do jakiego urzędu skarbowego? - Forum Prawne

 

do jakiego urzędu skarbowego?

Gdzie ma zapłacić podatek ktoś kto wymeldował się ze swojego miejsca gdzie mieszkał, wyprowadził, kupił działkę na terenie rodzinnego ogrodu działkowego, tam zamieszkał ale nie może się tam zameldować? A chce zapłacić pcc od zakupu ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe

Prawo finansowe i podatkowe - aktualne tematy:

  • § Podatek od sprzedaży swojej bi...
    Witam, Czy od sprzedaży swojej biżuterii - np na bazarze będę musiała zapłacić jakiś podatek od wzbogacenia lub...
  • § Darowizna lub pożyczka od osób...
    Witam, Czy darowizny i pożyczki z zagranicy podlegają takim samym zasadom zwolnień od podatku PCC co darowizny i...
  • § Rezygnacja z vatu
    Witam, 26.03.2015 złożyłem wniosek o bycie czynnym vatowcem, lecz przemyślając dogłębniej cały bajzel jaki...

 
29-07-2012, 16:02  
Florek5
Użytkownik
 
Posty: 150
Domyślnie do jakiego urzędu skarbowego?

Gdzie ma zapłacić podatek ktoś kto wymeldował się ze swojego miejsca gdzie mieszkał, wyprowadził, kupił działkę na terenie rodzinnego ogrodu działkowego, tam zamieszkał ale nie może się tam zameldować? A chce zapłacić pcc od zakupu tej działki. Wiem że to nie zakup działki tylko zapłata za altankę i nasadzenia ale powinien zapłacić podatek. Działka jest w innym mieście niż jego stary meldunek.
Florek5 jest off-line  
31-07-2012, 00:31  
TaxTex
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.426
Domyślnie RE: do jakiego urzędu skarbowego?

Do urzędu skarbowego właściwego dla jego miejsca zamieszkania (pobytu), czyli miejsca położenia działki. Rozporządzenie nic nie wspomina o meldunku.
TaxTex jest off-line  
31-07-2012, 06:19  
Ag_Maz
Moderator globalny
 
Ag_Maz na Forum Prawnym
 
Posty: 33.168
Domyślnie RE: do jakiego urzędu skarbowego?

Cytat:
Napisał/a Florek5 Zobacz post
Gdzie ma zapłacić podatek ktoś kto wymeldował się ze swojego miejsca gdzie mieszkał, wyprowadził, kupił działkę na terenie rodzinnego ogrodu działkowego, tam zamieszkał ale nie może się tam zameldować?
Może się zameldować na działce, skoro tam mieszka!
Ag_Maz jest off-line  
31-07-2012, 07:41  
takton
Przyjaciel forum
 
takton na Forum Prawnym
 
Posty: 1.911
Domyślnie RE: do jakiego urzędu skarbowego?

Nie może, bo zgodnie z ewidencją gruntów i prawem budowlanym nie ma tam budynków mieszkalnych. Jedynie drewutnie, altanki i wiaty na grabie. Nikt nie zamelduje człowieka w drewutni....
To nie jedyna fikcja utrzymywana przez PT Działkowców.
takton jest off-line  
31-07-2012, 07:45  
Ag_Maz
Moderator globalny
 
Ag_Maz na Forum Prawnym
 
Posty: 33.168
Domyślnie RE: do jakiego urzędu skarbowego?

Może, a nawet musi.
Voyteq kilkukrotnie już zamieszczał odpowiednie orzeczenie SN (niestety, nie mam w tej chwili czasu go szukać).
Jak zameldować siebie
Ag_Maz jest off-line  
31-07-2012, 07:59  
Calamity Jane
Zbanowany
 
Posty: 3.109
Domyślnie RE: do jakiego urzędu skarbowego?

Cytat:
Napisał/a Ag_Maz Zobacz post
Może, a nawet musi.
Voyteq kilkukrotnie już zamieszczał odpowiednie orzeczenie SN (niestety, nie mam w tej chwili czasu go szukać).
Dzialka to jeszcze pol biedy. A jak ktos mieszka w kartonie pod mostem to bez problemu panie urzedniczki go potraktuja podczas proby zameldowania sie tam?
Calamity Jane jest off-line  
31-07-2012, 08:02  
takton
Przyjaciel forum
 
takton na Forum Prawnym
 
Posty: 1.911
Domyślnie RE: do jakiego urzędu skarbowego?

We wniosku Voyteq każe podać adres łącznie z ulicą i numerem domu (sic!). Jaki adres podać w tym wniosku? Rodziinne Ogródki Działkowe ul. Różana, trzecia aleja od bramy wejściowej, żółty domek za świetlicą?
Obowiązek podania adresu wraz z numerem domu określa też powołane przez niego rozporządzenie. Skąd wziąć numer domu w takim przypadku? Kto ma go nadać? Na jakiej podstawie nadać numer domowi, którego nie ma na żadnych mapach?
Jak pogodzić fakt, że grunty będące we władaniu Polskiego Związku Działkowców leżą na terenach gdzie zgodnie z mpzp są tereny nie przeznaczone na budownictwo mieszkaniowe, a jednocześnie organ gminy potwierdza zameldowanie na ich terenie. Należy przyjąć, że albo świadomie melduje człowieka w namiocie, albo łamie prawo, bo nie zawiadamia o popełnieniu przestępstwa (samowola budowlana), a wręcz dokonując meldunku samowolę tę legalizuje.
takton jest off-line  
31-07-2012, 10:44  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 11.475
Domyślnie RE: do jakiego urzędu skarbowego?

