Pomoc odnośnie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych - Forum Prawne

 

Pomoc odnośnie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych

Witam serdecznie, jestem skazany prawomocnym wyrokiem ze 178a § 2. Środek karny orzeczono na 1 rok. Procedura - 335 kpk. Po podpisaniu wniosku o skazanie bez rozprawy dowiedziałem się jaka będzie to kara. O szansie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne

Prawo karne - aktualne tematy:

  • § Kurator, nie zdanie do nastepn...
    Witam, od 14 roku zycia mam kuratora (za handel, udzielanie, zażywanie konopii indyjskich) teraz kończe 16 lat, i...
  • § Cisza nocna
    Witam, Popełniłem wykroczenie(zakłócenie ciszy nocnej) byłem na komendzie i poddałem sie dobrowolnej karze...
  • § Mediacja- obligatoryjnie?
    Czy jeżeli pokrzywdzony zgodzi się przed sądem na mediację, a oskarżony we wnioskach formalnych złoży wniosek o...

Odpowiedz
 
17-06-2010, 14:28  
gonz01
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie Pomoc odnośnie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych

Witam serdecznie, jestem skazany prawomocnym wyrokiem ze 178a § 2. Środek karny orzeczono na 1 rok. Procedura - 335 kpk. Po podpisaniu wniosku o skazanie bez rozprawy dowiedziałem się jaka będzie to kara. O szansie na uzgodnienie nie było oczywiście mowy bo po co... Mniejsza z tym. Zostałem poinformowany przez policję, żebym przyniósł ze sobą prawo jazdy w celu zatrzymania dokumentu oraz o tym, że zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych liczy się od momentu, od którego dowiedziałem się o karze. Poinformowałem policję, że dokumentu nie posiadam ponieważ w roku 2006 cofnięto mi uprawnienia za punkty (co zostało potwierdzone przez policję). Policjant poinformował mnie, że rower (który był zatrzymany przez policję) mogę odprowadzić do domu ale jechać na nim nie mogę ponieważ zakaz już obowiązuje (to, że zakaz nie obejmuje rowerów to oczywiście wiem, nie wiedziałem tego wcześniej). Sytuacja ta miała miejsce w lipcu 2009 roku. Do zakazu stosuję się od wyjścia z komisariatu zgodnie z informacją policji. W marcu tego roku dostałem pismo z urzędu informujące mnie o tym, że mam zwrócić dokument i że środek karny liczy się od daty zwrotu... Poinformowałem urząd jaka jest sytuacja. Urząd wysłał pismo do Sądu z pytaniem od kiedy ma się liczyć zakaz w związku z tą sytuacją (w urzędzie nie ma mojego prawa jazdy). Do pisma dołączyłem swoje wyjaśnienia, że uprawnienia straciłem w roku 2006 i nie mam dokumentu a do zakazu stosuję się od lipca 2009. Sąd odpisał, że środek karny nie może liczyć się od lipca bo w aktach sprawy nie ma mojego dokumentu... Nie wiem czy ktoś czytał moje wyjaśnienia w tej sprawie... najwidoczniej chyba nie. Według mnie kara za to co zrobiłem była niewspółmierna do czynu (a raczej jego niskiej szkodliwości społecznej) jednak przyjąłem ją z poszanowaniem dla prawa, chce jedynie żeby środek karny który dostałem pokrywał się z rzeczywistością. Pytanie: Co ja mam zrobić w tej sytuacji bo czuję się "zrobiony w konia"? Będę bardzo wdzięczny za wszelką pomoc. Dziękuje i pozdrawiam.
gonz01 jest off-line  
17-06-2010, 19:56  
sowirog
Użytkownik
 
Posty: 122
Domyślnie RE: Pomoc odnośnie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych

W tej sytuacji zakaz biegnie od dnia uprawomocnienia się wyroku.
sowirog jest off-line  
17-06-2010, 20:01  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Pomoc odnośnie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych

Cytat:
W tej sytuacji zakaz biegnie od dnia uprawomocnienia się wyroku.
Podstawa prawna?
 
