System dozoru elektronicznego (elektroniczna opaska) - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo karne wykonawcze

Prawo karne wykonawcze - aktualne tematy:

  • § Odwieszenie wyroku
    Witam mam taki problem w 2012 roku zostałem skazany na kare 6miesiecy w zawieszeniu na 3 lata w 2014roku popełniłem...
  • § Zeznania poza protokołem
    "Wszelkie oświadczenia, wypowiedzi, komentarze świadka lub podejrzanego wypowiedziane poza protokołem zeznania lub...
  • § Dochodzenie
    Jak długo maksymalnie może trwać dochodzenie w sprawie o przestępstwo...

Zamknięty temat
 
21-09-2009, 19:02  
kari27
Użytkownik
 
kari27 na Forum Prawnym
 
Posty: 210
Domyślnie re: System dozoru elektronicznego (elektroniczna opaska)

co znalazłam na ten temat:

"Z nowego systemu skorzystać mogą na razie tylko ci skazani, którzy odbywają kary do pół roku więzienia lub do roku, z czego połowę już odsiedzieli za kratkami.

Wyznaczone są przedziały dnia w których skazany musi koniecznie przebywać w miejscu zamieszkania. Również w porze nocnej pierwszy „zaobrączkowany” więzień będzie musiał siedzieć w domu. W nocy czyli od 19 do siódmej rano.

Ten sposób odbywania kary będzie przeznaczony tylko dla sprawców lekkich przestępstw, tj. niepłacenie alimentów czy jazdę rowerem po pijanemu. Osoby te będą mogły nawet pracować zawodowo (także rolnicy na swoim gospodarstwie).

O dozorze elektronicznym na wniosek skazanego decyduje sędzia.

Elektroniczny dozór rozpocznie funkcjonowanie od objęcia nim 500 skazanych z terenu apelacji warszawskiej. Dopiero w czerwcu przyszłego roku dołączą do nich skazani z Lublina, Krakowa i Białegostoku. W styczniu 2011 r. system obejmie apelację poznańską, gdańską i rzeszowską. Natomiast aż rok później znajdą się w nim Katowice, Łódź, Szczecin i Wrocław"
kari27 jest off-line  
21-09-2009, 21:25  
emi_im
Użytkownik
 
emi_im na Forum Prawnym
 
Posty: 234
Domyślnie re: System dozoru elektronicznego (elektroniczna opaska)

"Zamiast w więzieniu może siedzieć w domu z opaską na nodze. Po dwóch tygodniach od wejścia w życie ustawy o elektronicznym dozorze dla więźniów system zaczyna działać. Dziś pierwszy więzień, mieszkaniec Warszawy, będzie odbywał karę z założoną opaską

- System zaczął już działać. Pierwszy skazany przez najbliższe półtora miesiąca będzie musiał realizować szczegółowy harmonogram kary – chwalił się w rozmowie z radiem „Eska” generał Paweł Nasiłowski szef Służby Więziennej, który odpowiedzialny jest za system dozoru elektronicznego.

Co oznacza w tym przypadku „harmonogram”? To dokładny plan dnia dla pierwszego więźnia z opaską. Choć wyjdzie on z więzienia, to pełną wolnością cieszyć się nie będzie.

- Wyznaczone są przedziały dnia w których skazany musi koniecznie przebywać w miejscu zamieszkania. Również w porze nocnej pierwszy „zaobrączkowany” więzień będzie musiał siedzieć w domu. W nocy czyli od 19 do siódmej rano – tłumaczy Nasiłowski.

Z nowego systemu skorzystać mogą na razie tylko ci skazani, którzy odbywają kary do pół roku więzienia lub do roku, z czego połowę już odsiedzieli za kratkami. Być może w przyszłości dozór stosowany będzie najczęściej w przypadku pedofilów, którzy wychodzą na warunkowe przedterminowe zwolnienie.

- W więzieniach jest ponad 8 tysięcy osób, które spełniają już teraz warunki systemu dozoru elektronicznego. Do tego dodać trzeba ponad 24 tysiące orzeczonych przez sądy, kar ograniczenia wolności – oświadczył szef Służby Więziennej. W ciągu najbliższych kilku dni elektroniczne opaski trafią na kostki osiemnastu skazanych. "
emi_im jest off-line  
22-11-2009, 02:11  
tiger99
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie re: System dozoru elektronicznego (elektroniczna opaska)

DOZÓR ELEKTRONICZNY W PRAKTYCE !!!

Witam, postanowiłem podzielic się z wami moją wiedzą dotyczącą dozoru elektronicznego możę zacznę od tego że na początku listopada tegoroku opościłem po przeszło 6 miesiącach Zakład Karny ( Włocławek ) - wczesniej przebywałem w Areście Śledczym w Tarnowskich Gorach do ktorego zostałem przewieziony do sprawy. Grupa jaką posiadałem to P1Z - dodam że jestem z Warszawy. Kiedy dowiedziałem się o wejściu w życie systemu dozoru elektronicznego od dnia 01.09.2009 r. Bedąc w ZK napisalem wniosek do sadu o zastosowanie w/w rozwiazania w stosunku do mojej osoby.

