Cashback a podatek - Forum Prawne

 

Cashback a podatek

Witam serdecznie... Chciałbym poruszyć temat cashbacku, które oferują nam Banki za opłacanie zakupów kartą. Czy mamy rozliczać się z tych pieniędzy, czy też nie? W sieci pojawia się bardzo dużo artykułów na ten temat jedne ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe

Prawo finansowe i podatkowe - aktualne tematy:

  • § Zaświadczenie o dochodach stud...
    Witam. Mam taki problem. Otóż, na mojej uczelni do umorzenia pewnej opłaty potrzebny jest taki...
  • § mandat skarbowy
    Mam pytanie dzis dostałam mandat skarbowy za nie wydanie paragonu mandat w wysokości 170 zł wziełam go na siebie czy...
  • § Odpowiedzialność komisji weryf...
    Dobry wieczór, Odchodzący na dniach z firmy szef chce odkupić od firmy za niewspółmierną kwotę wypasiony...

 
31-01-2013, 21:51  
tomal
Użytkownik
 
Posty: 57
Domyślnie Cashback a podatek

Witam serdecznie...

Chciałbym poruszyć temat cashbacku, które oferują nam Banki za opłacanie zakupów kartą. Czy mamy rozliczać się z tych pieniędzy, czy też nie?
W sieci pojawia się bardzo dużo artykułów na ten temat jedne piszą, że tak jedne że nie ... wprowadzając wielki zamęt. Dodatkowo pojawią się artykuły - że banki nie chcą wystawiać nam odpowiednich pitów.

Czy ktoś może jednoznacznie napisać - czy należy w końcu uwzględniać ten cashback czy nie?


Przeglądając regulamin jednego z banku np. AliorSync
Kod:
http://www.aliorbank.pl/resources/res/repozytorium_dokumentow/klienci_indywidualni/regulaminy/zasady_premiowania_cashback_nowy.pdf
Na samym początku pisze tam, że:

Użyte poniżej określenia oznaczają:
1) Bank – Alior Bank S.A.,
2) CashBack – jeden z rodzajów Nagrody Premiowej, o której mowa w pkt 6), stanowiącej nagrodę w organizowanej przez Bank akcji promocyjnej,
będącej formą sprzedaży premiowej usług finansowych Banku,
3) Cykl rozliczeniowy – cykl rozliczeniowy na Rachunku Karty, o którym mowa w par. 1 pkt 6) Regulaminu kart płatniczych Alior Bank S.A.,
[....]

"2. W przypadku, kiedy łączna kwota należnego CashBack dla okresu, o którym mowa w ust. 1 przekroczy kwotę 760 PLN, Bank działając jako
płatnik potrąci należny zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 10%, o którym mowa w art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy z
dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000 r., nr 14, poz. 176 ze zm.) i przekaże go na rachunek
właściwego Urzędu Skarbowego. "


Jest jasno napisane że jest to nagroda, a gdy szukałem informacji na temat nagród znalazłem informację taką np. na stronie Serwis dla firm msp.money.pl

"Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, która otrzymała nagrodę uzyskuje przychód z tzw. innych źródeł, który podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości równej 10 proc. wartości nagrody. Obowiązek poboru podatku ciąży na organizatorze akcji promocyjnej, który powinien obliczyć i pobrać zryczałtowany podatek, a następnie wpłacić go na rachunek urzędu skarbowego do 20 dnia następującego po miesiącu, w którym wydano nagrodę. Powinien także przekazać do urzędu skarbowego do końca stycznia następnego roku podatkowego deklarację PIT-8AR (art. 30 ust. 1 pkt 2 updof).

Otrzymanie nagrody w pewnym przypadku może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania. Jeśli jednorazowa wartość nagrody, którą otrzymuje osoba fizyczna nie przekracza 760 zł i jest ona związana ze sprzedażą premiową to nie podlega ona opodatkowaniu podatkiem dochodowym. "

Odrywając się od tego czy się rozliczę czy nie... to skąd skarbówka będzie wiedzieć że jakieś grosze dostałem od banku czy nie ... - skoro bank nie wystawia pitu, ani nie podaje informacji na ten temat? - czy może się mylę?

pozdrawiam
tomal jest off-line  
01-02-2013, 21:03  
TaxTex
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.426
Domyślnie RE: Cashback a podatek

Cytat:
Napisał/a tomal Zobacz post
Czy ktoś może jednoznacznie napisać - czy należy w końcu uwzględniać ten cashback czy nie?
Nie może, bo sprawa nie jest jednoznaczna, a orzecznictwa sądowego brak.


Cytat:
Napisał/a tomal Zobacz post

Odrywając się od tego czy się rozliczę czy nie... to skąd skarbówka będzie wiedzieć że jakieś grosze dostałem od banku czy nie ... - skoro bank nie wystawia pitu, ani nie podaje informacji na ten temat? - czy może się mylę?

pozdrawiam
Skąd wiesz, że nie podaje informacji? Jak najbardziej bank udzieli skarbówce wszelkich wymaganych przez nią informacji jeśli ta ich zażąda.
TaxTex jest off-line  
03-02-2013, 11:54  
tomal
Użytkownik
 
Posty: 57
Domyślnie RE: Cashback a podatek

Cytat:
Napisał/a TaxTex Zobacz post
Nie może, bo sprawa nie jest jednoznaczna, a orzecznictwa sądowego brak.
Super... to co ma zrobić użytkownik takiego programu ?
W sensie nie wykazywać tych nie pieniędzy w rozliczeniu rocznym ?
tomal jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo finansowe i podatkowe - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Millenium - cashback - Witam. Mam pytanie dotyczące cashbacku w tym banku i podatku jaki trzeba(?) zapłacić wg Ministerstwa Finansów od tej kwoty. Po kontakcie z BOK...
§ Podatek spadkowy i podatek od zakupu mieszkania w Polsce i we Francji - Mieszkalem w Polsce, teraz we Francji, w ktorej place normalne podatki dochodowe. Gdzie jest lepiej zaplacic podatek od spadku (~50000zl) w Polsce i...
§ CASHBACK na konto firmowe a podatki - Witam! Jako że niedługo otwieram firmę i założę konto firmowe z cashbackiem (1% zwrotu od transakcji kartą) proszę o pomoc - jakie formy...
§ Podatek od darowizn i podatek od sprzedaży nieruchomości - jak uniknąć - Witam, mam następującą sprawę. Rodzicę są właścicielami mieszkania - kupili je w 2007 roku. Kombinuję jak doprowadzić do tego aby mieszkanie...
§ Moneyback/Cashback, a podatki - Witam. Być może niektórzy z Was słyszeli o nowej ofercie bankowości internetowej "Alior Sync". Główną wartością dodaną takiego konta jest to, że za...
§ Podatek od spadku oraz podatek od sprzedazy nieruchomosci. Zakrecona sytuacja. - Przeczytalem wiele watkow, ale do tej pory nie jestem w stanie sobie tego poukladac, stad ten post. Moja mama zmarla w 2006 roku. Zostalem jedynym...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:12.