Do jakiej kwoty się nie trzeba rozliczać? - Forum Prawne

 

Do jakiej kwoty się nie trzeba rozliczać? 2

A w jaki sposób zarobiłeś te pieniądze? Pracując u kogoś czy w inny? W jaki konkretnie, bo od tego właściwie wszystko zależy....



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe

Prawo finansowe i podatkowe - aktualne tematy:


 
22-09-2010, 12:50  
akuma_Nakago
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.522
Domyślnie RE: Do jakiej kwoty się nie trzeba rozliczać?

A w jaki sposób zarobiłeś te pieniądze? Pracując u kogoś czy w inny? W jaki konkretnie, bo od tego właściwie wszystko zależy.
akuma_Nakago jest off-line  
26-12-2010, 18:30  
09marek25
Użytkownik
 
Posty: 39
Domyślnie RE: Do jakiej kwoty się nie trzeba rozliczać?

Rodzaj działalności : sprzedaż internetowa

Kategoria : rzeczy używane

Czytając w internecie otarłem się o taką tezę, że sprzedając rzeczy używane dłużej niż pół roku nie muszę się rozliczać. Tylko jak mam to udowodnić.

Dobija mnie ta biurokracja te podatki itp.

Mógł by ktoś mi podrzucić artykuł w którym mógł bym zaczerpnąć wiadomości typu: dlaczego warto założyć firmę, na jakich zasadach wtedy się mam rozliczać jak nie mam faktury, jakie przysługują ulgi studentowi.
09marek25 jest off-line  
31-01-2011, 22:51  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Do jakiej kwoty się nie trzeba rozliczać?

Witam, mam pytanie. Jeżeli zarobiłam kwotę ok. 200 zł w ciągu ostatniego roku podatkowego, praca na umowę zlecenie, to muszę składać PIT do US?
A czy pracodawca jest zobowiązany przesłać mi PIT, czy muszę sama go odebrać?
 
01-02-2011, 06:29  
Ag_Maz
Moderator globalny
 
Ag_Maz na Forum Prawnym
 
Posty: 32.482
Domyślnie RE: Do jakiej kwoty się nie trzeba rozliczać?

Cytat:
Napisał/a magdac89 Zobacz post
Witam, mam pytanie. Jeżeli zarobiłam kwotę ok. 200 zł w ciągu ostatniego roku podatkowego, praca na umowę zlecenie, to muszę składać PIT do US?
A czy pracodawca jest zobowiązany przesłać mi PIT, czy muszę sama go odebrać?
1) Wcinasz się w czyjś wątek.
2) Nie pracodawca a zleceniodawca.
3) Tak, powinien przysłać PIT z informacją o odprowadzonych zaliczkach na podatek --->
4) Tak, musisz się rozliczyć, chociażby po to, żeby pobrane zaliczki odzyskać.
Ag_Maz jest off-line  
06-01-2012, 22:10  
Julitta122_2009
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Do jakiej kwoty się nie trzeba rozliczać?

Witam, nie chcę otwierać nowego wątku na forum (nie chcąc zbytnio "zanieczyszczać" strony postami).

Podobne tematy odnalzałam we wcześniejszych wypowiedziach, jednak nie wpełni ilustrują one moją sytuację, dlateo będę wdzieczna za odpowiedź.

Jestem studentką, a podczas wakacji pracowałam dorywczo na początku w firmie "X", jednak z różnych przyczyn tylko przez okres 3dni (kwota nie przekraczała 150zł), potem w firmie "Y" przez miesiąc i byłam na 2 turnusach, na koloniach jako wychowawca. Co muszę zrobić, aby rozliczyć się z Urzędem Skarbowym, czy teraz muszę upominać się w każdej z tych firm o druki PIT? Prawdopodonie powinnam otrzymać wiadomość, że druki te są już dostępne, jednak czy w przypadku osób zatrudnionych na umowę zlecenie pracodawca rzeczywiście tego przestrzega?

Z góry dziękuję za odpowiedź!
Julitta122_2009 jest off-line  
07-01-2012, 07:18  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 29.373
Domyślnie RE: Do jakiej kwoty się nie trzeba rozliczać?

