przestępstwo przed wyrokiem - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne


Odpowiedz
 
22-09-2010, 20:46  
odpowiem
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie przestępstwo przed wyrokiem

Witam wszystkich serdecznie, mam małe pytanie, mianowicie; czy ktoś kto dostał karę w zawieszeniu za przestępstwo, i kara ta trwa (tak zwane zawiasy: 6 mies. na 3 lata), następnie dostał wezwanie na przesłuchanie za to samo przestępstwo, ale dokonane przed zapadnięciem wyroku o to pierwsze, tzn. ukradł mienie ze sklepu w lutym, i za dwa miesiące ponowił ten czyn. Za pierwszą kradzież (luty) dostał wyrok w zawieszeniu, i teraz będzie przesłuchiwany o tę drugą kradzież (dokonaną 2 miesiące później), kiedy pierwszy wyrok się uprawomocnił. Czy za kradzież, której dokonał przed wydaniem wyroku (za tę pierwszą) grozi mu odwieszenie tej kary? Czy żeby mu odwiesić ten wyrok musi zrobić coś w trakcie trwania "zawiasów", czy odwieszą mu również po udowodnieniu czynu który popełnił przed zapadnięciem wyroku o warunkowym zawieszeniu? Nie jasno troszkę to napisane, ale mam nadzieję, że znawcy zrozumieją o co mi chodzi. Bardzo proszę o pomoc. Serdecznie pozdrawiam.
odpowiem jest off-line  
22-09-2010, 21:05  
radpor
Stały bywalec
 
Posty: 2.141
Domyślnie RE: przestępstwo przed wyrokiem

Art. 75. § 1. Sąd zarządza wykonanie kary, jeżeli skazany w okresie próby popełnił podobne przestępstwo umyślne, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności.

§ 2. Sąd może zarządzić wykonanie kary, jeżeli skazany w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, w szczególności gdy popełnił inne przestępstwo niż określone w § 1 albo jeżeli uchyla się od uiszczenia grzywny, od dozoru, wykonania nałożonych obowiązków lub orzeczonych środków karnych.

§ 3. Sąd może zarządzić wykonanie kary, jeżeli skazany po wydaniu wyroku, lecz przed jego uprawomocnieniem się, rażąco narusza porządek prawny, a w szczególności gdy w tym czasie popełnił przestępstwo.

§ 4. Zarządzenie wykonania kary nie może nastąpić później niż w ciągu 6 miesięcy od zakończenia okresu próby.
radpor jest off-line  
22-09-2010, 23:00  
kloseczka
Użytkownik
 
Posty: 198
Domyślnie RE: przestępstwo przed wyrokiem

po pierwsze, art. 75 kk, o którym pisze Radpor nie będzie miał zastosowania do przypadku opisanego przez Odpowiem, albowiem przepis ten stosuje się gdy sprawca popełni czyn zabroniony po wydaniu wyroku,

po drugie, jeżeli Odpowiem popełnił czyn zabroniony przed wydaniem wyroku (choćby nieprawomocnego) ale po popełnieniu pierwszego przestępstwa, to za drugie przestępstwo również zostanie skazany, a następnie zostanie wobec niego orzeczona kara łączna (pod warunkiem, że kary za poszczególne przestępstwa są tego samego rodzaju lub podlegają łączeniu) por. w tym zakresie art. 85 do art. 89 kk.
Sąd wydając kar łączną może ją warunkowo zawiesić, jeżeli zachodzą ku temu przesłanki z art. 69 kk tj. najogólniej rzecz ujmując, wymierzona kara pozbawienia wolności nie przekracza 2 lat plus pozytywna prognoza sprawcy.
kloseczka jest off-line  
23-09-2010, 07:43  
odpowiem
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: przestępstwo przed wyrokiem

Na wstepie bardzo serdecznie dziekuje za zainteresowanie i pomoc Radpor i Kloseczko. Na komisariacie policjant powiedział czy syn poddaje sie dobrowolnie karze, oczywiście tak zrobił i wczoraj policjant powiedział ze dzwonił do prokuratory, i dostanie wyrok w zawieszeniu (gdyż naprawdę żałuje tego co zrobił i na pewno nie popełni już kradzieży) 8 miesiecy na 3 lata, z ominięciem sprawy sądowej aby mniejsze koszty były całości (ma iść ponoć tylko na odczytanie wyroku). We wtorek idzie na nastepne przesluchanie i tam możliwe że cała sytuacja się powtórzy, tak więc możliwe że dostanie kolejny wyrok w zawieszeniu. W tym wypadku mam nadzieję że połączą obydwie kary zawieszenia w jedną, a nie odwieszą mu tego co dostał wczoraj :/. Pozdrawiam serdecznie i jeszcze raz dziekuje za pomoc.
odpowiem jest off-line  
24-09-2010, 12:55  
odpowiem
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: przestępstwo przed wyrokiem

Witam ponownie, ktoś mi powiedział, że aby odwiesić pierwszy wyrok, wystarczy, że w okresie próby będzie ponownie przesłuchiwany i zostanie wydany następny wyrok, czyli nic nie zrobi w okresie próby, ale dostanie nastepny wyrok za coś co zrobił dawno temu. Czy toprawda? pozdrawiam.
odpowiem jest off-line  
24-09-2010, 14:25  
kloseczka
Użytkownik
 
Posty: 198
Domyślnie RE: przestępstwo przed wyrokiem

wyczerpującej odpowiedzi na twoje pytanie udzieliłem w dniu wczorajszym,
kloseczka jest off-line  
28-09-2010, 15:37  
odpowiem
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: przestępstwo przed wyrokiem

Witam, dziękuje bardzo za odpowiedź ale nie znam sie na prawie i naprawde nie wiem jak to interpretować. Reasumując całą sprawę, syn był dzisiaj na komisariacie, cała sytuacja się powtórzyła jak podejrzewaliśmy, syn poddał sie dobrowolnie karze, policjant dał do podpisania papiery, powiedział że skontaktuje się z prokuratorem i syn dostanie rok na dwa lata w zawieszeniu, jutro musi zanieść 200 zł na poczet przyszłej grzywny. Ma czekać na pismo z sądu, albo na wezwanie na ogłoszenie wyroku do sądu. Dzisiaj jednak powiedział, iż to co podpisał, czyli kradzież 2 gier a ponad to kradzież kilka płyt cd i filmów dvd (tego nie zrobił) nie jest rzeczywiście zgodne z tym co zrobił. Tak więc na komisariacie tydzień temu zgodził się i poddał dobrowolnie karze, (8 miesięcy w zawieszeniu na 3 lata), i dzisiaj zrobił to samo (poddał sie dobrowolnie karze) w sąsiednim mieście za co ma dostać 1 rok na 2 lata w zawieszeniu. Dzisiaj powtarzam bez jego wiedzy zostały dopisane inne rzeczy, które niby ukradł a w rzeczywistości tego nie zrobił. Jak dalej sie ta sprawa potoczy, przyjdzie najpierw decyzja z sądu o jednej karze (8 mies.na 3 lata), i powiedzmy za tydzień, dwa, druga decyzja za to samo tylko w innym wymiarze (1 rok na 2 lata). Czy w tym wypadku, istnieje możliwość połączenia tych dwóch wyroków w jeden? Co robić dalej? Pozdrawiam.
odpowiem jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:59.