Kupno i sprzedaż rzeczy używanych - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe

Prawo finansowe i podatkowe - aktualne tematy:

  • § Odpowiedzialność agregatora pł...
    Witam, Zamierzam otworzyć firmę z zakresu obsługi płatności SMS Premium. Jeżeli przykładowo jeden z moich...
  • § Rozliczenie się
    Hej, Zamierzam rozpocząć sprzedaż na allegro pewnych wirtualnych dóbr(walut w grze itp.) Myślę ,że wyjdzie z...
  • § Darowizna od matki
    Dostałam od matki darowiznę, którą chcę zgłosić do UE poprzez formularz elektroniczny, ale mam jeden dylemat...

Odpowiedz
 
03-06-2012, 17:05  
sstsqad1
Użytkownik
 
Posty: 33
Domyślnie Kupno i sprzedaż rzeczy używanych

Kupując od os. fizycznych używany sprzęt RTV i sprzedając go dalej będąc na KPiR muszę posiadać umowę kupna sprzedaży.
Co w sytuacji gdy sprzedający nie chcę mi takiej umowy podpisać, a sprzęt kupuje na platformie aukcyjnej?
Na ryczałcie podobno nie trzeba posiadać umów, ale przy sprzęcie RTV limit Vat przekroczony na pewno.
Może jest inne rozwiązanie rozliczania się z fiskusem?
Dziękuje za pomoc.
sstsqad1 jest off-line  
03-06-2012, 17:17  
Jefrej
Użytkownik
 
Jefrej na Forum Prawnym
 
Posty: 96
Domyślnie RE: Kupno i sprzedaż rzeczy używanych

Co do vat trzeba mieć duże obroty. Na pewno handlując sprzętem RTV trzeba mieć kasę fiskalną.Ryczałtowiec rozlicza się z fiskusem tylko z przychodów i płaci od nich ustawowy procent podatku.Na KPiR trzeba mieć rachunki kupna i sprzedaży i płaci się podatek od różnicy w cenie.Mniej papierkowej roboty jest przy ryczałcie ,ale można mieć kłopoty z klijętami .Też miałam RTV, AGD i sprzęt ogrodniczo - rolny, po kilku latach zostałam jedynie przy s,o,r. bo mało kłopotów i wiem na co daję gwarancję.
Jefrej jest off-line  
04-06-2012, 01:05  
TaxTex
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.423
Domyślnie RE: Kupno i sprzedaż rzeczy używanych

Cytat:
Napisał/a sstsqad1
Na ryczałcie podobno nie trzeba posiadać umów, ale przy sprzęcie RTV limit Vat przekroczony na pewno.
Jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Można być na ryczałcie i jednocześnie być płatnikiem VAT.

Cytat:
Napisał/a sstsqad1
Co w sytuacji gdy sprzedający nie chcę mi takiej umowy podpisać, a sprzęt kupuje na platformie aukcyjnej?
1. Wydrukować potwierdzenie przelewu i aukcję, a także korespondencję.
2. Wrzucić do segregatora jako dowód zakupu.
3. Modlić się, żeby nie było kontroli.
4. Jak przyjdzie kontrola -> upierać się że to jest dowód zakupu (istnieje jakieś 50% szans, że machną ręką)
5. Jeśli nie machną ręką -> zaskarżyć decyzję do sądu -> podnieść argument niekonstytucyjności rozporządzenia o podatkowej księdze przychodów i rozchodów (wszelkie ograniczenia prawa do rozpoznania kosztu powinny wynikać z ustawy; tu mamy ewidentne ograniczenie, bo gdyby nie rozporządzenie fakt poniesienia kosztu mógłby być dowodzony w dowolny sposób).
6. Liczyć, że trafi się jakiś światły sędzia.
TaxTex jest off-line  
04-06-2012, 05:04  
Jefrej
Użytkownik
 
Jefrej na Forum Prawnym
 
Posty: 96
Domyślnie RE: Kupno i sprzedaż rzeczy używanych

Witam.
Dlaczego chce pan być płatnikiem VAT ?
Jefrej jest off-line  
04-06-2012, 06:58  
Ag_Maz
Moderator globalny
 
