Zabrane prawo jazdy po alkoholu. - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo karne wykonawcze

Prawo karne wykonawcze - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
18-08-2008, 17:25  
Użytkownik
Gość
Domyślnie Zabrane prawo jazdy po alkoholu.

Witam, sprawa jest dziwna ,dołująca.
Jestem młodym kierowcą, choć można powiedzieć, że już nim nie jestem i przez najbliższy czas - nie będę.

25/26 lipca wracając z dość mocno zakrapianej imprezy odprowadzałem znajomego do skrzyżowania. Posiadał on ze sobą rower, którym nie jechał, gdyż nie był w stanie na niego usiąść. Jako dobry przyjaciel, przy żegnaniu się, stwierdziłem, że ułatwię mu powrót do domu i zmienię przerzutki w rowerku na mniejsze, tak w wypadku, gdyby mu się udało zasiąść siodełko. Po zmianie przerzutek wsiadłem na rower, przejechałem ~3 metry chodnikiem, aby zaskoczył łańcuch. W momencie gdy zsiadłem usłyszałem "-Dobry wieczór, komenda stołeczna policji. Czy spożywał Pan alkohol?" Odpowiedziałem, że tak bla bla bla. Straż miejska zbadała alkohol, wyszło 1,14 promila ( 0,57 w wydychanym ).. Na komendę, drugie i trzecie badanie... Po 4 godzinach powrót do domu. Na 10 rano na komendę rejonową, stawić się na przesłuchania itp. Tak też pojechałem rano na komendę i pani policjant przesłuchująca mnie zadzwoniła od razu do prokuratora, aby poznać wyrok, gdyż dobrowolnie poddałem się karze. Pan prokurator zaproponował:

-2 lata zakazu jazdy na wszelkich pojazdach - wliczając rowery itp itd
-8msc na 3 lata w zawieszeniu
-200zł grzywny
-kurator do odwołania.

Można powiedzieć, że wyrok już zapadł i nie mam możliwości sprzeciwiania się. Choć uważam, że wyrok jest przesadzony. W przeszłości miałem tylko kuratora, nie byłem poza tym karany. Moje pierwsze zawiasy i pierwsza grzywna, nie miałem też mandatów.

Wiem, że po nadejściu listu od prokuratury mam 14 dni na odwołanie się od decyzji, od wyroku.

I TU jest moje pytanie do Was: co z tym mogę zrobić? Co może wpłynąć na zmniejszenie wyroku, nie ukrywam, najbardziej zależy mi na skróceniu zakazu prowadzenia pojazdów.

Bardzo proszę o niekomentowanie mojej wypowiedzi w sposób "piłeś, masz za swoje" , "dobrze Ci tak" itp. Znam swoją winę i wiem, że taki jest paragraf. Ale może coś z tym da się jeszcze zrobić.

Z góry dzięki
 
18-08-2008, 22:12  
kadi
Przyjaciel forum
 
Posty: 12.780
Domyślnie Re: Zabrane prawo jazdy po alkoholu.

[cytat="jamalaa":2epqpai2]-8msc na 3 lata w zawieszeniu[/cytat:2epqpai2]

8 miesięcy czego?

[cytat:2epqpai2]Można powiedzieć, że wyrok już zapadł i nie mam możliwości sprzeciwiania się. [/cytat:2epqpai2]

To nie jest prawda.

[cytat:2epqpai2]Wiem, że po nadejściu listu od prokuratury mam 14 dni na odwołanie się od decyzji, od wyroku.[/cytat:2epqpai2]

Wyrok wydaje Sąd a nie prokuartura. Wcześniej zresztą zawiadomi Cię o posiedzeniu Sądu w którym będziesz mógł wziąć udział i nawet zmienić zdanie co do dobrowolnego poddania się karze jeśli taka będzie Twoja wola. Te 14 dni to też nie do końca ścisła informacja.
kadi jest off-line  
19-08-2008, 00:50  
Użytkownik
Gość
Domyślnie Re: Zabrane prawo jazdy po alkoholu.

To co mogę w takim wypadku zrobić? List od Sądu jeszcze nie doszedł, nie wiem nawet co mogę robić w czasie oczekiwania na ten list.
 
19-08-2008, 07:55  
kadi
Przyjaciel forum
 
Posty: 12.780
Domyślnie Re: Zabrane prawo jazdy po alkoholu.