Teraz FAKTY : Obecnie system dozoru elektronicznego jest przeznaczony dla osob odbywajacych kare poraz pierwszy z wyrokami do 6 miesiecy lub 12 miesiecy ( w tym 1/2 musi byc odsiedziana ) system funkcjonuje tylko w okregu warszawskim. Oczywiscie z czasem bedzie rozszeżony na cala Polske i z tego co wiem systematycznie maja byc zwiekszane wyroki ktore beda pod to klasyfikowane.

Piszac wniosek - spelnialem wszystkie warunki tj : pierwszy raz skazany wyrok 6 miesiecy oraz posiadanie stalego miejsca zamieszkania i zameldowani.

Wniosek piszemy do Sądu Penitencjarnego - Wydział Orzeczeń i Nadzoru nad Wykonywaniem Kar. ( Nie należy pisac do sadu ktory dał wyrok tak jak ja - bo tylko to przedłuża sprawę ) wniosek trzeba uzasadnic - Ja uzasadnilem to w skrucie nastepujaco : osoba pierwszy raz skazana - lepsza resocjalizacja poprzez kontakt i opieke bliskiej rodziny - brak kosztow zwiazanych z utrzymaniem przez skarb Panstwa.

Następnie po wstępnym rozpatrzeniu wniosku Sąd Penitencjarny w Warszawie poporsoł o opinie na mój temat ZK w torym przebywałem ( opinię sporządził wychowawca - pozytywna )

W tym samym czasie do ZK dostałem pismo w ktorym zostałem poproszony o uzupełnienie braków we wniosku chodziło o - Zgodę osoby ktora jest zameldowana pod tym samym adresem. CZYLI jeśli pod danym adresem mieszka oprocz wnioskodawcy wiecej osob kazda z nich musi wyrazic na pismie zgode i przeslac to do Sadu penitencjarnego. następną rzeczą było oświadczenie o posiadanym nr telefonu.

Po około 2 tygodniach od rozmowy z wychowawca ktory sporzadzał opinię i przesłąniu do Sadu Penitencjarnego wszystkich braków przyszło kolejne pismo informujace o tym iż : Sąd Penitencjarny w Warszawie zwraca się z prośbą do Sądu Penitencjarnego we Włocławku o przesłucanie mnie w drodze pomocy prawnej na okolicznosc żłożonego wniosku.

Termin Sądu Penitencjarnego był bardzo szybki - najbliższy jaki odbywał się w zakładzie karnym ( wtorki ) byłem jedyna osobą na kilkadzisiąt ktore stawały na wokadzie na przepustki, przerwy zwolnienia itp. ktora miałą doczynienia z dozorem.

Sąd Penitencjarny w ZK Wloclawek dał mi ustawę i ogolna instrukcje do zapoznania sie i przeczytania trwało to około 45 min nastepnie zostałęm przepytany przez Sedziego ( UWAGA : Sędzia miał pierwszy raz doczynienia z takim czymś i sam nie wiedział o co pytać ) w kążdym razie musisz oświadczyć że bedziesz przestrzegał przepisów prawa i regulaminu dozoru oraz pytaja ci czy - bedziesz pracował, robił zakupy, udzielał się społecznie, posługi kościelne itp. Należy jak najwiecej mówić że TAK czyli praca,zakupy,kościół,rodzina - ma to dalej wpływ na ilośc godzi która się otrzyma do przebywania poza miejscem zamieszkania.

Sąd Mnie przesłuchał i miał wysłac ten protokuł do Warszawy - i tu uwaga ma na to 14 dni. wszystko zalezy od sedziego jaki ma nastruj poniewaz tak naprawde caly ten protokul z przesluchania jest pisany odrazu wiec wystarczy go po powrocie do sadu wydrukowac obarczyc pieczeciami i wyslac mozna to zrobic w dwa dni ale ustawowo maja na to czas do 14 dni.. W mojm przypadku sedzia wyslal na sam koniec.

W tym samym czsie z osoba ktora jest zameldowana pod tym samym adresem co ja ( ale tu nie mieszka ) skontaktowal sie pracownik prywatnej firmy ktora wykonuje ten dozur na zlecenie ministerstwa sprawiedliwosci. Przyjechali z tym urzadzeniem i sprawdzali zasieg urzadzenia stacjonarnego.

Na koniec Sąd Penitencjarny w Warszawie wyznaczyl termin posiedzenia na ktorym miała zapaśc decyzja o zastosowaniu dozoru co domnie ( po wszystkich opniach, przesluchaniach, i sprawdzeniu technicznym sprzetu )

Zanim oczywiscie do tego doszło zdazyłem opuscic ZK na koniec kary hehe. Nie mniej jednak zadzwonili domnie z sadu i powiedzieli ze w zwiazku z opuszczeniem przezemnie ZK na koniec kary do posiedzenia nie dojdzie ( byla wyznaczona data)

Z potwierdzonej informacji wynika że obecnie w Polsce w/w system posiada mniej niż 10 osób.

