Kto płaci podatek PCC od sprzedaży n-ści? - Forum Prawne

 

Kto płaci podatek PCC od sprzedaży n-ści?

Witam, Chciałbym zapytać czy podatek od sprzedaży nieruchomości może zapłacić sprzedający? Zwyczajowo płaci go kupujący i też zgodnie z przepisami po jego stronie jest obowiązek zapłaty tego podatku. W razie jego nie zapłacenia US będzie ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe

Prawo finansowe i podatkowe - aktualne tematy:

  • § Rachunek za korepetycje
    Witam, chciałam zadać pytanie dotyczące udzielania korepetycji. Mam zarejestrowaną działalność gospodarczą,...
  • § Podatek od darowizny (auto) sp...
    Witam ;) Prosiłbym o radę, dwa miesiące temu otrzymałem 50% auta, wcześniej byłem współwłaścicielem, potem...
  • § Podatek od sprzedaży mieszkani...
    Witam Po sprzedaży mieszkania w 2010 r.i spłaceniu kredytu zostało mi ok. 86 tys.PLN z których nie zapałciłem...

 
24-07-2013, 14:34  
MJK2010
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie Kto płaci podatek PCC od sprzedaży n-ści?

Witam,

Chciałbym zapytać czy podatek od sprzedaży nieruchomości może zapłacić sprzedający?

Zwyczajowo płaci go kupujący i też zgodnie z przepisami po jego stronie jest obowiązek zapłaty tego podatku. W razie jego nie zapłacenia US będzie ścigał kupującego. Wiem również, że znacznie łatwiej w transakcji zrobić tak, że sprzedający obniży cenę i kupujący zapłaci podatek. Natomiast abstrahując od tego, jeśli strony umowy chciałby, a wręcz uparłyby się aby to sprzedający zapłacił u notariusza 2% wartości nieruchomości, to czy jest to zgodne z prawem? Czy być może jeśli kupujący nie miałby gotówki, musieliby dokonać darowizny?

Dziękuję z góry jeśli ktoś rozwieje moje wątpliwości, będę również wdzięczny za podanie podstawy prawnej, bo już od jakiegoś czasu szukam odpowiedzi na to pytanie i znajduje sprzeczne informacje, bez konkretów.
MJK2010 jest off-line  
24-07-2013, 20:05  
parasoll.ka
Praktyk
 
parasoll.ka na Forum Prawnym
 
Posty: 10.005
Domyślnie RE: Kto płaci podatek PCC od sprzedaży n-ści?

Ustawa z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych
Cytat:
Art. 4. Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem art. 5, ciąży:

1) przy umowie sprzedaży - na kupującym;
Notariusz w akcie notarialnym napisze że podatek pobrano, nie będzie pisał kto go zapłacił.
Jeśli podatek z własnych pieniędzy zapłaci sprzedający, to:
- i tak podatek będzie "przypisany" (jako naliczenie i zapłata) na konto kupującego,
- skoro sprzedający zapłaci za kupującego to jest to darowizna.
parasoll.ka jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo finansowe i podatkowe - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ sprzedaż nieruchomości nabytej przed 2007 a podatek od sprzedaży - Witam.Otórz moj znajomy ma powazny probem. Otórz odziedziczyl ziemie po swojej żonie akt notarialny byl spisany w 2005 roku. zapłacił podatek od...
§ Sprzedaż działki - Podatek od czynności cywilnoprawnych z tytułu umowy sprzedaży - Witam, Mam parę pytań odnośnie podatku "od wzbogacenia się", ponieważ nigdzie nie mogę znaleźć konkretnych odpowiedzi na moje pytania. Krótko...
§ Sprzedaż mieszkania nabytego w spadku w 2007r a podatek od sprzedaży - Witam Chcę sprzedać mieszkanie nabyte poprzez spadek w grudniu 2007r, minął już piecioletni okres po nabyciu spadku. Czy mogę teraz sprzedac to...
§ Podatek od darowizn i podatek od sprzedaży nieruchomości - jak uniknąć - Witam, mam następującą sprawę. Rodzicę są właścicielami mieszkania - kupili je w 2007 roku. Kombinuję jak doprowadzić do tego aby mieszkanie...
§ Sprzedaż Mieszkania obciążonego kredytem hipotecznym a podatek od sprzedaży - Witam Prawdopodobnie temat ten już wielokrotnie się pojawił ale mimo wszystko chciałbym zadać pytanie. W 2009 roku wziąłem 20 000 euro na zakup...
§ podatek od sprzedaży mieszkania, podatek od spadku - Witam!!! Mam ogromny problem i nie bardzo umiem sobie z nim poradzić- nie jestem ani troszkę zaznajomiona z prawem :( Sytuacja wygląda tak: W maju...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:26.