Jeśli jesteś zdecydowany wycofać się z porozumienia dotyczącego skazania Cię bez rozprawy możesz wysłać pisemne ośwaidczenie do Sądu, że cofasz zgodę na takie zakończenie sprawy. Ewentualnie możesz udać się na posierdzenie Sądu i ustnie do protokołu odwołać tę zgodę. Sąd wówczas będzie zobowiązany sprawę skierować na rozprawę
kadi jest off-line  
19-08-2008, 09:05  
Markiz32
Praktyk
 
Markiz32 na Forum Prawnym
 
Posty: 19.050
Domyślnie Re: Zabrane prawo jazdy po alkoholu.

z tym ,że proszę przemyśleć czy wycofanie się panu opłaci.... - wyrok sądu niekoniecznie musi być łagodniejszy... a wprost przeciwnie...- biorąc pod uwagę ,że mial pan prawdopodobnie nie 1, 14 promila tylko 1,14 mg/l (w tych jednostkach mierzy się zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu) proponowany wyrok jest bardzo łagodny... tylko 2 lata zakazu prowadzenia pojazdów ... tylko 200 PLN grzywny...
Markiz32 jest off-line  
19-08-2008, 13:45  
Użytkownik
Gość
Domyślnie Re: Zabrane prawo jazdy po alkoholu.

Miałem 0,57 mg/l wg protokołu zatrzymania osoby. Powiedziano mi, że to się razy dwa liczy i wychodzą promile - czyli 1,14. Mogę pójść do Sądu i powiedzieć, że chciałbym wycofać dobrowolne poddanie się karze, ale obawiam się, że Sąd da mi troszkę więcej, nie chcę ryzykować. Chodzi mi o to co już mogę zrobić w tym momencie, bądź w momencie otrzymania listu od Sądu czy Prokuratury.
 
19-08-2008, 17:09  
kadi
Przyjaciel forum
 
Posty: 12.780
Domyślnie Re: Zabrane prawo jazdy po alkoholu.

Poza rozprawą, czy posiedzeniem do Sądu się pisze a nie mówi.

BTW: Osobiście to się zgubiłem w tym co chciałbyś zrobić.
kadi jest off-line  
21-08-2008, 12:36  
Użytkownik
Gość
Domyślnie Re: Zabrane prawo jazdy po alkoholu.

Chciałbym zmniejszyć wyrok. A najbardziej ten dotyczący zakazu prowadzenia pojazdów.

Wczoraj przyszedł do mnie list z prokuratury rejonowej ( przyszedł wcześniej, wczoraj odebrałem ). Tytuł pisma to "Postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy" i jest napisane, że Prokurator postanowiła zatrzymać mi wcześniej odebrane prawo jazdy i w uzasadnieniu napisane, że prokuratura nadzoruje postępowanie przygotowawcze przeciwko mnie podejrzanemu o czyn z art. 178a ...

W pouczeniu napisano: " Na powyższe postanowienie służy podejrzanemu żalenie do prokuratora nadrzędnego w terminie 7 dni od daty doręczenia odpisu postanowienia. Wniesienie zażalenia po o tym terminie jest bezskuteczne. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem prokuratora, który wydał postanowienie...

No i takie coś mam, ale w tym liście nie zawarto nic o 2 latach, o zawiasach, o grzywnie... Co będzie dalej?
 
21-08-2008, 13:15  
Markiz32
Praktyk
 
Markiz32 na Forum Prawnym
 
Posty: 19.050
Domyślnie Re: Zabrane prawo jazdy po alkoholu.

w skrocie - postępowanie dalej się toczy, prokurator zatwierdził to co zrobili policjanci tj. że zatrzymali prawo jazdy
Markiz32 jest off-line  
21-04-2009, 21:42  
Jarekp19
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Zabrane prawo jazdy po alkoholu.

23.10.2008 zabrano mi prawa jazdy,jechałem po spozyciu alkoholu. W wydychanym powietrzu miałem 0,56 mg/l.(malejące).po dobrowolnym poddaniu sie karze dostałem wyrok 6 mc w zawieszeniu na 2 lata i kare pieniężną 1200 zl.Dostałem prawomocny wyrok: zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku.Jestem głównym żywicielem rodziny , mam na utrzymaniu dwójkę małych dzieci.Czy mogę sie ubiegac o wcześniejsze przywrócenie mi prawa-jazdy,gdyż mogę dostać prace pod warunkiem że będę je miał.Proszę o odpowiedź.
Jarekp19 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo karne wykonawcze - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zabrane prawo jazdy. odpowiedzi: 13
§ Zabrane prawo jazdy odpowiedzi: 4
§ zabrane prawo jazdy a kurs prawo jazdy odpowiedzi: 10
§ Zabrane prawo jazdy odpowiedzi: 1
§ zabrane prawo jazdy odpowiedzi: 0
§ Zabrane prawo jazdy, jazda po alkoholu. odpowiedzi: 27


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:08.