Koszty uzyskania przychodów a staż absolwenck - Forum Prawne

 

Koszty uzyskania przychodów a staż absolwenck

Witam! Odbyłem staż absolwencki (jako osoba bezrobotna), za który otrzymywałem comiesięczne stypendium. Niedawno otrzymałem PIT, w którym przychód jest równy dochodowi, nie ma natomiast żadnych kosztów uzyskania przychodu. Obecnie pracuję (prace interwencyjne - współfinansowane przez ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe

Prawo finansowe i podatkowe - aktualne tematy:


 
28-03-2007, 08:23  
morszczyk
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie Koszty uzyskania przychodów a staż absolwenck

Witam!
Odbyłem staż absolwencki (jako osoba bezrobotna), za który otrzymywałem comiesięczne stypendium. Niedawno otrzymałem PIT, w którym przychód jest równy dochodowi, nie ma natomiast żadnych kosztów uzyskania przychodu. Obecnie pracuję (prace interwencyjne - współfinansowane przez urząd pracy) w miejscu, w którym odbywałem staż (te same czynności, to samo miejsce pracy, ci sami współpracownicy, taka sama droga do pracy). Z obecnego miejsca zatrudnienia otrzymałem PIT za okres pracy, w którym dochód jest pomniejszony o koszty uzyskania przychodu.
Czy w takiej sytuacji, rozliczając się ze skarbówką, mogę dopisać sobie koszty uzyskania przychodu w wysokości "ryczałtu miesięcznego" za okres odbywania stażu absolwenckiego? Czy powinienem upomnieć się o to w urzędzie pracy?
morszczyk jest off-line  
28-03-2007, 08:46  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 29.776
Domyślnie

Nie może Pan "dopisać" kup od przychodu uzyskanego z PUP za okres odbywania stażu. Nie był to przychód ze stosunku pracy.
Janusz M. jest off-line  
28-03-2007, 09:24  
morszczyk
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie

Nie pozostawałem w stosunku pracy, jednak wydaje mi się, że pozostawałem w stosunku służbowym, gdyż staż nadzoruje starosta, wyznaczony jest opiekun itp... a koszty uzyskania przychodów mogą wynikać z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej, a nie tylko ze stosunku pracy. Tylko czy ja, mając osobę pod którą jako stażysta podlegałem, pozostawałem w stosunku służbowym??
morszczyk jest off-line  
28-03-2007, 09:36  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 29.776
Domyślnie

Proszę nie kombinować i nie interpretować po swojemu przepisów prawa.
Myli Pan stosunek służbowy z dochodami ze stosunku pracy.
Janusz M. jest off-line  
28-03-2007, 10:51  
morszczyk
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie

Dlatego pytam, bo prawnikiem nie jestem i mało się na tym znam... jednak skoro ustawa mówi: "Art.22 2. Koszty uzyskania przychodów z tytułu [/b]stosunku służbowego [/b], stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej, w przypadku... bla bla bla..."
Nie znalazłem definicji stosunku służbowego, być może źle szukam, ale w pracy babki powiedziały mi że jeśli pod kogoś podlegam, to jest to już stosunek służbowy, a z ustawy o urzędach bezrobocia wynika, że podlegam pod starostę i dostaję opiekuna, nie nawiązuję stosunku pracy z pracodawcą, jednak nie jest napisane o stosunku służbowym... W rozporządzeniu o szczegółowych warunkach odbywania stażu również zapisane jest, że muszę mieć szkolenia, regulaminy, itp na zasadach takich jak pracownicy, przestrzegania zasad obowiązujących pracowników zatrudnionych w zakładzie pracy, tajemnicy etc... Jeśli jest definicja stosunku służbowego, to czy mógłbym ją poznać?? najlepiej z podstawą prawną... bo wydaje mi się, że istnieją przesłanki ku temu, by pomyśleć, że "KUP" dotyczy mnie również jeśli odbywam staż absolwencki...
morszczyk jest off-line  
28-03-2007, 12:03  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 29.776
Domyślnie

[cytat="morszczyk"]... bo wydaje mi się, że istnieją przesłanki ku temu, by pomyśleć, że "KUP" dotyczy mnie również jeśli odbywam staż absolwencki...[/cytat]

Źle się Panu wydaje.
Nie chce Pan słuchać rady - Pańska sprawa.
Ja w każdym razie nie będę Panu robił wykładu.
Zawsze może Pan zajść do biura doradcy podatkowego i za opłatą uzyskać informację.
Janusz M. jest off-line  
28-03-2007, 12:24  
morszczyk
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie

Dziękuję za odpowiedź i radę. Na pewno zna się Pan na tym na tyle, żeby stwierdzić jak jest, więc podaruję sobie radce.
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam!
morszczyk jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo finansowe i podatkowe - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Koszty uzyskania przychodów - faktyczne koszty dojazdu? - Do pracy dojeżdżam z innego miasta i posiada imienne bilety PKP za cały okres. Pracodawca w druku PIT-11 uwzględnił podwyższone koszty uzyskania...
§ pit 11 koszty uzyskania przychodów - Witam serdecznie, Żona otrzymała 2 pity 11 z 2 różnych firm w których pracowała w następujących okresach: 01-01-2009 - 15-03-2009 kpu 111,25...
§ Koszty uzyskania przychodów jakie? - Witam Pracowałemw zakładzie 7 miesięcy pełnych (od 01.06.2009 do 31.12.2009) a na rozliczeniu mam kwotę 667,50 (6*111,25) czyli za 6 miesięcy...
§ PIT 37 -> Koszty uzyskania przychodów - Czy to prawda, że Koszty uzyskania przychodów obowiązują wszystkich? Chodzi mi o to, że nawet jeżeli osoba dojeżdża własnym samochodem lub idzie...
§ Koszty uzyskania przychodów - Siedziba zakładu pracy jest w moim miejscu zamieszkania. pracuję jako opiekun dowożonych dzieci i moja praca zaczyna się w innej miejscowości niż...
§ PIT37 - koszty uzyskania przychodów - Dzień dobry, Mam pytanie: Pracuję w kilku miejscach w związku z czym pobrane przez pracodawców koszty uzyskania przychodów wynoszą ponad 2400zł,...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:15.