Ag_Maz na Forum Prawnym
 
Posty: 33.752
Domyślnie RE: Kupno i sprzedaż rzeczy używanych

Cytat:
Napisał/a Jefrej
Co do vat trzeba mieć duże obroty.
Poproszę podstawę prawną.
Poza tym chciałabym przypomnieć, że:
Cytat:
§24 Usunięciu lub modyfikacji mogą podlegać w szczególności posty:
- nieczytelne pod względem stylistycznym,
- napisane wyłącznie dużymi literami albo innym kolorem niż czarnym,
- z rażącą ilością błędów ortograficznych,
- nie wnoszące treści merytorycznych,
- umieszczone "jeden pod drugim" przez tego samego nadawcę
- powielane w różnych miejscach na forum
- błędne pod względem zgodności z obowiązującymi przepisami prawa
- będące formą ogłoszenia
Ag_Maz jest off-line  
04-06-2012, 07:36  
Jefrej
Użytkownik
 
Jefrej na Forum Prawnym
 
Posty: 96
Domyślnie RE: Kupno i sprzedaż rzeczy używanych

Przyznam,że nie rozumiem na czym polega mój błąd zawarty w tym cytacie.
Co do podatku VAT ? , Co do VAT-u ? -tak będzie stylistycznie ?
Prowadzę własną działalność , rachunkowość i wiem czym to pachnie.
Zdziwiłam się jedynie dlaczego ten pan chce być płatnikiem VAT-u-to zbrodnia ?
Jefrej jest off-line  
04-06-2012, 07:39  
Ag_Maz
Moderator globalny
 
Ag_Maz na Forum Prawnym
 
Posty: 33.752
Domyślnie RE: Kupno i sprzedaż rzeczy używanych

Bycie płatnikiem VAT nie jest uwarunkowane obrotami, to po pierwsze. Są branże, gdzie nie można skorzystać ze zwolnienia z VAT, bez względu na obrót.

A uwaga co do stylistyki odnosiła się do pozostałeś części postu. Brak odstępów we właściwych miejscach czyni go nieczytelnym.
Ag_Maz jest off-line  
04-06-2012, 07:53  
Jefrej
Użytkownik
 
Jefrej na Forum Prawnym
 
Posty: 96
Domyślnie RE: Kupno i sprzedaż rzeczy używanych

" to po pierwsze " - przyjęłam do wiadomości . Odświeżę i pogłębię wiedzę , bo może faktycznie zasiedziałam się w swoich papierach,kodeksach i paragrafach.
Postaram się również jeszcze surowiej składać i odmierzać słowa ścisłe .
Jefrej jest off-line  
04-06-2012, 08:32  
Ag_Maz
Moderator globalny
 
Ag_Maz na Forum Prawnym
 
Posty: 33.752
Domyślnie RE: Kupno i sprzedaż rzeczy używanych

Cytat:
Napisał/a Jefrej
Odświeżę i pogłębię wiedzę
Zdecydowanie polecam to rozwiązanie. Bo to jest forum prawne, a nie "jak mi się wydaje". Można naprawdę zaszkodzić swoimi nietrafnymi poradami. Póki co publicznie upominam.
Ag_Maz jest off-line  
14-03-2014, 19:55  
lukasqqq
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: Kupno i sprzedaż rzeczy używanych

Poprosiłem kolegę o to żeby sprzedał pewne używane urządzenie elektroniczne które należy do mnie a nie miałem z nim co zrobić, trafił się chętny który kupił. chciał jakiegoś potwierdzenia że urządzenie działa więc kolega mu napisał że sprzęt posiada gwarancję rozruchową i podbił pieczątkę swojego zakładu który handluje i serwisuje taki sprzęt. Sprzedając powiedział że sprzęt nie należy do niego i jest sprzedawany prywatnie. po 2 tygodniach kupujący wystosował do mojego kolegi pismo żeby wystawił mu potwierdzenie zakupu w formie FV lub rachunku. Co mój kolega ma mu odpisac?? Kazałem mu napisać że sprzęt był przyjęty w formie komisowej ode mnie i że jak coś chcą to żeby kontaktowali się ze mną. A ja np zrobię z nimi umowę kupna sprzedaży albo po prostu gość zwróci mi sprzęt. Kolega nie pobrał z tego tytułu żadnej prowizji...
Jak ten temat ugryźć??
lukasqqq jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:25.