Jaki czeka mnie wyrok za Paserstwo konkretna sytuacja. - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne


Odpowiedz
 
17-03-2010, 13:09  
diesel323f
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Jaki czeka mnie wyrok za Paserstwo konkretna sytuacja.

Witam,mam 25 lat. kupiłem telefon który pochodził z kradziezy,odwidzila mnie policja,podalem rysopis,dane sprawcy czynu( tego co ukradl telefon i mi go sprzedał) po 3 przesłuchaniach,1 na komendzie,2 w domu i 3 przy prokuratorze stwierdzili ze mowie prawde,i przy tych okolicznosciach które im opisałem wszystko zgadza sie( poszkodowana osoba wskazała na tego co ukradł jej telefon) stwierdzil ze niewidzial mnie nigdy,i to nie ja okradłem.dodam ze człowiek który okradł tą osobe z telefonu ma juz kilka wyroków na swoim koncie i jest niepełnoletni.jakie moga zostac postawione zarzuty? czy moge trafic do wiezeinia za paserstwo w takiej sytuacji? z góry dzieki
diesel323f jest off-line  
17-03-2010, 13:57  
Dombel
Przyjaciel forum
 
Posty: 536
Domyślnie RE: Jaki czeka mnie wyrok za Paserstwo konkretna sytuacja.

Za paserstwo raczej nie trafisz - musiałbyś być świadomy pochodzenia rzeczy z kradzieży w chwili kupna. Inną sprawa może być ew. zarzut o tzw. bierne paserstwo czy jak można spotkać w innej literaturze paserstwo nieumyślne. Oznacza ono, że mimo, iż nie byłeś świadom pochodzenia kradzionej rzeczy to całokształt okoliczności np. bardzo niska cena, brak dokumentów gwarancyjnych, czy ładowarki wskazuje na to, iż powinieneś i mogłeś przypuszczać, że została uzyskana w drodze czynu zabronionego.
Paser nieumyślny podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. lub jeśli rzecz będąca przedmiotem paserstwa nieumyślnego ma znaczną wartość, wówczas kodeks przewiduje karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Postawienie ew. zarzutów związane jest więc ściśle z okolicznościami w jakich nabyłeś ten telefon.
Dombel jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:49.