Podatek - sprzedaż mieszkania ze spadku PILNE - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
05-11-2012, 11:45  
nortoniusz
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Podatek - sprzedaż mieszkania ze spadku PILNE

Bardzo proszę o odpowiedzi i dziękuję

Pytanie 1:
Ile procent i od jakiej wartości (wartości transakcji czy wartości wyceny US) zapłacę podatku, jeżeli sprzedam moje mieszkanie w 2013 roku, które dostałem w spadku od cioci?

Pytanie 2:
Kiedy będę mógł sprzedać to mieszkanie nie płacąc podatku od spadku (12%) i podatku dochodowego (19%)

Pytanie 3:
Jak to jest ze zwolnieniem mnie z podatku dochodowego, jeżeli pieniądze ze sprzedaży przeznaczę na własne cele mieszkaniowe, tzn. czy ta zasada obowiązuje przez 5 lat od nabycia spadku, czy zawsze?

Pytanie 4:
Jakie zapłacę podatki w przypadku zamiany mieszkania?

Dane:
Marzec 2009 – śmierć spadkodawcy

Maj 2009 – sprawa spadkowa

Październik 2009 – decyzja US o wysokości podatku od spadku: w tym miejscu należy dodać zobowiązałem się do zamieszkiwania w tym mieszkaniu i zastosowano w stosunku do mnie ulgę podatkową, która obowiązuje o ile się nie mylę 5 lat. Ponadto decyzja US przypisała mnie do II grupy podatkowej.

Od października 2009 – jestem zameldowany w tym mieszkaniu
nortoniusz jest off-line  
05-11-2012, 23:04  
TaxTex
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.423
Domyślnie RE: Podatek - sprzedaż mieszkania ze spadku PILNE

Ad. 1.

Podatek dochodowy wynosi 19% dochodu ze zbycia. Przy czym ponieważ nabyłeś mieszkanie w drodze spadkobrania, to kosztem może być co najwyżej podatek od spadku + opłaty poboczne. Dochód = przychód ze zbycia minus koszt.

Przychód zasadniczo powinien być równy kwocie, którą uzyskasz ze sprzedaży, aczkolwiek US ma prawo ją zakwestionować, jeśli będzie mocno odbiegać od wartości rynkowej.

Ad. 2.
Jeśli korzystasz z ulgi mieszkaniowej w podatku od spadków i darowizn, to jednym z jej warunków jest zamieszkiwanie w lokalu przez 5 lat - licząc od daty złożenia zeznania podatkowego albo daty zameldowania (w zależności od tego co nastąpiło później).
Dopiero po tych 5 latach możesz sprzedać mieszkanie nie tracąc prawa do ulgi.
W Twoim przypadku 5 lat upływa zatem co do zasady w październiku 2014 r.

Co do dochodowego, to nie zapłacisz go jeśli sprzedasz mieszkanie po upływie 5 lat - licząc od końca roku, w którym zmarła ciocia, tj. nie wcześniej niż 1 stycznia 2015 r.

Ad. 3.
Jeśli chodzi o ulgę mieszkaniową w podatku od spadków i darowizn, to nie stracisz jej jeśli z powodu konieczności zmiany miejsca zamieszkania albo warunków mieszkaniowych sprzedaż mieszkanie po cioci i uzyskaną kwotę w ciągu 2 lat wydatkujesz w całości na zakup innego lokum.

W przypadku podatku dochodowego jest nieco inaczej. Zwolnienie z podatku od zbycia mieszkania przysługuje jeśli przychód ze zbycia przeznaczy się na w ciągu 2 lat na własny cel mieszkaniowy (niekoniecznie zakup mieszkania - może też być remont albo spłata kredytu hipotecznego). Pełne zwolnienie przysługuje, gdy przeznaczy się na cel mieszkaniowy całą kwotę. Jeśli tylko część zostanie przeznaczona na ten cel - zwolnienie przysługuje w odpowiedniej proporcji.

Ad. 4.
Jeśli chodzi o podatek dochodowy, to zamiana ma podobne skutki jak gdybyś sprzedał mieszkanie za gotówkę, a następnie za tę gotówkę kupił mieszkanie od osoby, z którą się zamieniasz.
Zwolnienie, o którym pisałem wyżej ma tu więc zastosowanie.

Co do podatku od spadków i darowizn, to przepisy o uldze mieszkaniowej nie przewidują wprost możliwości zamiany mieszkania na inne i zachowania ulgi. Celowościowo powinna taka sytuacja być traktowana tak samo jak zbycie mieszkania za gotówkę i wydatkowanie tejże gotówki na zakup innego lokalu.
TaxTex jest off-line  
06-11-2012, 08:54  
nortoniusz
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Podatek - sprzedaż mieszkania ze spadku PILNE

Reasumując wychodzi na to, że:

- mogę sprzedać to mieszkanie w każdym momencie i

- nie stracę ulgi mieszkaniowej w podatku od spadku i

- nie będę płacił podatku dochodowego 19%

POD WARUNKIEM, że pieniądze uzyskane ze sprzedaży mieszkania przeznaczę
W CAŁOŚCI na własne cele mieszkaniowe (zakup innego mieszkania) najpóźniej w ciągu 2 lat od sprzedaży

tak?
nortoniusz jest off-line  
07-11-2012, 00:12  
TaxTex
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.423
Domyślnie RE: Podatek - sprzedaż mieszkania ze spadku PILNE

Generalnie tak. Przy czym dla potrzeb podatku od spadków i darowizn wymagane jest, aby zmiana mieszkania była uzasadniona "koniecznością zmiany warunków lub miejsca zamieszkania".
Powinno zatem być uzasadnienie dla sprzedaży lokum - np. zmiana pracy.
TaxTex jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:15.