Emeryt / Rencista - opłaty w ZUS za działalność gospodarczą - Forum Prawne

 

Emeryt / Rencista - opłaty w ZUS za działalność gospodarczą

Witam. To mój pierwszy post tak więc z góry przepraszam jeśli coś pokręcę tym bardziej, że dopiero wkraczam w tego typu tematy. Moje pytania dotyczą pełnego emeryta oraz rencisty 2 grupy inwalidzkiej, a dokładniej uiszczanych ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo gospodarcze

Prawo gospodarcze - aktualne tematy:

  • § Domowy Catering
    Witam. Chciałabym założyć catering w domu. Mam pytanie jakie trzeba spełniać wymogi by móc gotować w domu....
  • § Założenie pracowni architekton...
    Witam, mam takie pytanie: chcę założyć działalność gospodarczą, która będzie świadczyć m.in. usługi...
  • § Jaki podatek wybrać
    Tak jak w temacie chcę założyć działalność gospodarczą. Firma ma się zajmować transportem do 3,5t i nie wiem...

Odpowiedz
 
08-02-2010, 22:15  
stratus84
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Emeryt / Rencista - opłaty w ZUS za działalność gospodarczą

Witam.

To mój pierwszy post tak więc z góry przepraszam jeśli coś pokręcę tym bardziej, że dopiero wkraczam w tego typu tematy.

Moje pytania dotyczą pełnego emeryta oraz rencisty 2 grupy inwalidzkiej, a dokładniej uiszczanych opłat jakie należy dokonywać w ZUS-ie chcąc prowadzić działalność gospodarczą.
Z tego co się dowiedziałem to emeryt płaci jedynie za składkę zdrowotną (nie wiem jedynie ile ona dokładnie wynosi?). Jak opłaty mają się aktualnie w przypadku rencisty 2 grupy?
Wyczytałem też, że są pewne ograniczenia co do odchodów takiego emeryta jeśli jego wiek nie przekroczy w przypadku kobiet 60 lat, a mężczyzn 65 lat.

Dziękuję za odpowiedzi
stratus84 jest off-line  
09-02-2010, 08:25  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 32.451
Domyślnie RE: Emeryt / Rencista - opłaty w ZUS za działalność gospodarczą

1. Emeryt (w wieku 65 lat mężczyzna i 60 lat kobieta) opłaca jedynie składkę ubezpieczenia zdrowotnego (233,32 zł w roku 2010).
2. Rencista, niezależnie od grupy, opłaca zarówno ubezpieczenie społeczne, jak i zdrowotne. Wysokość społecznego zależy od tego, czy są to składki preferencyjne, czy też nie. (117,11 zl; lub 559,49 zł). Rencista może starać się o refundację składki ubezpieczenia emerytalnego i rentowego przez PFRON.
3.
Cytat:
ograniczenia co do odchodów
Na temat odchodów, to chyba pomyłka - ja nie mam takiej wiedzy .
4. Co do zawieszania lub zmniejszania emerytury czy renty z powodu przekroczenia kwot granicznych, to często to wyjaśnialiśmy. Niemożliwe jest, w obecnym stanie prawnym, przekroczenie tego progu przez rencistę/emeryta prowadzącego działalność gospodarczą.
Janusz M. jest off-line  
06-06-2012, 15:24  
Ona81
Użytkownik
 
Posty: 44
Domyślnie RE: Emeryt / Rencista - opłaty w ZUS za działalność gospodarczą

Podbijam aby nie zakładać nowego wątku.


Moja Mama (lat 70) od kilku lat ma zawieszoną działalność gospodarczą, którą teraz chce odwiesić. Ma wypracowaną emeryturę ale pobiera rentę po moim Tacie - bo jest wyższa.

Jakie składki i w jakich kwotach będzie musiała opłacać? Chodzi o sprzedaż na Allegro(odzież używana) i czy potrzebna jest kasa fiskalna?
Ona81 jest off-line  
17-06-2012, 15:49  
Ona81
Użytkownik
 
Posty: 44
Domyślnie RE: Emeryt / Rencista - opłaty w ZUS za działalność gospodarczą

podbijam, bo zależy mi na uzyskaniu odpowiedzi
Ona81 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo gospodarcze - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Pracujący emeryt a działalność gospodarcza - Mam pytanie odnośnie mojej mamy. Jest na emeryturze (63 lata) i pracuje na umowę o pracę. Czy stanowi jaką przeszkodę by dodatkowo założyła własną...
§ bdynek na działalność gospodarczą na zabudowanej już działce - planuję budowę niedużego budynku, w którym chciałabym prowadzić działalność gospodarczą- handlowo usługową. Na tej działce stoi już od kilku lat dom,...
§ Czy musze mieć działalnośc gospodarczą? - Przepraszam że dubluje posta, ale napisałem go też w dziale o Prawie Autorkim, lecz zostałem naprowadzony, że ten dzial jest odpowiedniejszy. Jesli...
§ Czy musze mieć działalnośc gospodarczą? - Jestem kompozytorem, aranżerem i ogólnie producentem muzycznym - nie mylcie z produkcją fonograficzną. Zajmuję sie pisaniem i aranzaowaniem muzyki...
§ Rencista działalność zus - witam czy osoba będąca na rencie, która chce rozpocząć działalność gospodarczą będzie miała jakieś ulgi w składkach zus czy musi płacić pełny zus?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:56.