Odwołanie od postanowienia Sądu Rejonowego - Forum Prawne

 

Odwołanie od postanowienia Sądu Rejonowego

Witam wszystkich Sytuacja, którą postaram się zwięźle przedstawić nie dotyczy mnie osobiście tylko mojego przyjaciela,ale chciałbym za Państwa pośrednictwem uzyskać odpowiedz, która z pewnością mogła by mu pomóc. W dniu, 17.06.2008r. Sąd Rejonowy wydał wyrok ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne

Prawo karne - aktualne tematy:

  • § Sprawa karna - przedawnienie
    Witam, W dniu 26/05/2012 uprawomocnił się wyrok, sąd orzekł: w trybie art. 335 kpk 1. uznać...
  • § Akta sprawy
    Witam, czy mógłbym uzyskać odpowiedz na pytanie po ilu latach niszczone są akta sprawy, sprawa była w sądzie dla...
  • § Wypadek powyżej 7 dni.
    Witam, brałem udział w wypadku drogowym w którym moja dziewczyna złamała ręke. Podczas wyprzedzania na linii...

Odpowiedz
 
08-03-2010, 11:52  
arch_markus
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie Odwołanie od postanowienia Sądu Rejonowego

Witam wszystkich
Sytuacja, którą postaram się zwięźle przedstawić nie dotyczy mnie osobiście tylko mojego przyjaciela,ale chciałbym za Państwa pośrednictwem uzyskać odpowiedz, która z pewnością mogła by mu pomóc.
W dniu, 17.06.2008r. Sąd Rejonowy wydał wyrok o czyn z art.178a pkt.1 k.k, który mój przyjaciel zaakceptował i poniósł z niniejszym orzeczeniem wszelkie konsekwencje finansowe (będąc w przekonaniu, że sprawa została ostatecznie zakończona). Ze zdziwieniem przyjął treść kolejnego postanowienie w dniu, 3.11.2009 r. z tego samego Sądu Rejonowego o umorzeniu postępowania z art. 61 pkt.1 k.p.w. odnoszące się do art.94 pkt.1 i art.95 k.w. (myśląc, że znów kwestia wzajemnie powiązanych art. została definitywnie zakończona). Niestety w dniu 16.12.2009 r. otrzymał postanowienie Sądu Okręgowego Wydział Odwoławczy, że na skutek złożonego zażalenia ze strony Komendanta Powiatowego Policji na podstawie Sądu Rejonowego wcześniejsze umorzenie postępowania dla art.94 pkt.1 i art.95 uznane zostało za nieuzasadnione i wszczęto postępowanie i nałożono na niego kolejną karę grzywny odnoszącej się do art.94 i 95.
Moje pytanie brzmi:
Czy można odwołać się od postanowienie Sądu Okręgowego w tej sprawie? Czy nie mamy w tej sytuacji odczynienia z pewnym paradoksem, że po mimo wcześniej umorzenia postępowania ten sam sąd poprzez oskarżyciela publicznego neguje swoją wcześniejszą decyzję odwołując się do Sądu Okręgowego.
Pozdrawiam i proszę o odpowiedz
arch_markus jest off-line  
08-03-2010, 17:38  
kadi
Przyjaciel forum
 
Posty: 12.645
Domyślnie RE: Odwołanie od postanowienia Sądu Rejonowego

Cytat:
Napisał/a arch_markus
postanowienie Sądu Okręgowego Wydział Odwoławczy, że na skutek złożonego zażalenia ze strony Komendanta Powiatowego Policji na podstawie Sądu Rejonowego wcześniejsze umorzenie postępowania dla art.94 pkt.1 i art.95 uznane zostało za nieuzasadnione i wszczęto postępowanie i nałożono na niego kolejną karę grzywny odnoszącej się do art.94 i 95.
Sąd Okręgowy zapewne nie nałożył na niego kary. Jeśli umorzenie uznał za nieuzasadnione to je uchylił i przekazał sprawę do SR celem rozpoznania.

Cytat:
Czy można odwołać się od postanowienie Sądu Okręgowego w tej sprawie?
Nie. Postępowanie jest dwuinstancyjne a to było orzeczenie już drugiej instancji.

Cytat:
Czy nie mamy w tej sytuacji odczynienia z pewnym paradoksem, że po mimo wcześniej umorzenia postępowania ten sam sąd poprzez oskarżyciela
publicznego
Oskarżyciel publiczny to nie Sąd więc pisanie, że to sam Sąd się odwołał od swojej decyzji świadczy co najwyżej o nieznajomości realiów.

Po orzeczeniu SO o uchyleniu nieprawomocnej decyzji o umorzeniu postępowania powinno się odbyć normalne postępowanie w sprawie przed Sądem I instancji, kończące się orzeczeniem merytorycznym, które strony mają prawo skarżyć.
kadi jest off-line  
09-03-2010, 09:43  
arch_markus
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Odwołanie od postanowienia Sądu Rejonowego

Dziękuję za odpowiedz.
Tak ma Pan/Pani racje Sąd Rejonowy nałożył karę grzywny i wznowił postępowanie na podstawie orzeczenia Sadu Okręgowego (przepraszam za nieścisłość w poprzedniej treści). Pozostaje, więc odwołanie tylko od wyroku sadu I instancji i czy musi być one napisane przez prawnika, czy możemy je indywidualnie sprecyzować?
Nurtuje mnie jeszcze tylko jedno pytanie (oczywiście mogę się mylić) czy od decyzji Sądu Okręgowego nie można się odwołać do Sądu Apelacyjnego?
Pozdrawiam i proszę o odpowiedz
arch_markus jest off-line  
09-03-2010, 11:19  
a priori
Przyjaciel forum
 
Posty: 8.608
Domyślnie RE: Odwołanie od postanowienia Sądu Rejonowego

Cytat:
Nurtuje mnie jeszcze tylko jedno pytanie (oczywiście mogę się mylić) czy od decyzji Sądu Okręgowego nie można się odwołać do Sądu Apelacyjnego?
Nie.
a priori jest off-line  
09-03-2010, 20:27  
kadi
Przyjaciel forum
 
Posty: 12.645
Domyślnie RE: Odwołanie od postanowienia Sądu Rejonowego

Cytat:
Napisał/a arch_markus
czy musi być one napisane przez prawnika
Nie.
kadi jest off-line  
29-01-2015, 09:52  
bradoc
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Odwołanie od postanowienia Sądu Rejonowego

moze ktos wie jak napisac odwołanie od postanowienia sądu rejonowego do sądu okregowego
bradoc jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo karne - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Odwołanie do sądu rejonowego - Potrzebuje jakiegos wzoru do odwolania sie do sądu rejonowego. Dostalem poprstu za duzo rzeczy na raz i chce jakos opisac to ze nie zgadzam sie na...
§ zmiana postanowienia przez sąd odwoławczy - Jeśli sąd II instancji zmieni postanowienie sądu I instancji , to jakiemu postanowieniu ( i instancji czy 2 instancji) sąd nada klauzulę wykonalności?
§ Odwoładnie od Postanowienia. - Witam, dnia 16 kwietnia bieżącego roku w Sądzie (Wydział Rodzinny i Nieletnich) postanowił stwierdzić iż nieletni popełnił zarzucany mu czyn karalny,...
§ Odwołanie od postanowienia SN - Witam. Sąd Najwyższy odrzucił moje zażalenie na niezgodne z prawem prawomocne orzeczenie sądu. Można się od tego odwołać (zaskarżyć)?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:06.