaliby miano sponsora i darmową reklamę na stronie.
Mógłbym coś takiego legalnie i bez obaw że jest jakieś ale?
konicz93 jest off-line  
22-11-2013, 16:48  
magdaskawa
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Zbiórka pieniędzy na prywatne konto

Witam, proszę o odpowiedź na pytanie: mój znajomy założył prywatne konto i chce aby na takie konto wpływały pieniądze, których szuka u "zaprzyjaźnionych firm"(roznosi pisemka z prośbą o gadżety lub wpłaty na konto) i które będą wykorzystywane dla obcych dzieci-przedszkolaków na jakieś zabawy,wycieczki czy choćby zorganizowanie Mikołajek; czy jest taka możliwość w ogóle? czy znajomy ponosi jakieś koszty typu podatek w Urzędzie Skarbowym? czy takie działanie jest niezgodne z prawem i jakie są konsekwencje? dziękuję za odp.
magdaskawa jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo finansowe i podatkowe - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zbiórka pieniędzy? - Zagwozdka prezentuje się następująco: Zamierzam otworzyć stronę-społeczeństwo. Jednym z zadań tej strony będzie comiesięczne zbieranie...
§ Zbiórka pieniędzy - Witam Jan Kowalski założył stronę www np. Fundacja SMS. Nie ma zarejestrowanej fundacji, chciał zorganizować zbiórkę pieniędzy na paczki...
§ Zbiórka pieniędzy. - Czy radny może w trakcie obrad komisji ogłosić przeprowadzenie zbiórki pieniędzy po posiedzeniu komisji wśród radnych z przeznaczeniem na określony...
§ Zbiórka pieniędzy - Witajcie! Problem finansowo-podatkowy jest taki: planowana jest zbiórka pieniędzy z przeznaczeniem na pewien cel. Wpłaty będą dokonywane...
§ Przelałem pieniądze z dotacji na zakup sprzętu na prywatne konto... - Witam. Otóż mam problemik-dostałem dotację z Pup-u na zakup sprzętu-wiadomo-kupić i wziąć fakturę. Większość sprzętu już mam, natomiast poznałem...
§ Zbieranie pieniędzy na cele charytatywne na prywatne konto - Czy zbieranie pieniedzy na cele charytatywne na prywatne konto jest zabronione, jest przestepstwem? Wyjasnie sytuację. Grupa osób postanowiła...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:18.