Jazda na kacu - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne

Prawo karne - aktualne tematy:

  • § Za wysoka kara?
    Witam Potrzebuję pomocy ponieważ uważam, że kara która mnie czeka jest wysoko zawyżona. Mianowicie poruszałem...
  • § przesłuchanie na policji
    witam jakie są konsekwencje nie stawienia sie na przesłuchanie na policji w charakterze świadka w sprawie o...
  • § Kradzież prądu
    Hej. Potrzebuję pomocy na temat wymieniony wyżej. Sprawa wygląda tak, że od lat podejrzewamy sąsiada o kradzież...

Odpowiedz
 
09-11-2010, 01:14  
lukibse
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie Jazda na kacu

Witam. Niestety doświadczyłem przykrego zdarzenia. Jadąc wczoraj na uczelnie na drogę z lasu wybiegł mi łoś w którego uderzyłem. Zwierzę przyjechali dobić leśnicy. Dzień wcześniej wypiłem kilka piw, ale wsiadając rano do auta czułem się dobrze i byłem pewien, że jestem już trzeźwy. Na miejsce wypadku przyjechała i policja i karetka. Niestety badanie alkomatem za pierwszym razem wykazało 0,32 mg w 1 dm3 wydychanego powietrza, zaś drugie badanie po 15 minutach tendencje spadkową i 0,27mg (około 0,54 promila). Nikt ze mną nie jechał, byłem sam w samochodzie. Za to osoba która jechała za mną może potwierdzić na zeznaniach, że jechałem zgodnie z przepisami i nie miałem żadnych szans uniknięcia najechania na to zwierzę. Wiem co mi grozi za to przestępstwo teoretycznie według Kodeksu Karnego, ale chciałbym się dowiedzieć jakie są realne konsekwencje popełnionego przestępstwa, co mi tak naprawdę grozi zważając na to, że nie byłem świadom swojego stanu, że jeszcze byłem nietrzeźwy, że nie miałem szans uniknąć tego zdarzenia i tak dalej. Przy okazji przepraszam za swoją nieodpowiedzialność, ale naprawdę nie miałem pojęcia, że jeszcze mam coś we krwi... Dziękuje za odpowiedzi.
lukibse jest off-line  
09-11-2010, 01:42  
djiksik
Stały bywalec
 
djiksik na Forum Prawnym
 
Posty: 2.930
Domyślnie RE: Jazda na kacu

moge tylko powiedziec ze nie wiedza nie jest zadna okolicznoscia lagodzaca.Mozna kupic alkomat lub jednorazowy tester lub podejsc do najblizszej komendy sprawdzic trzezwosc.
Kara

nietrzeźwy kierowcaZa prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości sąd może orzec karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

Oprócz tego sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych lub pojazdów mechanicznych określonego rodzaju na okres od 1 roku do lat 10. Jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowodował wypadek w którym są zabici lub ranni sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Oprócz powyższego sąd orzeka również świadczenie pieniężne na rzecz instytucji lub organizacji społecznej zajmujących się pomocą ofiarom wypadków drogowych.Prowadzący postępowanie mają również możliwość dokonać zabezpieczenia samochodu, którym poruszaj się sprawca, na poczet grożących mu majątkowych środków karnych art. 46§1 k.k., art. 47 § 3 k.k. i ewentualnie art. 44 § 2 k.k.

Okres zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych

Okres biegu zakazu rozpoczyna się od dnia uprawomocnienia się orzeczenia lub zwrotu blankietu prawa jazdy. Do chwili zwrotu blankietu prawa jazdy zakaz nie biegnie.

Jeśli okres zakazu trwał dłużej niż 1 rok przed zwrotem dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdów mechanicznych osoba taka musi przejść kontrolne sprawdzenie kwalifikacji przystępując do stosownego egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.
djiksik jest off-line  
09-11-2010, 10:23  
Ripper
Moderator
 
Posty: 13.669
Domyślnie RE: Jazda na kacu

Cytat:
Napisał/a lukibse
Dzień wcześniej wypiłem kilka piw, ale wsiadając rano do auta czułem się dobrze i byłem pewien, że jestem już trzeźwy. Na miejsce wypadku przyjechała i policja i karetka. Niestety badanie alkomatem za pierwszym razem wykazało 0,32 mg w 1 dm3 wydychanego powietrza, zaś drugie badanie po 15 minutach tendencje spadkową i 0,27mg (około 0,54 promila).
To musiałeś ładnych kilka tych piw wypić, skoro na następny dzień miałeś jeszcze 0,6 promila!
Kara: grzywna, być może zawiasy, zakaz prowadzenia pojazdów.
Ripper jest off-line  
09-11-2010, 11:12  
lukibse
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Jazda na kacu

dziękuje za odpowiedzi ale tak realnie, najprawdopodobniej grzywna i coś w okolicach 1-2 lata bez prawka?
lukibse jest off-line  
09-11-2010, 11:46  
lukaszhuras
Stały bywalec
 
lukaszhuras na Forum Prawnym
 
Posty: 1.060
Domyślnie RE: Jazda na kacu

Najprawdopodobniej tak będzie.Moja rada:gdyby doszło do rozprawy to nie tłumacz się tak głupio że wypiłeś kilka piw i drugiego dnia czułeś się dobrze.Wyśmieją Cię.
lukaszhuras jest off-line  
09-11-2010, 11:52  
lukibse
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Jazda na kacu

to co powiedzieć? naprawde tak było, to nie jest moje tłumaczenie :/
lukibse jest off-line  
09-11-2010, 12:07  
djiksik
Stały bywalec
 
djiksik na Forum Prawnym
 
Posty: 2.930
Domyślnie RE: Jazda na kacu

przyznac sie i wyrazic skruche nie ma co sie glupio tlumaczyc.koles za o,7 stracil prawko na 2 lata(kolejny egzamin w word go czekal) i 1000zl grzywnych tylko ze zlapali go na rutynowej kontroli.U ciebie nie widomo bo doszlo do zdarzenia fakt to zwierze ale to oceni sad
djiksik jest off-line  
09-11-2010, 12:30  
Kamil Z
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Jazda na kacu

Co do wyroku to ocywiście nikt Ci nie powie ile dostaniesz. Sądze, że grzywma + zawiasy + zakaz na w przedziale 1-2 lata.
Kamil Z jest off-line  
09-11-2010, 12:53  
lukibse
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Jazda na kacu

no dobra to dziękuje za odpowiedzi. w poniedziałek idę na przesłuchanie to dam znać jak się wszystko skończyło. pozdrawiam.
lukibse jest off-line  
09-11-2010, 14:22  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Jazda na kacu

złóż wniosek z 335kpk a w nim 1 rok zakazu i 800zł grzywny.Przecież jesteś biedny.W razie czego idź do prokuratora by przepchnąć ten wniosek.Odwagi.I nadziei
 
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo karne - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Jazda bez prawka odpowiedzi: 3
§ Jazda bez OC odpowiedzi: 1
§ Jazda :) odpowiedzi: 1
§ OC i jazda po pijanemu odpowiedzi: 4


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:10.