sadowy nakaz naprawienia szkody - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo karne wykonawcze


Odpowiedz
 
19-05-2008, 20:56  
tequila9
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie sadowy nakaz naprawienia szkody

Witam .
Okolo 9-miesiecy temu otrzymalem wyrok sadowy 1 rok i 6 miesiecy pozbawienia wolnosci (art 286 p1) w zawieszeniu na 3 lata oraz obowiazek naprawienia szkody (splata dlugow). Zgodnie z wyrokiem powinienem szkode naprawic w okresie 18 miesiecy od uprawomocnienia sie z tym malym wyjatkiem ze w wyroku jest napisane :"winnien naprawic szkode w polowie -w okresie 9 miesiecy a druga polowe w okresie nastepnych 9 miesiecy od uprawomocnienia sie wyroku". Problem w tym ze nie jestem w stanie splacic zobowiazan wobec wszystkich osob w pierwszym okresie wiec prosze o odpowiedz na kilka pytan :
czy stwierdzenie "winnien naprawic szkode w polowie itd...9 miesiecy jest rownoznaczne temu ze musze to uczynic czy moge sobie pozwolic na poslizg oczywiscie wyrabiajac sie z calym okresie tj 18 miesiecy .
czy groza mi jakies konsekwencje jesli poslizgiem tym bedzie okres okolo 2-3 miesiecy i dotyczyc to bedzie tylko jedej osoby z posrod 8 innych .Dodaje tylko ze w okresie pierwszych 9 miesiecy szkode naprawilem wobec wszystkich osob oprocz tej jednej no moze z kilku dniowym poslizgiem ale pieniadze wysylam spoza kraju .
dziekuje za wszelkie porady i pozdrawiam
tequila9 jest off-line  
20-05-2008, 20:08  
marika39
Praktyk w spoczynku
 
marika39 na Forum Prawnym
 
Posty: 386
Domyślnie Re: sadowy nakaz naprawienia szkody

Moim zdaniem konsekwencji karnych tutaj nie będzie.
marika39 jest off-line  
20-05-2008, 20:44  
magnatex
Ekspert
 
magnatex na Forum Prawnym
 
Posty: 7.473
Domyślnie Re: sadowy nakaz naprawienia szkody

[cytat="marika39":1ay5blsk]Moim zdaniem konsekwencji karnych tutaj nie będzie.[/cytat:1ay5blsk]


A moim zdaniem wszystko będzie uzaleznione od zachowania się osób pokrzywdzonych.
Jeśli Sądowi zostalo by przekazane oświadczenie pokrzywdzonego, że zgadza się na przesunięcie okresu spłaty na okres np 3 miesięcy, to zgadzam się że konsekwencji nie powinnno być żadnych.
jesli natomiast pokrzywdzony w wyznaczonym terminie nie otrzyma pieniędzy, a powiadomi o tym fakcie Sąd to konsekwencje jak nabardziej mogą zaistnieć.
magnatex jest off-line  
20-05-2008, 20:46  
rosalinda
Użytkownik
 
Posty: 33
Domyślnie Re: sadowy nakaz naprawienia szkody

a jesli w wyroku nie jest okreslony czas naprawy szkody, wiec nalezy rozumiec, ze naprawic szkode trzeba w calym okresie zawieszenia kary?
rosalinda jest off-line  
20-05-2008, 21:47  
marika39
Praktyk w spoczynku
 
marika39 na Forum Prawnym
 
Posty: 386
Domyślnie Re: sadowy nakaz naprawienia szkody

Sąd przed wydaniem postanowienia o zarządzeniu wykonania kary z powodu nie zrealizowanego obowiązku naprawienia szkody przez skazanego uwzględnia nie sam fakt,ale przyczyny - czy były zawinione czy też nie.
W opisywanym przypadku istotne jest,że wobec pozostałych pokrzywdzonych obowiązki zostały wykonane w terminie i tylko obiektywne przeszkody spowodowały,że nie zrealizowano obowiązku wobec jednego z nich.
Sugeruję złożenie do Sądu wniosku o przedłużenie terminu (jesli obowiązek orzeczony był w trybie art. 72 par 2 kk.)
marika39 jest off-line  
27-05-2008, 22:36  
rosalinda
Użytkownik
 
Posty: 33
Domyślnie Re: sadowy nakaz naprawienia szkody

wyrok byl chyba za wyludzenie. sprzedaz na allegro i nie wyslanie towaru. szkoda to ponad 500 zl. polowa tego zostala juz zaplacona, jak i koszta sadowe. dopiero jednak teraz doczytalismy, ze naprawa szkody w calosci miala byc uiszczona w ciagu 2 miesiecy od uprawomocnienia sie wyroku, tj. grudzien 2006. wiec bardzo dawno. nic nie wiemy co dalej jest z ta sprawa. nie wiemy czy wyrok zostal odwieszony. jednakze natychmiast pozostala kwota zostanie przelana na konto poszkodowanej. jeszcze dzisiaj. i zastanawiamy sie jakie moga byc konsekwencje.
czy jesli sad odwiesil juz kare (o czym nikt nie wie), to czy podczas zatrzymania przez policje, jesli sie bedzie mialo caly komplet wplat, uda sie uniknac wiezienia?
rosalinda jest off-line  
28-05-2008, 07:56  
Markiz32
Praktyk
 
Markiz32 na Forum Prawnym
 
Posty: 19.055
Domyślnie Re: sadowy nakaz naprawienia szkody

[cytat="rosalinda":1afdisfd]
czy jesli sad odwiesil juz kare (o czym nikt nie wie), to czy podczas zatrzymania przez policje, jesli sie bedzie mialo caly komplet wplat, uda sie uniknac wiezienia?[/cytat:1afdisfd] skoro Sąd kazałby zatrzymac delikwenta i doprowadzic do najbliższego AŚ lub ZK to policjanci są zobowiązani to wykonac ,a nie sprawdzac zasadnośc tego polecenia...
Markiz32 jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:15.