art.291 paragraf 1 - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo karne wykonawcze


Odpowiedz
 
21-08-2009, 17:30  
darbar1966
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie art.291 paragraf 1

Witam,
Chciałbym opisać sytuację, która mi sie przytrafiła. W styczniu 2006 poszukiwałem pracy wykorzystując do tego internet. Pewnego dnia otrzymałem liste wakatów z serwisu Job Pilot i dokładnie przejrzałem linki. Jeden z nich to było ogłoszenie o pracę w charekterze Financial Manager w szwajcareskiej firmie zajmującej sie dystrybucja i sprzedażą urządzeń w zakresie ochrony środowiska. Praca w początkowej fazie miała polegac na odbieraniu przekazów pienięznych na moje konto i dalszym pszesyłaniem na wskazany adres za pośrednictwem Westrn Union. Chodziło o szybkość przekazu pieniedzy miedzy ich oddziałami i klientami, tak to tłumaczyli. Miałem otrzymac z tego 2% prowizji od przelewanej kwoty netto. Odwiedziłem ich stronę www, która była wykonana bardzo profesjonalnie i gdzie również widniało ogłoszenie o rekrutacji na w/w stanowisko. Złożyłem aplikację i po kilku dniach otrzymałem informacje, że moje kwalifikacje sa ok. ale jeszcze musza mnie sprawdzić czy nie byłem karany w UE. Wszystko wygladało jak normalny proces rekrutacji. Po kilku następnych dniach otrzymałem kolejną informację, że moja weryfikacja przebiegła pomyślnie i zawarliśmy umowę na 3 miesięczny okres próbny. Podano mi imię i nazwisko osoby która była regionalnym managerem dla mojego rejonu i odtąd ona miała sie mną opiekować i kierować moją pracą. Cała korespondencja odbywała sie droga e-mail w języku angielskim.

W kilka dni pózniej otrzymałem informacje e-mail o nadchodzacym przelewie. Była tam podana kwota, osoba dokonująca przelew i osoba do której miałem przelać pieniadze przez Western Union. Tego samego dnia zadzwoniła do mnie moja opiekunka z potwierdzeniem informacji zawartych w mailu i prosiła żebym dokonał jak najszybciej przelewu po zaksięgowaniu pieniedzy na moim koncie. Rozmowa odbyła sie w jezyku angielskim. Tak tez zrobiłem wywiązując sie z zawartej umowy. Sytuacja powtórzyła sie w analogiczny sposób po raz drugi, z ta różnicą, że po zaksięgowaniu pieniedzy na moim koncie, zostało one zablokowane. Dzwoniłem do banku, żeby dowiedziec sie o co chodzi ale otrzymałem jedynie informacje, że sprawa jest wyjasniana. Chciałem równiez zadzwonić do centrali tej firmy, ale ich strona internetowa zniknęła, a kobieta, która do mnie dzwoniła miała zastrzeżony nr. Po ok. 1,5 miesiaca zadzwonił do mnie pracownik banku z informacją, że przelewane pieniadze pochodza z przestępstwa i zapytał jakie sa moje dalsze dyspozycje w sprawie pieniędzy na koncie. Odpowiedziałem, że nie chcę mieć nic wspólnego z brudnymi pieniedzmi i prosiłem o odesłanie ich do miejsca z którego przyszły. Jednocześnie prosiłem o zablokowanie wszelkich przekazów zagranicznych na moje konto. Pracownik powiedział mi jeszcze , że bank musi zawiadomić prokuraturę. Prosił mnie równiez o przesłanie całej korespondencji e-mail w tej sprawie. Cała rozmowa była nagrywana. Po tej rozmowie przesłałem kopie maili do banku oraz kopię przelewu przez WU.

Mniej więcej w rok po tych wydarzeniach zostałem wezwany na przesłuchanie do CBŚ w charakterze świadka, gdzie zeznałem to co opisałem powyżej oraz zostawiłem im oryginał przelewu przez WU.
17.07.2009 otrzymałem pismo z Prokuratury Okręgowej z informacją o powołaniu biegłego w sprawie przetłumaczenia dokumentów nadesłanych z Niemiec oraz z informacją, że toczy się przeciwko mnie postepowanie karne z art. 291 paragraf 1.
2 dni temu ptrzymałem wezwanie z PO do osobistego stawienia sie w charakterze podejrzanego z w/w art.

Czuję się absolutnie niewinny, nie miałem jakichkolwiek podstaw do sądzenia, że przelewane pieniądze pochodzą z przestępstwa, a jestem podejrzany o paserstwo.
Proszę o pomoc jaka am przyjąc linie obrony i jak zeznawać w prokuraturze i być może przed sądem.
Nie byłem nigdy karany.
Pozdrawiam
darbar1966 jest off-line  
21-08-2009, 17:38  
Markiz32
Praktyk
 
Markiz32 na Forum Prawnym
 
Posty: 19.070
Domyślnie RE: art.291 paragraf 1

Cytat:
Napisał/a darbar1966
jak zeznawać w prokuraturze i być może przed sądem.
zgodnie z prawdą...
Markiz32 jest off-line  
21-08-2009, 17:44  
darbar1966
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: art.291 paragraf 1

W ogóle nie sadziłem, że po przesłuchaniu w CBŚ beda podejmowac przeciwko mnie jakies dalsze sledztwo. Wiem , że tysiace osób zostały tak wrobione, ale do dzisiaj nie wiem dokładnie na czym polegało to przestepstwo, mam na myśli dlaczego te pieniadze pochodziły z przestępstwa.
darbar1966 jest off-line  
21-08-2009, 17:46  
Markiz32
Praktyk
 
Markiz32 na Forum Prawnym
 
Posty: 19.070
Domyślnie RE: art.291 paragraf 1

mechanizm ktorego byleś uczestnikiem to pralnia pieniędzy...
Markiz32 jest off-line  
21-08-2009, 17:50  
darbar1966
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: art.291 paragraf 1

Jaka pralnia? Przeciez te pieniadze przesłałem pod wskazany adres i osobe. Wszystkie operacje były rejestrowane. Ten kto je odebrał ma dalej brudna kasę
darbar1966 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo karne wykonawcze - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Paragraf odpowiedzi: 10
§ art 270 paragraf 1 kk odpowiedzi: 4
§ paragraf 280 art. 2. odpowiedzi: 16
§ art.280 paragraf 2 i art.189 paragraf 1 odpowiedzi: 3
§ art. 284 paragraf 3kk odpowiedzi: 3


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:35.