Ja wniosek wysłałem z ZK 02.09.2009 r - wyszedłem na początku listopada i nie zdązyli zakonczyc tej procedury - Może się zdziwicie dlaczego pod koniec kary zlożyłem ten wniosek : bo po pierwsze -uważam że lepsze dwa dni z opaską w domu niż w ZK a po drugie z ciekawości - by wiedziec to co teraz.

Dzienny koszt utrzymania 2 zł - jednorazowe założenie 80 zł ( wszystko płaci szkazany na konto sądu)

Dozur wykonywany jest 24 h/ dobę minimum 12 h / musisz spedzic w miejscu zamieszkania, reszta czasu w zaleznosci co Sad stwierdzi jesli na przesluchaniu przez penitencjarny w zakładzie sie mówiło ze bedzie sie pracowało kościuł itp. to 12 h / poza domem. W najgorszym wypadku np. 8 godzin na pracę a 16 godzin w domu.

Opaskę można miec na nodze lub ręku do wyboru

W przypadku zastosowania systemu dozoru na osobę która jest już w ZK to po zwolnieniu z ZK ma się 12 godzin na dojazd do miejsca zamieszkania i telefoniczne powiadomienie o gotowosci do montażu - maxymalnie 3 dni ma firma na obiecie nas tym dozorem.

Jest też jedes minuz ZATARCIE SKAZANIA przy tym systemie wynosi 10 lat !!! można zwrocic sie o wczesniejsze zatarcie.

Tyle ile moglem opisałem - jak by ktos chciał szczegoly to piszczcie - ewlentualnie moge pomuc napisac wniosek - nie podanie a wniosek ( wtajemniczeni wiedza o co chodzi )
tiger99 jest off-line  
22-11-2009, 22:01  
kadi
Przyjaciel forum
 
Posty: 12.780
Domyślnie re: System dozoru elektronicznego (elektroniczna opaska)

Cytat:
Napisał/a tiger99
Jest też jedes minuz ZATARCIE SKAZANIA przy tym systemie wynosi 10 lat !!! można zwrocic sie o wczesniejsze zatarcie.
A czemu ma to być "minus"?
kadi jest off-line  
23-11-2009, 00:09  
tiger99
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie re: System dozoru elektronicznego (elektroniczna opaska)

no raczej plus to nie jest - czym szybsze zatarcie skazania tym lepiej
tiger99 jest off-line  
23-11-2009, 20:38  
kadi
Przyjaciel forum
 
Posty: 12.780
Domyślnie re: System dozoru elektronicznego (elektroniczna opaska)

Ale to jest całkiem normalny termin zatarcia każdego skazania na karę pozbawienia wolności nie wyższą niż rok.
kadi jest off-line  
25-11-2009, 17:12  
skorpion7
Początkujący
 
skorpion7 na Forum Prawnym
 
Posty: 22
Domyślnie re: System dozoru elektronicznego (elektroniczna opaska)

"Wniosek piszemy do Sądu Penitencjarnego - Wydział Orzeczeń i Nadzoru nad Wykonywaniem Kar"...................

bardzo prosze o podanie mi dokladnych danych do kogo kierowac i adresowac wniosek o Elektroniczna opaska jezeli skazany przebywa w zk.bialoleka

skorpion7 jest off-line  
26-11-2009, 19:33  
tiger99
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie re: System dozoru elektronicznego (elektroniczna opaska)

Proponował bym skontaktowanie się z :

Sąd Okręgowy w Warszawie
XI Wydział Penitencjarny i Nadzoru nad Wykonywaniem Orzeczeń Karnych
Al. Solidarności 127
00-898 Warszawa

( Tam jest dział który się zajmuje dozorem elektronicznym )
tiger99 jest off-line  
26-11-2009, 21:26  
skorpion7
Początkujący
 
skorpion7 na Forum Prawnym
 
Posty: 22
Domyślnie re: System dozoru elektronicznego (elektroniczna opaska)

dziekuje bardzo za info
skorpion7 jest off-line  
26-11-2009, 22:24  
Paula_2017
Użytkownik
 
Paula_2017 na Forum Prawnym
 
Posty: 77
Domyślnie re: System dozoru elektronicznego (elektroniczna opaska)

a czy są określone przestępstwa za które można się starać o obrączkę? bo coś takiego słyszałam
Paula_2017 jest off-line  
Linki sponsorowane
Zamknięty temat

Prawo karne wykonawcze - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ ELEKTRONICZNA OPASKA-ZALICZENIE DO WYROKU? odpowiedzi: 6
§ SYSTEM DOZORU ELEKTRONICZNEGO - warunkowe przedterminowe zwolnienie odpowiedzi: 807
§ System Dozoru Elektronicznego w Łodzi odpowiedzi: 2
§ bankowość elektroniczna odpowiedzi: 0
§ Kupno sprzętu elektronicznego w USA odpowiedzi: 3


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:03.