Płacę podatek od spadku czy nie ? - Forum Prawne

 

Płacę podatek od spadku czy nie ?

Witam Mianowicie odziedziczyłem z siostrą po Mamie mieszkanie, pawilon handlowy, oraz 1/2 połowy mieszkania w którym mieszkam.Sprawy spadkowe były załatwiane przez notariusza, nabyty spadek został zgłoszony do urzędu skarbowego. Dostałem pisemko od US z wyszczególnionym ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe

Prawo finansowe i podatkowe - aktualne tematy:

  • § Nieletni a podatki.
    Witam, chciałbym się dowiedzieć jak od strony prawnej wygląda taka sytuacja: W Czechach markowe obuwie czy odzież...
  • § FV z 23% VAT dla kontrahenta z...
    Witam, Mam klienta z UE (Niemcy), który zamawia u mnie usługę polegającą na zorganizowaniu i wypromowaniu...
  • § VAT24 -motocykl z Włoch
    Dobry wieczór! Zwracam się z prośbą o poradę w pewnej skomplikowanej kwestii. Otóż… Kupiłam od Włocha...

 
22-06-2009, 19:31  
blumek25
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie Płacę podatek od spadku czy nie ?

Witam

Mianowicie odziedziczyłem z siostrą po Mamie mieszkanie, pawilon handlowy, oraz 1/2 połowy mieszkania w którym mieszkam.Sprawy spadkowe były załatwiane przez notariusza, nabyty spadek został zgłoszony do urzędu skarbowego.
Dostałem pisemko od US z wyszczególnionym tylko mieszkaniem w którym zamieszkiwała mama ( wycenione na 85 tyś).oraz w piśmie jest taka adnotacja cyt:

"Wartość zgłoszonego została zwolniona na podstawie art. 4a ustawy o podatku i darowizn............., wobec czego ze strony Naczelnika pierwszego Urzędu Skarbowego....... nie ma przeszkód na zbycie nabytego spadku przez nabywce".

I teraz mam pytanie, ponieważ doszliśmy do wniosku , że sprzedamy to mieszkanie i oczywiście podzielimy się z siostrą na pól to czy mogę zrobić z pieniążkami co mi w głowie siedzi, czy właśnie spoczywa na mnie obowiązek zapłacenia podatku, oraz ewentualny obowiązek przeznaczenia pieniędzy na cele mieszkaniowe?
Czy muszę tez po otrzymaniu pieniędzy zgłosić to do US?
Jaki podatek musiałbym zapłacić w tym przypadku?

Za pomoc serdecznie dziękuje.
blumek25 jest off-line  
06-07-2009, 23:20  
blumek25
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Płacę podatek od spadku czy nie ?

czy ktoś mógłby mi pomóc
blumek25 jest off-line  
17-07-2009, 12:34  
prawniepl
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Płacę podatek od spadku czy nie ?

Co do zasady dochód uzyskany ze sprzedaży mieszkania podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Kwestię tą reguluje art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, który konkretyzuje obowiązek opodatkowania dochodu ze sprzedaży nieruchomości jeżeli sprzedaż nie nastąpiła w ramach wykonywanej działalności gospodarczej i została dokonana przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie też w drodze spadku , licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

Ważne jest kiedy nastąpiło nabycie mieszkania, gdyż przy jego sprzedaży będą miały zastosowanie przepisy obowiązujące w okresie jego nabycia,a tym samym ulgi, które wtedy były obowiązujące.
Poniżej przedstawiam jaka przysługuje Panu ulga od uzyskanego dochodu gdy nabyliście Państwo wspomniane mieszkanie w drodze spadku po 1 stycznia 2009.

Zatem zapłacenia podatku w całości można uniknąć gdy spadkobierca zaczeka ze sprzedażą pięć lat. Natomiast częściowe zwolnienie wynika z przepisu poniżej:
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.
Zatem należy pamiętać, że jeżeli sprzedaż nieruchomości nastąpi przed upływem 5 lat a podatnik nie przeznaczy uzyskanych środków na cele mieszkaniowe to nie będzie podstaw do skorzystania z wyżej opisanej ulgi podatkowej. Wówczas będzie Pan zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego w wysokości 19%.
Należy dodać, że sprzedający nieruchomość będzie obowiązany do złożenia we właściwym urzędzie skarbowym oddzielnego zeznania na druku PIT-39 w terminie do 30 kwietnia roku podatkowego następującego po roku w którym nastąpiła sprzedaż mieszkania.
prawniepl jest off-line  
24-07-2009, 12:47  
blumek25
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Płacę podatek od spadku czy nie ?

Czyli skoro nie chce skorzystać z ulgi tylko zatrzymać pieniążki to jak rozumiem muszę wypełnić PIT-39.A czy muszę zgłaszać do urzędu że otrzymałem pieniążki?Jeżeli tak to jakie dokumenty mam dostarczyć?
blumek25 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo finansowe i podatkowe - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ podatek od spadku - Bardzo proszę o informację w sprawie podatku od nabytego spadku. W tym miesiącu wraz z siostrą i mamą na drodze notarialnej (poświadczenie...
§ Podatek od spadku oraz podatek od sprzedazy nieruchomosci. Zakrecona sytuacja. - Przeczytalem wiele watkow, ale do tej pory nie jestem w stanie sobie tego poukladac, stad ten post. Moja mama zmarla w 2006 roku. Zostalem jedynym...
§ Podatek od spadku - W kwietniu 2009 postanowieniem sadu odziedziczylem nieruchomosc po zmarlym w 2006 roku ojcu.Nieruchomosc na dzien smierci miala zadluzona...
§ podatek od spadku? - Czy istnieje zwolnienie podatkowe od spadku, jeżeli teraz przeprowadzam postępowanie spadkowe po zmarłym w 1943roku? Od kiedy obowiązują przepisy w...
§ podatek od sprzedaży mieszkania, podatek od spadku - Witam!!! Mam ogromny problem i nie bardzo umiem sobie z nim poradzić- nie jestem ani troszkę zaznajomiona z prawem :( Sytuacja wygląda tak: W maju...
§ podatek od spadku - w 2003 r w sierpniu sądownie otrzymałam spadek po mamie (pole orne) . teraz tj. 2007r. chcę częśc pola sprzedać. Czy muszę odprowadzić podatek do...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:55.