Darowizna ( rodzice -> syn ) - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
02-01-2009, 15:09  
GhousT
Początkujący
 
Posty: 25
Domyślnie Darowizna ( rodzice -> syn )

Witam!
Z tego co wiem darowizna dla dzieci od rodziców nie jest opodatkowana.
Jednakże czy do darowizny wystarczy zwykłe oświadczenie od rodziców?
Do jakiej kwoty może być taka darowizna bez opodatkowania.
I czy później mogą sobie tym zbić podatek ?


Pozdrawiam
GhousT jest off-line  
02-01-2009, 16:40  
Sunrise
Użytkownik
 
Sunrise na Forum Prawnym
 
Posty: 50
Domyślnie

Ustawodawca uzależnił zwolnienie I Grupy podatkowej (np. rodzice-dzieci) od podatku od darowizny od zgłoszenia darowizny do właściwego US, w przeciwnym razie tylko darowizny, ktorych łaczna suma wynosi 9.637 zł poczynione od jednego darczyńcy w ramach pierwszej grupy podatkowej – w pięcioletnim okresie, są zwolnione od podatku sd. Ustawodawca wprowadził zatem limit, gdy darowizna nie zostanie zgłoszona. Termin zgłoszenia wynosi 1miesiąc od dnia wykonania darowiny, tj. od dnia w którym obdarowany otrzymał darowany przedmiot. Jesli darowizna jest sporzadzana przez notariusza, zgłoszenie do US staje się obowiazkiem notariusza, bowiem wówczas on jest płatnikiem.
Sunrise jest off-line  
02-01-2009, 16:54  
GhousT
Początkujący
 
Posty: 25
Domyślnie

Jeżeli jest to darowizna pieniężna ale w gotówce a nie na rachunku bankowym to do niej wystarczy zwykłe oświadczenie ?
GhousT jest off-line  
02-01-2009, 17:01  
Sunrise
Użytkownik
 
Sunrise na Forum Prawnym
 
Posty: 50
Domyślnie

nie za bardzo rozumiem, o jakie oświadczenie chodzi...
Sunrise jest off-line  
02-01-2009, 17:09  
GhousT
Początkujący
 
Posty: 25
Domyślnie

które byłoby potrzebne w razie jakby US się przyczepił :]
GhousT jest off-line  
02-01-2009, 17:14  
Sunrise
Użytkownik
 
Sunrise na Forum Prawnym
 
Posty: 50
Domyślnie

US się przyczepi wówczas, gdy łaczna suma darowizn przekroczy ww. kwote i nie zostanie zgłoszona, bowiem w takim przypadku obdarowany bedzie płacił podatek sd. Jelsi chodzi o darowizne pieniedzy, to oczywiscie strony załatwiaja ta sprawe miedzy soba z pominieciem notariusza. O akcie notarilanym napisałam tylko dlatego, ze w pierwszym wpisie nie zaznaczyłes, czego darowina ma dotyczyc...
Sunrise jest off-line  
03-01-2009, 12:41  
Sunrise
Użytkownik
 
Sunrise na Forum Prawnym
 
Posty: 50
Domyślnie

z dniem 01 stycznia 2009 roku weszła zmiana ustawy o podatku od spadków i darowizn, z której wynika, iż termin do zgłoszenia tutaj darowizny wynosi 6 miesięcy od dnia wykonania darowizny.
Sunrise jest off-line  
03-01-2009, 20:32  
Bedek
Ekspert
 
Bedek na Forum Prawnym
 
Posty: 10.859
Domyślnie

Informator
Bedek jest off-line  
04-01-2009, 23:08  
eolmint
Użytkownik
 
Posty: 34
Domyślnie

Warunkiem zwolnienia z podatku jest:

Zgłoszenie tego do US z ciągu 30 dni(do 2008 roku) 180dni od 2009
Przedłożenie US umowy darowizny (musi być umowa)
przelew bankowy (gotówka do ręki nie jest wiarygodna dla US)

Inaczej urząd narzuca 19%
Przechodziłem przez to baardzo niedawno.