17-06-2010, 20:31  
sowirog
Użytkownik
 
Posty: 122
Domyślnie RE: Pomoc odnośnie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych

Cytat:
Napisał/a pudica Zobacz post
Podstawa prawna?
A po co komu ?

Ale cóż, dla wnikliwych, art. 43 par 2 kk
sowirog jest off-line  
17-06-2010, 20:35  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Pomoc odnośnie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych

Cytat:
W tej sytuacji zakaz biegnie od dnia uprawomocnienia się wyroku.
Nie w tej sytuacji.
 
17-06-2010, 20:50  
sowirog
Użytkownik
 
Posty: 122
Domyślnie RE: Pomoc odnośnie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych

Cytat:
Napisał/a pudica Zobacz post
Nie w tej sytuacji.
A dlaczego nie ?

Sąd źle poinformował skazanego ?
sowirog jest off-line  
17-06-2010, 21:40  
atmosphere
Moderator w spoczynku
 
atmosphere na Forum Prawnym
 
Posty: 2.530
Domyślnie RE: Pomoc odnośnie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych

Prawo jazdy w 2006 roku zabrano Panu? Kto to zrobił? Są jakieś dokumenty wskazujące na ten fakt?
atmosphere jest off-line  
18-06-2010, 00:22  
gonz01
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie

Odnośnie postu sowirog - pytanie "podstawa prawna" zadane przez pudica jest jak najbardziej na miejscu... Nie ma podstawy prawnej z art. 43 § 2 jeżeli już to § 3, proszę o merytorycznie poprawne odpowiedzi bo sprawa nie jest prosta... Naruszone w tym postępowaniu zostały podstawowe zasady procesu karnego (m.in. nakłonienie mnie przez policję do podpisania wniosku przed zapoznaniem się z karą i wmawianie mi, że innej opcji nie ma). Pytanie brzmi jak z tego wybrnąć... Niestety nie mogę znaleźć art., który mówi o tym, że w przypadku orzekania w trybie 335 środek karny orzekany przez prokuratora i zawarty we wniosku, stosuję się od momentu zapoznania się oskarżonego z tym środkiem (czytałem o tym ale jak Babcię kocham nie mogę znaleźć) Problem polega na tym, że nie zaznajomiłem się z aktami sprawy (nie znałem wówczas kpk i zostałem przez policje bardzo ale to bardzo wprowadzony w błąd) i nie wiem czy we wniosku o ukaranie bez przeprowadzanie rozprawy został umieszczony wniosek o zastosowanie środka karnego w postaci zakazu prowadzenia (co więcej moje zeznanie,że dokumentu nie posiadam)...

AD atmosphere: nie ma dokumentów wskazujących na odebranie mi prawa jazdy. Ale... Wymóg przetrzymywania dokumentów/poświadczeń/mandatów i innych jest do 3 lat... Mamy rok 2010 więc nie mam obowiązku przetrzymywania takiego dokumentu. Co więcej, moim zdaniem należy dokonać celowościowej wykładni przepisu art. 43 § 3, który mówi o zwrocie dokumentu. Dokument, który miał bym zwrócić jest nieważny w świetle prawa. Kat. B, do której byłem upoważniony została mi cofnięta w 2006 roku. Nie byłem upoważniony z tego dokumentu wobec jakiejkolwiek innej kategorii. Moim zdaniem dokument stał się czymś w rodzaju paszportu przy zmianie obywatelstwa... Cel tego przepisu wskazuje na to, żeby człowiek po orzeczeniu środka karnego nie mógł legitymować się dokumentem uprawniającym go do prowadzenia pojazdów mimo, iż ma zakaz takimi pojazdami się poruszać...

