Jak odzyskać pieniądze za faktury? - Forum Prawne

 

Jak odzyskać pieniądze za faktury?

Witam, Mam prośbę o pomoc w sprawie odzyskania pieniędzy za dwie niezapłacone faktury przez firmę * na którą zostały one wystawione. Kontrahent do tej pory płacił gotówką bez problemów, kiedy otrzymał możliwość płatności na przelew ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo gospodarcze

Prawo gospodarcze - aktualne tematy:

  • § Dowóz artykułów spożywczych...
    Witam, Prowadzę osiedlowy sklep spożywczy w małym mieście. Chciałbym wprowadzić usługę dowozu zakupów z mojego...
  • § współpraca
    Jestem właścicielką pracowni ceramiki. Chcę nawiązać współpracę z Kawiarnią w moim mieście. Współpraca...
  • § Umowa spółki cywilnej,a kredyt...
    Witam, Chciałbym założyć spółkę cywilną wraz z moim znajomym. Planujemy włożyć po 50% wkładu...

 
15-08-2010, 21:55  
romek37
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Jak odzyskać pieniądze za faktury?

Witam,
Mam prośbę o pomoc w sprawie odzyskania pieniędzy za dwie niezapłacone faktury przez firmę* na którą zostały one wystawione. Kontrahent do tej pory płacił gotówką bez problemów, kiedy otrzymał możliwość płatności na przelew zaczęły się schody. Dwukrotnie pracownicy tej firmy podjęli towar z naszego magazynu (kopie faktur są czytelnie podpisane przez pracownika, osoba znana z imienia i nazwiska). Właściciel firmy zapewniał już 3x przez telefon, że zapłaci ale pieniędzy do tej pory nie otrzymaliśmy - ponieważ nie chcemy już dłużej czekać (blisko 3 miesiące od daty wystawienia, płatność na przelew wystawiono na 7 dni). Co najlepiej zrobić w powyższej sytuacji? Gdzie skierować sprawę - na policję czy do firmy windykacyjnej?

* - Firma która nie płaci bierze udział w przetargach publicznych, czy można to w jakiś sposób wykorzystać na naszą korzyść?

Z góry dziękuję za fachową pomoc.
romek37 jest off-line  
15-08-2010, 22:45  
MarLew
Stały bywalec
 
MarLew na Forum Prawnym
 
Posty: 1.324
Domyślnie RE: Jak odzyskać pieniądze za faktury?

W tej sytuacji należy najpierw wystosować obowiązkowe w procedurze gospodarczej wezwanie do zapłaty i wysłać poleconym, zachować dowód nadania. Następnie w przypadku dalszego braku zapłaty w zakreślonym na wezwaniu terminie (np 3 dni) składa się pozew do sądu. Procedura gospodarcza jest dosyć sformalizowana dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalnego prawnika.

Oczywiście ani Policja ani firma windykacyjna nic nie wskórają. Policja nic nie zrobi bo mamy do czynienia z umową cywilnoprawną, a firma windykacyjna w świetle prawa nie może zrobić praktycznie nic.
MarLew jest off-line  
16-08-2010, 00:32  
romek37
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Jak odzyskać pieniądze za faktury?

A czy w przypadku fisaka "wezwania do zapłaty" mogę tą wierzytelność w jakiś sposób sprzedać innej fimie?
romek37 jest off-line  
16-08-2010, 21:16  
MarLew
Stały bywalec
 
MarLew na Forum Prawnym
 
Posty: 1.324
Domyślnie RE: Jak odzyskać pieniądze za faktury?

Jeśli ktoś zechce kupić to tak możesz, z tym że na pewno nie licz na wysoką cenę. Jeśli dłużnik jest wypłacalny polecam Ci drogę postepowania cywilnego i wniesienie powództwa do Sądu.
MarLew jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo gospodarcze - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Jak odzyskać pieniądze? - Witam chciałabym się dowiedzieć jak można odzyskać pieniądze. Sprawa wygląda następująco: od kilku miesięcy poszukiwałam samochodu, po namowie...
§ Jak odzyskać pieniądze?? - Mam pewien problem. Pracowałam u człowieka w listopadzie, a umowę miałam podpisać od grudnia. Mam egzemplarz umowy podpisany przez pracodawce z datą...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:52.