zgłoszenie spadku do urzędu skarbowego - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
07-01-2013, 11:30  
bajaderkaa
Użytkownik
 
Posty: 55
Domyślnie zgłoszenie spadku do urzędu skarbowego

Za kilka dni będzie już prawomocny wyrok o spadku po moim wujku. To był brat mojego taty on umarł w zeszłym roku. Tato umarł wcześniej i dlatego ja dziedziczę po wujku. Nie miał żony i dzieci.

1. Ile będę miała czasu na zgłoszenie do urzędu skarbowego tego spadku? Pani sędzia mówiła o 6 miesiącach ale ktoś mi mówił że tak by było gdyby to był mój tato a nie wujek i że mam tylko 1 miesiąc.

2. A druga sprawa to taka że spadek po wujku to są lokaty w banku. I to nie jest problem. Problem jest taki że jest w trakcie druga sprawa o spadek po mojej prababci. I wujek coś tam dziedziczy. Tylko jeszcze nie wiadomo ile bo sprawa się ciągnie i nie wiadomo kiedy zakończy. Jeżeli mam teraz zgłosić do urzędu skarbowego spadek po wujku i mam tylko miesiąc to podam te lokaty. I co potem zrobić jak już będzie wiadomo co wujek odziedziczył po prababci? Bo jeżeli mam 6 miesięcy to mogę poczekać, może ta druga sprawa wcześniej się skończy.
bajaderkaa jest off-line  
07-01-2013, 12:46  
Jaśkoluby
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie RE: zgłoszenie spadku do urzędu skarbowego

ad. 1 W Twoim przypadku masz 1 miesiąc od daty uprawomocnienia się postanowienia o nabyciu spadku (art. 17 a ust. 1 u.o.p.s. i d.) - 6 miesięcy dotyczy spadkobierców lub obdarowanych korzystających ze zwolnienia na pdst. art 4a u.o.p.s. i d., którzy składają zgłoszenie (nie zeznanie) o nabyciu majątku. Jako zstępny/zstępna rodzeństwa spadkodawcy należysz do II grupy podatkowej i nie korzystasz z w/w zwolnienia.

ad. 2. Złóż zeznanie wg stanu majątku na dzień składania zeznania, a potem jego korektę (jak już będzie wiadomo co wujek dziedziczy po prababci), w której wskażesz dodatkowy majątek.
Jaśkoluby jest off-line  
07-01-2013, 13:07  
bajaderkaa
Użytkownik
 
Posty: 55
Domyślnie RE: zgłoszenie spadku do urzędu skarbowego

Bardzo dziękuję. Pani sędzia pomyliła się? Dobrze że spytałam.
to mam jeszcze takie pytanie. Po tej mojej prababci to dziedziczył mój dziadek. Dziadek przed śmiercią rozdał dzieciom swój majątek, zostawił sobie małą działeczkę i stary domek. Jak go mój tato wziął do siebie to on jakoś tego nikomu nie przepisał, nikt tam nie mieszkał, po jego śmierci też nie. I jego dzieci odczekały 5 lat, dostali z urzędu skarbowego takie pismo, że to nie polega już podatkowi a potem to sprzedali. Przeglądałam teraz dokumenty taty i nie było zgłoszenia do urzędu skarbowego spadku po dziadku, jest tylko takie pismo że to już nie podlega podatkowi z uwagi na te 5 lat od wyroku sądu o spadku. Teraz ja się martwię, bo jak już będzie ten wyrok o spadku po prababci gdzie będzie mój dziadek wymieniony, to co my mamy zrobić? Tato nie zgłaszał spadku do urzędu skarbowego więc chyba nie będzie tutaj korekty jak piszesz wcześniej (jak przy wujku). Tato już nie żyje, ten wujek też już nie żyje, ale żyją dwie ciocie (córki tego dziadka). I one chyba powinny coś zgłosić w urzędzie skarbowym tylko co? Na jakim druku? Bo ja to wiem że korektę do zgłoszenia po moim tacie. Straszne są te stare zapomniane sprawy spadkowe.
bajaderkaa jest off-line  
07-01-2013, 13:38  
Jaśkoluby
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie RE: zgłoszenie spadku do urzędu skarbowego

Korekta dotyczy Twojego zeznania po wujku, a nie po dziadku czy prababci. Składasz ją na druku SD-3 z dopiskiem "korekta". Po dziadku nikt niczego nie składa, bo jak wynika z Twojej wypowiedzi postanowienie o nabyciu spadku po dziadku uprawomocniło się ponad 5 lat temu. Jednak, żebyś mogła (mógł) załatwić sprawę spadkową w U.S. po wujku będą potrzebne dokumenty, z których wynika ciągłość spadkobrania - postanowienia sądu o nabyciu spadku po dziadku, prababci, po tacie no i to ostatnie po wujku. U.S. na podstawie dat prawomocności postanowień stwierdzi, że prawo do wymiaru ew. podatku po dziadku i tacie przedawniło się w stosunku do Twoich ciotek. W stosunku do taty nie powstało z uwagi na jego śmierć.
Jaśkoluby jest off-line  
07-01-2013, 14:01  
bajaderkaa
Użytkownik
 
Posty: 55
Domyślnie RE: zgłoszenie spadku do urzędu skarbowego

Och rozumiem już, dziękuję ślicznie . Po prostu na mnie to spadło, moje ciocie nie bardzo nadają się do załatwiania tych spraw a brat jest za granicą i daje mi upoważnienia na wszystko co trzeba.
bajaderkaa jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:17.