P.S proszę nie powoływać się na "Ignorantia iuris nocet"... Przepraszam za "ton" wypowiedzi ale sprawa mnie drażni jako obywatela polskiego i studenta prawa, widząc jak ludzi robi się w bambo przez organ prowadzący postępowanie przygotowawcze, ignorując podstawowe zasady procesu karnego. Mamy 2010 a nie 1988 rok Szukam jedynie pomysłów/pomocy i będę bardzo wdzięczny służąc pomocą w prawie podatkowym ad hoc na priv

P.S 2 nie jest to odwołanie od wyroku, więc sąd nie musi rozpatrywać sprawy pod kątem zgodności kwalifikacji prawnej czynu ale może także rozpatrzeć sprawę mając na względzie słuszność orzeczonego środka karnego (wniosek płynący z p.p.s.a.. być może błędny)
gonz01 jest off-line  
18-06-2010, 06:15  
sowirog
Użytkownik
 
Posty: 122
Domyślnie RE: Pomoc odnośnie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych

Szanowny Kolego, nie napisałeś wcześniej, iż Sąd orzekł w trybie art. 43 § 2 k.k. obowiązek zwrotu prawa jazdy. Bo chyba orzekł, jeśli twierdzisz, że tu ma zastosowanie art. 43 § 3 k.k., nieprawdaż ?

Nie widzę tu żadnego złamania „podstawowych zasad procesu karnego”, gdyż na policji został złożony tylko wniosek w trybie 335, a karę orzekał Sąd, przed którym można było oświadczyć, że się nie zgadza z tym wnioskiem, istniała możliwości negocjacji zmiany treści wniosku, można na posiedzeniu było występować wraz z adwokatem.

„środek karny orzekany przez prokuratora i zawarty we wniosku, stosuję się od momentu zapoznania się oskarżonego z tym środkiem (czytałem o tym ale jak Babcię kocham nie mogę znaleźć)”
A ja czytałem, że się nie stosuje
Oczywiście nie czytałem, że się stosuje lub nie od "momentu zapoznania z środkiem", bo czegoś takiego nie ma i nikt na to jeszcze nie wpadł

Może więcej wyjaśnień co do tej „celowościowej wykładni przepisu art. 43 § 3 k.k.” ?
sowirog jest off-line  
18-06-2010, 07:59  
auseklis
Użytkownik
 
Posty: 183
Domyślnie RE: Pomoc odnośnie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych

Myślę, że w tej sprawie Sowirog ma rację i nie ma tu zastosowania art. 43 § 3 k.k.
Sąd miał informację, że oskarżony nie posiada uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych, więc orzekł zakaz bez nakładania obowiązku zwrotu dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdów. W takiej sytuacji będzie miał zastosowanie art. 43 § 2 k.k. i taki zakaz będzie obowiązywał od daty uprawomocnienie się wyroku.
Fakt, że prawo jazdy zostało zatrzymane wcześniej w trybie administracyjnym, nie ma tu znaczenia, gdyż nie ma tu zastosowania art. 63 § 2 k.k. zobowiązujący zaliczenie zatrzymania prawa jazdy na poczet orzeczonego środka karnego. Zaliczenie to jest możliwe, tylko gdy doszło do faktycznego zatrzymania dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu w danej sprawie, co tu nie miało miejsca.
Mogę przypuszczać, że Wydział komunikacji, nie miał informacji o zatrzymaniu przez policję prawa jazdy w trybie administracyjnym, stąd wezwanie do złożenia posiadanego prawa jazdy z zamiarem zastosowania regulacji z art. 43 § 2 k.k. , lecz i tak to Sąd wskazuje wydziałowi datę rozpoczęcia biegu tego środka karnego i dlatego wskazał datę uprawomocnienia się orzeczenia.
Inną kwestą jest, że niewątpliwie policjant wprowadził autora w wątku w błąd
auseklis jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
§ Skrócenie zakazu prowadzenia pojazdow mechanicznych. ? misiaczek82 Prawo wykroczeń 2 03-06-2010 23:06
§ Pytanie dotyczące Odwołania od Zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych Miewro Prawo karne 3 01-02-2010 21:24
§ Odstąpienie od zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych Merriko92 Prawo wykroczeń 4 31-01-2010 21:14
§ Skrócenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych darszew Prawo karne 1 30-06-2009 17:05
§ Skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych ? ddamian666 Prawo karne wykonawcze 1 22-06-2008 23:24
§ Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych mj87 Prawo karne 3 17-08-2007 13:55


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:51.