1. urząd skarbowy jest właściwy dla miejsca zamieszkania - adres zameldowania nie ma znaczenia
ordynacja podatkowa posługuję się pojęciem miejsce zamieszkania

2. zameldować się można na działce - organ meldunkowy nie ma prawa weryfikowac czy obiekt budowlany w którym ma nastąpić zameldowanie odpowiada warunkom technicznym dla pomieszczeń przeznaczonych na pobyt stały ludzi

http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/CC345CCAEC

Cytat:
W ocenie organu II instancji, wskazanie adresu aprobowane prze organ I instancji ul. [...] i numerem działki ogrodowej nr [...] godzi w definicję adresu. W ocenie Sądu pogląd ten nie jest trafny. Celem adresu jest możliwość ustalenia miejsca pobytu osoby której dotyczy obowiązek meldunkowy, w określonym zlokalizowanym miejscu. Podany adres spełnia te warunki. Art. 9b ust. 2 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych wskazuje, że adres określa się przez podanie w gminach, które uzyskały status miasta - nazwy miasta (dzielnicy) ulicy, numerem domu i lokalu, nazwy województwa oraz kodu pocztowego.

Zgodnie z § 4 ust. 4 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 28 października 2004 r. w sprawie numeracji porządkowej nieruchomości (Dz. U. Nr 243, poz. 2432) pracownicze ogrody działkowe pod wspólnym zarządem oznacza się jednym numerem porządkowym. Numer taki został nadany. Razem z numerem domku pozwala to na lokalizację skarżących, a taki jest cel obowiązku meldunkowego.

Art. 15 ust. 2 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych wskazuje, że obiekty wykonane lub nabyte ze środków finansowych użytkownika działki stanowią jego własność. Jest to wyjątek od ogólnej zasady wynikającej z art. 47 i 48 Kodeksu cywilnego. W kontekście art. 9 ust. 2a ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych skarżący dysponuje prawem do lokalu.

Organ II instancji podkreślił, że nie jest rzeczą organu ewidencji ludności badanie czy obiekt budowlany w którym ma nastąpić zameldowanie odpowiada warunkom technicznym dla pomieszczeń przeznaczonych na pobyt stały ludzi, po czym w następnym zdaniu stwierdził, że altany ogrodowe wznoszone na terenie pracowniczych ogrodów nie są obiektami do stałego zamieszkiwania, tym samym klasyfikując obiekt z punktu widzenia bliżej nie sprecyzowanych warunków technicznych.

Istotę zameldowania określa sama ustawa z art. 9 ust. 2b - zameldowanie w lokalu służy wyłącznie celom ewidencyjnym i ma na celu potwierdzenie faktu pobytu w tym lokalu.

Cel ewidencyjny i potwierdzenie pobytu w lokalu - to jedyne cele obowiązku meldunkowego.

Jak trafnie wskazał organ I instancji, ewidencja ludności służy rejestracji stanu faktycznego, a nie stanu prawnego. Pogląd organu II instancji wskazujący na brak warunków do zameldowania jest nieuprawniony.
voyteg jest on-line  
01-08-2012, 12:41  
Florek5
Użytkownik
 
Posty: 150
Domyślnie RE: do jakiego urzędu skarbowego?

Dziękuję Wam bardzo za odpowiedzi.
Adres można spokojnie podać. Taki ogród działkowy ma swój adres, np. ...... (miasto), ul. Leśna 5, działka ma też swój numer, takie są wymagania rodzinnego ogrodu działkowego. Ostatnio nawet były jakieś polecenia z samej góry żeby nadawać nazwy alejkom w takim ogrodzie, sam widziałem: Różana, Sosnowa, Transformatorowa
Da się więc dokładnie określić adres. I co dalej, na bramie wjazdowej do ogrodu przybić skrzynkę na listy z numerem działki i nazwiskiem?
Tylko że zarząd ogrodu działkowego może podjąć uchwałę o odebraniu członkostwa takiemu działkowcowi, który nie wypełnia regulaminu. A w regulaminie jest napisane, że na działce nie można mieszkać cały rok. Odbiorą członkostwo i odbiorą działkę a gościu już jest tam zameldowany i nadal mieszka. I co dalej, eksmisja? Ech to nasze prawo.
Jeszcze raz Wam dziękuję, to były takie moje rozważania nie związane z tematem urzędu skarbowego.
Florek5 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo finansowe i podatkowe - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Błąd urzędu skarbowego - Witam, niedawno dostałem przelew na konto bankowe w kwocie 3 tyś złotych z tytułu zwrotu podatku, myślałem że to są moje pieniądze ale patrze w pit i...
§ Błąd Urzędu Skarbowego - Witam, proszę o pomoc w poniższej sprawie: Po sprzedaży mieszkania złożyłem korektę PIT-23 i zapłaciłem podatek. Pracownik urzędu skarbowego...
§ wezwanie do urzędu skarbowego - Proszę o pomoc w poniższej sprawie. Pani X wynajęła mieszkanie i rozlicza się z urzędem skarbowym poprzez comiesięczne odprowadzanie zaliczki na...
§ Pismo do Urzędu Skarbowego - Złożyłem deklarację podatkową w sprawie spadku Chcę sprzedać to co uzyskałem w spadku, mam klienta i teraz mam czekać na decyzję ile tego podatku od...
§ Wycieczka do Urzędu Skarbowego. - Witam serdecznie. Niedawno założyłem firmę. Póki co mam Wpis do Ewidencji, Regon, NIP, konto firmowe. W poniedziałek będę się udawał do US w celu...
§ Do jakiego urzędu tę sprawę zgłosić? - Witam serdecznie! Pewnie jak wszyscy tu zakładający temat, też mam problem. Ostatnio pracowałam na umowę zlecenie w butiku. Pracowałam jako...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:38.