Zwolniona ze zgłaszania jest kwota do 9tysięcy z hakiem.
eolmint jest off-line  
12-01-2009, 21:30  
Bobster
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie

Witam,
Nie jestem pewien czy dobrze rozumiem w/w posty, ale załóżmy, że otrzymam od ojca darowiznę w wysokości 50 tys zł. Czy taka sytuacja podlega opodatkowaniu od 2009r czy może jednak nie, po złożeniu oświadczenia do US, spisaniu umowy, zrobieniem przelewu... ?

Dziękuje z góry za odpowiedź
Bobster jest off-line  
12-01-2009, 21:59  
Bedek
Ekspert
 
Bedek na Forum Prawnym
 
Posty: 10.859
Domyślnie

Zgodnie z art. 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn - nieodpłatne nabycia rzeczy i praw majątkowych przez członków najbliższej rodziny, tj. małżonków, rodziców, dziadków, dzieci, wnuki, prawnuki, rodzeństwo, pasierbów, ojczyma, macochę ( tzw. "zerową grupę podatkową ) - są zwolnione od podatku.

Dotyczy to nabycia rzeczy i praw majątkowych bez względu na wartość rynkową nabytych rzeczy oraz praw majątkowych. Bez znaczenia ma miejsce położenia nabywanych rzeczy, a także miejsce wykonywania praw majątkowych. Zwolnieniu zatem podlega każda rzecz bez względu na wartość rynkową oraz miejsce położenia w kraju lub poza terytorium Polski.

W art. 4a ust. 1 pkt 2 dot. darowizny oraz polecenia darowizny środków pieniężnych wprowadzono dodatkowe – poza zgłoszeniem nabycia rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego – przesłanki zastosowania zwolnienia. Pierwszą z nich jest obowiązek udokumentowania przed organem podatkowym otrzymania darowizny lub wykonania polecenia darowizny środków pieniężnych w postaci przedstawienia dowodu przekazania środków na rachunek bankowy nabywcy lub jego rachunek prowadzony przez SKOK lub dowodu przekazania środków przekazem pocztowym. Druga przesłanka dot. wartości majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie. Zwolnienie określone w tym przepisie, odnoszące się do nabycia środków pieniężnych tytułem darowizny, dotyczy sytuacji, w których wartość nabytego majątku (rzeczy i praw majątkowych) doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych przekracza kwotę wolną od podatku określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 u.p.s.d. (tj. kwotę 9637 zł).

A zatem otrzymana od ojca darowizna w wysokości 50 tys zł - będzie zwolniona od podatku - pod warunkiem zachowania w/wym przesłanek.
Bedek jest off-line  
16-01-2009, 16:11  
eolmint
Użytkownik
 
Posty: 34
Domyślnie

Ojciec da Ci 50tyś.
Niech to zrobi PRZELEWEM
Spisujecie umowę darowizny. Może być prosta napisana na kartce długopisem.
Idziesz do US. Składasz tam PIT, umowę darowizny i dokument potwierdzający przelew.
Wtedy masz spokojną głowę.
Pozdrawiam!
eolmint jest off-line  
16-01-2009, 16:23  
Bedek
Ekspert
 
Bedek na Forum Prawnym
 
Posty: 10.859
Domyślnie

O ile dobrze pamiętam - złożenie w US umowy darowizny nie jest wymagane.
Bedek jest off-line  
25-11-2009, 19:42  
leszekkpl
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Darowizna ( rodzice -> syn )

a czy coś się ostatnio zmieniło w tej kwestii, a może zmieni od 2010r.?
słyszałem takie plotki, że darowizny mają być opodatkowane, nawet jak rodzice przekazują np. działkę swojemu synowi, czy to jest prawda?
leszekkpl jest off-line  
25-11-2009, 21:09  
Bedek
Ekspert
 
Bedek na Forum Prawnym
 
Posty: 10.859
Domyślnie RE: Darowizna ( rodzice -> syn )

Cytat:
Napisał/a leszekkpl
słyszałem takie plotki,
Bedek jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo finansowe i podatkowe - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Darowizna pieniężna - rodzice / córka odpowiedzi: 2
§ Darowizna Dzialki rodzice - syn odpowiedzi: 6
§ Darowizna - rodzice->syn; rodzice ->córka odpowiedzi: 4
§ Darowizna rodzice (Ojciec) > Syn odpowiedzi: 9
§ Darowizna a rodzice i brat odpowiedzi: 2
§ rodzice kupili mi mieszkanie, co z darowizna? odpowiedzi: 5


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:38.