Własne cele mieszkaniowe - w którym mieszkaniu? - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe

Prawo finansowe i podatkowe - aktualne tematy:

  • § Interpretacja indywidualna pra...
    Witam, jestem na etapie pisania interpretacji indywidualnej, stan faktyczny, po sprzedaży działki rolnej z warunkami...
  • § Niezaplacona faktura
    Witam Prowadze mała Firme, i wykonalem usługę dla klienta na kwotę 450 zł. Nie miał pieniędzy wiec wystawilem...
  • § Sprzedaż samochodu obcokrajowc...
    Witam, Sprzedaję prywatnie (umowa kupna-sprzedaży) samochód Hiszpanowi. Spisaliśmy umowę, on przelał kasę, ja...

Odpowiedz
 
08-03-2013, 12:44  
Nexus1974
Użytkownik
 
Posty: 33
Domyślnie Własne cele mieszkaniowe - w którym mieszkaniu?

Proszę o poradę w następującej sprawie. Sytuacja jest nieco skomplikowana.

Mam do wydania 25 000zł na własne cele mieszkaniowe. Chcę wydać jak najwięcej by zapłacić jak najmniejszy podatek.

1.Mieszkam razem ze swoją żoną w mieszkaniu, które jest własnością jej i jej rodziców. Czy mogę wydawać te pieniądze np. na remont tego mieszkania lub czynsze - czy to będzie się liczyło jako własny cel mieszkaniowy?

2. Mam też swoje mieszkanie, kawalerkę, tam też jestem zameldowany, ale ją ktoś wynajmuje. Czy z kolei tam mogę coś remontować aby odliczyć wydatki na własne cele mieszkaniowe? Czy np. czynsz w tym mieszkaniu mógłbym odliczyć?

3. Własne cele mieszkaniowe - wiem że to m.in. remonty, ale czy obejmuje to np czynsze?

W Urzędzie Skarbowym figuruję pod adresem zamieszkania (mieszkanie żony) i taki adres podaję w zeznaniach podatkowych.

Z góry serdecznie dziękuję za jakiekolwiek info..
Nexus1974 jest off-line  
09-03-2013, 19:57  
TaxTex
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.423
Domyślnie RE: Własne cele mieszkaniowe - w którym mieszkaniu?

Ad. 1.
Zapłata czynszu nie jest w ogóle wydatkiem na cele mieszkaniowe. Nawet jeśli to byłoby Twoje mieszkanie.
Remont mógłby być wydatkiem mieszkaniowym, gdyby mieszkanie było choć w części Twoje.

Ad. 2.

Cytując wyrok WSA w Łodzi z 24 lutego 2012 r., sygn. I SA/Łd 1639/11:

Cytat:
Wydatkowanie przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości zgodnie z treścią art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. a ustawy o pdf świadczy jedynie o tym, że wydatek został poniesiony na cele mieszkaniowe w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 131. Warunkiem zwolnienia podatkowego jest jednak wykazanie przez podatnika, że były to jego własne cele mieszkaniowe. Wydatkowanie przychodu na własne cele mieszkaniowe oznacza, że celem podatnika jest realizacja potrzeby zapewnienia sobie tzw. "dachu nad głową", dążenie, aby w tym nowym lokalu mieszkać.
Innymi słowy: remont mieszkania na wynajem nie jest wydatkiem na własne cele mieszkaniowe.

Ad. 3. Jak wyżej - nie obejmuje.
TaxTex jest off-line  
10-03-2013, 18:37  
Nexus1974
Użytkownik
 
Posty: 33
Domyślnie RE: Własne cele mieszkaniowe - w którym mieszkaniu?

Dziękuje serdecznie za informacje. Mocno dołujące.

W związku z pkt. 1 mam wobec tego jeszcze jedno pytanie - czy mogę kupić cześć udziału w mieszkaniu żony? Albo jej rodziców (żona ma 1/3 rodzice 2/3 mieszkania).

Czy taki zakup części mieszkania byłby własnym celem mieszkaniowym?
Nexus1974 jest off-line  
10-03-2013, 21:04  
TaxTex
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.423
Domyślnie RE: Własne cele mieszkaniowe - w którym mieszkaniu?

W zasadzie... tak. W końcu kupujesz mieszkanie, w którym będziesz mieszkał... Przy czym radziłbym raczej kupić część od teściów, a nie od żony
TaxTex jest off-line  
11-03-2013, 21:19  
Nexus1974
Użytkownik
 
Posty: 33
Domyślnie RE: Własne cele mieszkaniowe - w którym mieszkaniu?

Jeśli tak to problem byłby z głowy, chociaż to wygląda na zbyt piękne...

Cytat:
Napisał/a TaxTex
Przy czym radziłbym raczej kupić część od teściów, a nie od żony
Hę? To ma jakieś znaczenie wobec ludków ze skarbówki?
Nexus1974 jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:49.