niezarejestrowana działalność gospodarcza? - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
10-08-2012, 10:29  
felixb
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie niezarejestrowana działalność gospodarcza?

Witam,
Moje pytanie dotyczy niezarejestrowanej działalności gospodarczej.
Mianowicie planuję zarejestrować działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży poprzez serwisy aukcyje.
Zanim jednak się zarejestruję, chciałem sprawdzić czy ma to sens. I zacząłem handlować bez zarejestrowanej działalności. I tak w maju miałem obrót około 600zł, w czerwcu około 1400zł, a w lipcu około 3000zł.
Gdzieś przeczytałem, że mogę rozliczyć się z tego w PIT-37. Jednak teraz, gdy zacząłem się w to wgłębiać okazało się, że taka działalność jest traktowana jako NIEZAREJSTROWANA DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA. I w tym wypadku chyba nie mogę się z tego rozliczyć w taki sposób?
Chcę już koniecznie zarejestrować tę działalność. Wniosek o jej zarejestrowanie wypełnie jeszcze dziś, bądz zaraz po weekendzie.
Tylko nie wiem co mam zrobić z tym co sprzedałem nie mając działalności. W jaki sposób się z tego rozliczyć, by być w porządku z fiskusem?
Dodam, że rozpoczynając tę działalność, od początku miałem zamiar, by w jakiś sposób rozliczyć się z tego. Jednak niestety nie odpowiednio na ten temat poczytałem.
A dziś nie wiem co robić.
Czy mógłbym prosić o poradę?
felixb jest off-line  
10-08-2012, 11:53  
felixb
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: niezarejestrowana działalność gospodarcza?

Ok, dowiedziałem się, że mogę złożyć czynny żal i zapłacić zaległy podatek. Jednak czy ktoś mi podpowie jak to się odbywa?
Jeśli najpierw zarejestruję działalność, wybiorę ryczałt jako formę opodatkowania (będzie to 3% od przychodu), czy w tym wypadku każą mi zapłacić 3 % od tego co sprzedałem, gdy byłem niezarejestrowany?
Czy będzie to wg jakichś innych zasad?
Proszę, niech ktoś pomoże
felixb jest off-line  
10-08-2012, 13:31  
takton
Przyjaciel forum
 
takton na Forum Prawnym
 
Posty: 1.965
Domyślnie RE: niezarejestrowana działalność gospodarcza?

Skłaniam się do tego, że niemożliwe będzie w takim przypadku wybranie ryczałtu. Zgodnie z art. 9 ust.1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (...), pisemne oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania składa się w US nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Zakładając, że "legalizujesz" wcześniej rozpoczętą działalność gospodarczą, zawiadomienie złożysz w kilka miesięcy po uzyskaniu pierwszego przychodu.
takton jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:44.