Podatek od przepisania domu - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
02-02-2014, 16:49  
lgruchala
Użytkownik
 
Posty: 31
Domyślnie Podatek od przepisania domu

Szanowni Państwo prszę o pomoc.

Czy jeśli moje teściowię będą chcieli na mnie i na moją żonę zapisać dom i działkę to trezba będzie zapłacić podatek? Jeśli tak to proszę o odpowiedź czy to przepisanie nastąpi jedynie na żonę (córkę osoby obdarowywującej) to takiego podatku ona już nie zapłaci? A jeśli tak to w jaki sposób ja mogę zostać dopisany jako współwłaściciel tego domu i działki aby nie płacić podatku?
lgruchala jest off-line  
03-02-2014, 14:51  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 15.040
Domyślnie RE: Podatek od przepisania domu

proszę jednoznacznie określić, bo nie ma takiej czynności "przepisanie"

czy ma pan na myśli zapisanie w testamencie, czy też darowiznę?
voyteg jest off-line  
04-02-2014, 13:48  
lgruchala
Użytkownik
 
Posty: 31
Domyślnie RE: Podatek od przepisania domu

Darowizna
lgruchala jest off-line  
04-02-2014, 14:03  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 15.040
Domyślnie RE: Podatek od przepisania domu

matka darująca córce nie płaci podatku od darowizny

potem - jeśli mają państwo wspólnotę majątkową, można pomyśleć o rozszerzeniu wspólności majątkowej i wtedy dom stanowi współwłasność

http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/BF9CB3A496

Cytat:
Włączenie do majątku małżonków w drodze umowy rozszerzającej ustawową wspólność majątkową nieruchomości stanowiącej majątek odrębny jednego małżonka nie jest nabyciem tej nieruchomości w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /t.j. Dz.U. 2000 nr 14 poz. 176/ przez drugiego małżonka.
voyteg jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:59.