Problem z dzierżawca ziemi - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo gospodarcze


Odpowiedz
 
15-04-2009, 16:29  
bearcher
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie Problem z dzierżawca ziemi

Witam proszę o pomoc

Mam następujący problem a mianowicie chodzi o ziemię którego jestem prawnym posiadaczem.Oddałem ją w dzierżawę znajomemu ale że znaliśmy się dosyć długo nie podpisaliśmy żadnej umowy odnośnie tego na jaki okres może siać i zbierać z niej plony.Ustaliliśmy tylko że dotacje Unijne z tej ziemi mam brać ja jako właściciel w zamian za ''wynajem''
Wszystkie dokumenty które upoważniają do ubiegania się o dotację złożył dzierżawca ze względu mojego pobytu za granicą i powiedział że jak tylko przyjda mu pieniądze na konto natychmiast mi je odda.
Ale problem leży w tym że on nie chce mi ich oddać.
Czy jest szansa na ich odzyskanie co można zrobić gdzie się udać?
podkreślam że nie mamy żadnej umowy czy można uznać to za bezprawne pobieranie pieniędzy za moją ziemię?jak to załatwić żeby oddał pieniądze..??

z góry dziękuję za pomoc
bearcher jest off-line  
15-04-2009, 18:11  
sebasz75
Użytkownik
 
Posty: 71
Domyślnie RE: Problem z dzierżawca ziemi

tak naprawdę powinna być umowa pisemna lecz jej brak nie powoduje nieważności dzierżawy. zasada jest taka ze dopłaty bierz ten kto ziemie uprawia. agencja jednak nie powinna na twarz dopłat wypłacić. idź do agencji i to wyjaśnij. dzierżawce wezwij do zapłaty czynszu zgodnie z umową bo jak rozumiem czynszem miały być dopłaty. umowa zawarta była ustnie więc w sądzie trzeba mieć świadków na okoliczność jej zawarcia i co do jej postanowień. możesz wymówić dzierżawę ale z rocznym wypowiedzeniem.
Art.*693.*§*1 kc.*Przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz.
sebasz75 jest off-line  
15-04-2009, 18:17  
sebasz75
Użytkownik
 
Posty: 71
Domyślnie RE: Problem z dzierżawca ziemi

Art.*693.*§*1.*Przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz.
umowa była ustna masz roszczenie o czynsz którym były dopłaty. w sadzie wskaz świadków co do zawarcia umowy i jej ustaleń.co do czynszu. nieuczciwego dzierżawce wezwij pisemnie do zawarcia umowy na piśmie i zapłaty czynszu pod rygorem wypowiedzenia dzierżawy i skierowania sprawy do sądu. termin wypowiedzenia wynosi 1 rok. Idź do agencji i zapytaj na jakiej podstawie stwierdzili ze facet jest dzierżawcą. i dlaczego wypłacili mu pieniądze. z reguły chcą umowę.
sebasz75 jest off-line  
16-04-2009, 09:04  
bearcher
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Problem z dzierżawca ziemi

Dzięki wielkie za pomoc najpierw pójdę do agencji
jeżeli to pomoże to napisze na forum.Jeszcze raz dziękuję


pozdrawiam
bearcher jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo gospodarcze - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ czy dzierżawca dziedziczy ziemie odpowiedzi: 6
§ Dzierżawca garażu umiera -co dalej? odpowiedzi: 1
§ dzierżawca gruntu a zasiłek dla bezrobotnych odpowiedzi: 3
§ Księga wieczysta a dzierżawca odpowiedzi: 3
§ Czy dzierżawca ma prawo do odszkodowania za nasadzenia odpowiedzi: 1
§ Dzierżawca nie płaci odstępnego odpowiedzi: 3


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:00.