Podatek od samochodu (PCC-3) a NIP - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
07-12-2008, 20:39  
jasiek5603
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Podatek od samochodu (PCC-3) a NIP

Planuje kupić niedługo samochód, niedawno zdałem prawo jazdy. Wg polskiego prawa po zakupie będę musiał zapłacić 2 % wartości rynkowego samochodu podatku. Aby zapłacić podatek muszę mieć NIP. Próbując wyrobić NIP urzędniczka czepia się że nie ma pieczątki firmy i nie chce mi przyjąć wniosku. Co w takim razie mogę zrobić? Czy ten podatek może zapłacić ktoś z mojej rodziny, kto posiada NIP? Albo czy w umowie kupna-sprzedaży napisać, że cały podatek płaci sprzedający, ponieważ podobno można tak zrobić? I czy w tym przypadku nie będę miał żadnych nieprzyjemności z tego powodu? Jeśli ktoś wie co mam zrobić albo miał podobny przypadek, bardzo prosze o odpowiedź.
jasiek5603 jest off-line  
08-12-2008, 03:24  
Użytkownik
Gość
Domyślnie

Trudno do końca wywnioskować, czy nabywcą będzie Pan, czy Pana firma(wtedy na zgłoszeniu identyfkacyjnym NIP-1 MUSI być pieczątka Pana firmy). Jeśli Pan będzie nabywcą jako osobia fizyczna(zgodnie z tym co będzie postanowione w przyszłej umowyie kupna-sprzedaży) wówczas wystarczy przy składaniu deklaracji PCC-3 dołączyć zgłoszenie identyfikacyjne NIP-3(w opariciu o nie zostanie nadany Panu numer identyfikacji pod.)
Jeśli natomisat nabywcą będzie Pana firma wówczas do deklaracji PCC musi być dołączone zgłoszenie NIP-1, na którym OBOWIĄZKOWO musi widnieć pieczątka Pana firmy.

Sprawa będzie prosta jeśli Pana firma(zakładając,że to na firmę chce Pan kupić auto),jest opodatkowana Vat-em.Wówczas umowy kupna-sprzedaży,której stroną jest firma będzie zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych
 
08-12-2008, 08:42  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 33.081
Domyślnie

"Modlishek1410" -
Co Pan za bzdury o firmie wypisuje. Jaki NIP-1 z pieczątką każe Pan do PCC dołączać? Przecież pytający to osoba fizyczna a nie firma.
Natomiast, jeśli ktoś ma założoną działalność gospodarczą, to ma nadany NIP podczas procedury rejestracji firmy i bezsensowne jest dołączanie NIP-1 do PCC-3.
Co do pieczątki - a jakiż to przepis prawny nakazuje przedsiębiorcy używanie pieczątki? i to "obowiązkowo"?
Odpowiadając "Jaśkowi" - nie można korzystać z cudzego NIP-u. Proszę wypełnić PCC-3 bez NIP-u (podając PESEL i inne niezbędne dane), oraz dołączyć do niego NIP-3. Podatek opłaci Pan bez żadnych kłopotów podając PESEL.
Proszę pamiętać, że podatek PCC opłaca obecnie kupujący, a druk PCC-3 nie musi być podpisywany przez sprzedającego.
Proszę także w umowie nie wpisywać zaniżonej ceny kupowanego samochodu, gdyż US ma prawo zweryfikować cenę.
Janusz M. jest off-line  
08-12-2008, 13:57  
jasiek5603
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie

Tak jestem osobą fizyczną, nie prowadzę żadnej firmy i w najbliższym czasie nie planuje prowadzić ani pracować. Po prostu chcę zapłacić ten podatek od samochodu, a nie mam aktualnie NIP, ponieważ nie pracuję. Bardzo dziękuje za odpowiedzi, przy składaniu PPC-3 złożę wniosek o nadanie NIP. Jeszcze raz gorąco dziękuje.
jasiek5603 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo finansowe i podatkowe - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ podatek od samochodu odpowiedzi: 2
§ Podatek od samochodu odpowiedzi: 6
§ Podatek od samochodu odpowiedzi: 6
§ Podatek od sprzedaży samochodu odpowiedzi: 3
§ Podatek vat sprzedaż samochodu odpowiedzi: 6
§ podatek od samochodu odpowiedzi: 2


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:18.