Dochod wolny od podatku - wynajem mieszkania - Forum Prawne

 

Dochod wolny od podatku - wynajem mieszkania

Witam! Chcę wynająć mieszkanie koledze i chciałbym zapłacić jak najmniejszy podatek. Jednak chciałbym również podpisać umowę najmu. Znalazłem informację, że roczny dochód nie powodujący obowiązku zapłaty podatku to 3091 zł. Mieszkanie chciałbym wynająć na 10 ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe

Prawo finansowe i podatkowe - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
26-09-2012, 21:25  
k3nap
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Dochod wolny od podatku - wynajem mieszkania

Witam!

Chcę wynająć mieszkanie koledze i chciałbym zapłacić jak najmniejszy podatek. Jednak chciałbym również podpisać umowę najmu.
Znalazłem informację, że roczny dochód nie powodujący obowiązku zapłaty podatku to 3091 zł.

Mieszkanie chciałbym wynająć na 10 miesięcy po 300 zł za miesiąc plus dodatkowo kolega będzie płacił czynsz administracyjny w wysokości 500 zł (wszystko będzie uwzględnione w umowie). Zatem moje dochody z tytułu mieszkania wyniosą 3000 zł. Mam rację? Czy w takim wypadku nie muszę płacić podatku? I czy w ogóle muszę zgłaszać fakt wynajęcia mieszkania do Urzędu Skarbowego?

Kolejne pytanie to czy mówiąc o tej kwocie 3091 zł chodzi tylko i wyłącznie o dochód z tytułu wynajmu mieszkania czy też razem z dochodem uzyskanym z tytułu wynagrodzenia za pracę?

Z góry dzięki za pomoc!
k3nap jest off-line  
26-09-2012, 21:34  
TaxTex
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.423
Domyślnie RE: Dochod wolny od podatku - wynajem mieszkania

Cytat:
Napisał/a k3nap
Znalazłem informację, że roczny dochód nie powodujący obowiązku zapłaty podatku to 3091 zł.
(...)
Kolejne pytanie to czy mówiąc o tej kwocie 3091 zł chodzi tylko i wyłącznie o dochód z tytułu wynajmu mieszkania czy też razem z dochodem uzyskanym z tytułu wynagrodzenia za pracę?
Jest to kwota obejmująca także dochody z pracy, umów cywilnoprawnych, działalności gospodarczej (o ile nie jest rozliczania liniowo lub ryczałtem), a także innych źródeł.

Cytat:
Napisał/a k3nap
Mieszkanie chciałbym wynająć na 10 miesięcy po 300 zł za miesiąc plus dodatkowo kolega będzie płacił czynsz administracyjny w wysokości 500 zł (wszystko będzie uwzględnione w umowie). Zatem moje dochody z tytułu mieszkania wyniosą 3000 zł. Mam rację?
Rozumiem, że pisząc "czynsz administracyjny" miałeś na myśli opłaty licznikowe i dla spółdzielni? Jeśli zgodnie z umową obciążać będą one najemcę, to nie wchodzą one do Twojego przychodu.

Cytat:
Napisał/a k3nap
czy w ogóle muszę zgłaszać fakt wynajęcia mieszkania do Urzędu Skarbowego?
Nie, nie ma takiego obowiązku. Natomiast zawsze musisz się z dochodów rozliczyć.

Dodam, że oprócz rozliczenia na zasadach ogólnych (18 albo 32% od dochodu ponad kwotę wolną) istnieje również opcja rozliczenia ryczałtowego (8,5% od przychodów).
TaxTex jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo finansowe i podatkowe - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ kara za nieodprowadzanie podatku za wynajem mieszkania - witam, od dwoch lat wynajmuje nieruchomosc, za ten okres nie odprowadzalam podatku ( chcialam ale podczas podpisania umowy bylam zagranica i do tego...
§ Wynajem mieszkania, a płacenie podatku. - Czy podatek od wynajmu trzeba płacić przy każdej kwocie? tzn. jeżeli biorę 100 zł, a lokatorzy sami opłacają wodę,prąd itd. to muszę płacić podatek?
§ dzialalnosc zryczaltowana a dochod z zus i dochod meza - dzien dobry Prowadze wlasna dzialalnosc gospodarcza zryczaltowana .w roku 2010 bylam na chorobowym i macierzynskim. dostalam z zusu informacje o...
§ małżeństwo - wynajem mieszkania i odprowadzanie podatku - Witam, proszę o pomoc w następujacej sprawie. Żona jest właścicielem mieszkania, które kupiła w 2007r przed naszym ślubem z własnych oszczędności....
§ Wynajem mieszkania - brak umowy (brak podatku?) - Witam serdecznie wszystkich . Mam problem który chciałbym rozwiać, związany jest on z wynajmem mieszkania. Otóż w czerwcu ubiegłego roku ja...
§ Mieszkanie z TBS-u ulga w podatku dochod.? - Czy można wkład partycypacyjny wniesiony do TBS-u w 2008r/za otrzymane nowe mieszkanie/ odliczyć od podatku dochodowego? Czy istnieją jakiekolwiek...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:43.