ulga podatkowa na dziecko - Forum Prawne

 

ulga podatkowa na dziecko

Dzien dobry. Chcialabym sie dowiedziec czy mojej mamie przysluguje ulga z tytulu wychowania dziecka? Chodzi dokladnie o to ze ja czyli jej corka w listopadzie 2007 zostalam mama jednak z ojcem dziecka nie jestem po ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe

Prawo finansowe i podatkowe - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
23-02-2009, 13:31  
kinia24
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie ulga podatkowa na dziecko

Dzien dobry. Chcialabym sie dowiedziec czy mojej mamie przysluguje ulga z tytulu wychowania dziecka? Chodzi dokladnie o to ze ja czyli jej corka w listopadzie 2007 zostalam mama jednak z ojcem dziecka nie jestem po slubie i nie rozliczam sie z nim razem. Mam 24 lata,ucze sie w policealnym studium i pobieram rente rodzinna z ZUSu. Czy w tym wypadku mama moze skorzystać z tej ulgi czy takie prawo jej nie przysluguje?
Z gory dziekuje za odpowiedzi.
kinia24 jest off-line  
23-02-2009, 13:49  
Shakira24
Użytkownik
 
Posty: 79
Domyślnie RE: ulga podatkowa na dziecko

Przysługuje mamie prawo do odliczenia dziecka uczącego się
Shakira24 jest off-line  
23-02-2009, 13:51  
kinia24
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: ulga podatkowa na dziecko

Dziękuję bardzo za odpowiedź!!!
kinia24 jest off-line  
25-02-2009, 06:50  
a_gnich
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: ulga podatkowa na dziecko

Shakira24,
u mnie sytuacja wygląda nieco inaczej, ale też nie wiem, jak mam rozliczyć mamę. Mam 25 lat, do czerwca 2008 roku byłam studentką, ale od marca 2008 jestem mężatką. Mama wychowywała mnie sama. Dowiedziałam się już na tym forum, że może rozliczyć się jako osoba samotnie wychowująca dziecko, i że wtym roku może jeszcze, ostatni raz rozliczyć się ze mną. Moje wątpliwości dotyczą jednak kwoty, jaka powinna wpisać w uldze, ponieważ mój dochód roczny w 2008 roku przewyższył 3000zł (wyniósł ponad 4600 zł). Pewnie nie przysługuje jej pełna kwota. Czy w PIT/O mam zaznaczyć trzy miesiące czy 6 czy 9, skoro 25 lat skończyłam we wrześniu. Który miesiąc obowiązuje?? Bardzo dziękuję za pomoc.
a_gnich jest off-line  
25-02-2009, 09:01  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 33.517
Domyślnie RE: ulga podatkowa na dziecko

Zgodnie z art. 6 ust. 4 pkt 3 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) do osób samotnie wychowujących w roku podatkowym dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub przepisach — Prawo o szkolnictwie wyższym, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku.
Pani nie spełnia tego wymogu. Nie przysługuje też "ulga prorodzinna".
Janusz M. jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ alimenty na dziecko a ulga podatkowa (odpowiedzi: 1) witam, mam dosc nie typowa sytuacje, oboje z mezem placimy na syna alimenty, przy czym syn jest na studiach i moje pierwsze pytanie jest takie czy...
§ Ulga podatkowa na dziecko (odpowiedzi: 4) Witam. Jestem osobą pełnoletnią, nie mieszkam z żadnym z rodziców. Niedawno mojemu ojcu urodziło się dziecko. Ojciec ma emeryture, płaci na mnie...
§ ulga podatkowa na dziecko (odpowiedzi: 3) czy ojciec placacy alimenty moze odliczyc ulge za wychowywanie dziecka ,majac pelne prawa rodzicielskie
§ Ulga podatkowa na dziecko (odpowiedzi: 1) Witam! Mam córkę, która ma 19lat i obecnie studiuje, więc spełnia wymogi do odpisu ulgi, ale moje pytanie, jeśli pracowała za granicą w wakacje na...
§ ulga podatkowa na dziecko (odpowiedzi: 1) Witam, jestem studentką,mam 20lat, w tym roku odbyłam staż w PUP nigdzie więcej nie pracowałam, chciałam sie dowiedzieć czy moim rodzicom...
§ Ulga podatkowa na dziecko (odpowiedzi: 5) Witam mam pytanie 1 Wraz z małżónkiem mamy 2600 dochodu brutto i chcemy odliczyc podatek na 1 dziecko uczące sie a drugie od sierpnia 2007...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:29.