Płatnicy dokonujący wypłat z tytułu umów zlecenia do 200 zł nie mają obowiązku wystawiania po zakończeniu roku PIT-11 (art. 42 ust. 2 pkt 1 updof). Wynika to z faktu, że umów zlecenia do 200 zł nie wykazuje się w zeznaniu rocznym PIT-37 (art. 45 ust. 3b updof).
Janusz M. jest off-line  
08-01-2012, 00:24  
TaxTex
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.426
Domyślnie RE: Do jakiej kwoty się nie trzeba rozliczać?

Natomiast jeśli umowy przekraczały 200 zł, to płatnicy mają obowiązek przesłać PIT-11 do końca lutego i nie musisz ich do tego w żaden sposób przymuszać.
TaxTex jest off-line  
27-01-2012, 10:27  
domik007
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Do jakiej kwoty się nie trzeba rozliczać?

przepraszam jestem tu nowy ale pytanie mam z pogranicza tego o czym sie tu mówi. Wynajmuje miejsce na banner reklamowy - firma poprosiła mnie o dane do PIT-8 (kwota 1200zł na rok). Czy mam sie z tego rozliczac? czy dostane cos od tej firmy (jakies papiery do mojego PIT?)? Mieszkam głównie za granicą i nie mam pojecia o polskich podatkach. Cały mój dochód roczny w Polsce był 1200zł za 2011 rok. Przepraszam jesli zasmiecam wątek i z góry dziekuje za odpowiedz!
domik007 jest off-line  
28-01-2012, 00:14  
TaxTex
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.426
Domyślnie RE: Do jakiej kwoty się nie trzeba rozliczać?

Cytat:
Napisał/a domik007 Zobacz post
przepraszam jestem tu nowy ale pytanie mam z pogranicza tego o czym sie tu mówi. Wynajmuje miejsce na banner reklamowy - firma poprosiła mnie o dane do PIT-8 (kwota 1200zł na rok). Czy mam sie z tego rozliczac? czy dostane cos od tej firmy (jakies papiery do mojego PIT?)? Mieszkam głównie za granicą i nie mam pojecia o polskich podatkach. Cały mój dochód roczny w Polsce był 1200zł za 2011 rok. Przepraszam jesli zasmiecam wątek i z góry dziekuje za odpowiedz!
Pewnie chodziło o PIT-8C.
Firma potraktowała to jako dochód z innych źródeł, co jest prawdopodobnie nieprawidłowe, bo powinieneś to rozliczyć jako najem.

Tak, czy siak, oczywiście dochód ten powinieneś wykazać w PIT-36.
TaxTex jest off-line  
28-01-2012, 08:47  
domik007
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Do jakiej kwoty się nie trzeba rozliczać?

dziekuje za odpowiedz. Tak chodzi o PIT - 8C. Czy firma przesle mi jakis dokument do mojego rozliczenia? I jesli to tylko 1200zł za rok mojego dochodu to musze wypelnic PIT 36 ale nie bede placił podatku, tak?
domik007 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo finansowe i podatkowe - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Egzekucja z renty (od jakiej kwoty? ) - Rencista ma 500zł, po potrąceniu egzekucji przez komornika. Czy Komornik może z tak niskiej renty ściągać ? (tzn. przekazał Kru-owi). Co można zrobić...
§ Powyzej jakiej kwoty sprawa przed SO? - Mam pytanie odnosnie wlasciwosci sadu - jezeli glowny oskarzony o handel i obrot narkotykami ma postawiony zarzut, ze wprowadzil do obrotu srodki...
§ Przy sprzedaży do jakiej kwoty nie muszę sie rozliczać - Witam, Jestem tutaj nowy więc nie wiem czy na pewno dobry dział :? Pytanie jak w temacie - nie mam firmy, czy w związku z tym iż chce coś...
§ Do jakiej kwoty można sprzedawać bez posiadania firmy? - Witam mam taką sprawę.:help: Gdy coś sprzedaje nowego czy w internecie czy gdzieś(ale gł w internecie) i nie mam założonej firmy ani nic z tych...
§ od jakiej kwoty platnosc karta??? - robiac ostatnio zakupy na kwote ok.8zl kasjerka poinformowala mnie ze placic karta moge zaplacic dopiero wtedy gdy kwota do zaplaty wynosi ponad 10zl...
§ od jakiej kwoty mam zaplacic podatek ?pomocy - w sierpniu zeszlego roku nabylem samochod osobowy,w umowie widniala kwota 6000zl gdy oplacalem w urzedzie skarbowym 2%podatek policzono mi go ze...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:24.