Mieszkanie w spadku i sprzedaż przed upływem 5 lat - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
26-11-2012, 17:19  
luktoja
Początkujący
 
Posty: 17
Domyślnie Mieszkanie w spadku i sprzedaż przed upływem 5 lat

Mój młodszy przyrodni brat dostał od naszej wspólnej babci mieszkanie w spadku. Akurat tak się stało, że babcia zmarła w momencie kiedy był niepełnoletni. Przez kilka lat nie było załatwionych żadnych czynności spadkowych czy podatkowych. Brat półtora roku temu osiągnął pełnoletność i stwierdził, że załatwi wszystkie sprawy z tym związane. Poszedł do US i powiedziano mu, że musi zapłacić jakiś tam spory podatek. On stwierdził, że nie ma takich możliwości, więc Pani z US powiedziała mu, że jak w ciągu 5 lat mieszkania nie sprzeda uniknie zapłacenia podatku.

Ja z żoną mieszkamy nieoficjalnie w tym mieszkaniu. Nie jesteśmy zameldowani, wszystkie opłaty dalej widnieją na babcię itd. Postanowiliśmy odkupić od brata to mieszkanie i teraz kilka pytań:

W takim przypadku ta umowa z US, że nie sprzeda tego mieszkania niejako zostaje zerwana. Ile będzie musiał zapłacić podatku? Pytam bo jeśli jest to nieduży procent rozważymy z żoną zapłacenie tego.

Jakie brat musiał złożyć deklaracje/dokumenty aby prawnie było ok w temacie tych 5 lat, czyli czy np musiał się zameldować w tym mieszkaniu?

Druga sprawa jest taka, czy jeśli zdecydowalibyśmy się to mieszkanie trochę odnowić i sprzedać drożej aby kupić sobie coś lepszego w innej dzielnicy to rozumiem, że musimy zapłacić drugi raz podatek tym razem od kupna? Ile % tym razem?
luktoja jest off-line  
26-11-2012, 17:28  
ffenix
Moderator
 
ffenix na Forum Prawnym
 
Posty: 7.180
Domyślnie RE: Mieszkanie w spadku i sprzedaż przed upływem 5 lat

Rozumiem, że brat stał się właścicielem tego mieszkania na mocy testamentu babci?
Jeśli tak, to w którym roku zmarła babcia?
Czy zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe w sądzie lub u notariusza, a jeśli tak, to kiedy?
ffenix jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:27.