pomówienie art 212 kk - Forum Prawne

 

pomówienie art 212 kk

sprawa przedstawia się następująco: 3 lata temu na jednym z forów 'samochodowych' mój dobry znajomy w przypływie ułańskiej fantazji napisał kilka postów, w których przedstawił jednego z przedsiębiorców zajmującego się handlem samochodami w bardzo złym ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne

Prawo karne - aktualne tematy:

  • § Posiedzenie, sad okregowy, zaż...
    Witam wszystkich serdecznie odwieszono mi wyrok w sadzie rejonowym ( fakultatywnie ) odwieszono mi pól roku za...
  • § 1g amfetaminy czy jest opcja u...
    Witam złapali mnie z 1,26g (może być mniej netto) brutto amfetaminy , stadardowo 48h(wyszedłem po 12h)...
  • § Rozmowa telefoniczna
    Witam. Jestem kompletnie zielony w tym temacie więć chciałbym zapytac o pewną sytuacje. Zamówiłem pewna rzecz i...

 
17-04-2011, 09:19  
futro77
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie pomówienie art 212 kk

sprawa przedstawia się następująco:

3 lata temu na jednym z forów 'samochodowych' mój dobry znajomy w przypływie ułańskiej fantazji napisał kilka postów, w których przedstawił jednego z przedsiębiorców zajmującego się handlem samochodami w bardzo złym świetle. zarzucił mu - całkowicie niesłusznie co się później okazało - że sprzedaje pojazdy 'popowodziowe' - zamieścił linki do jednego z ogłoszeń z pełnymi danymi teleadresowymi i nazwą firmy. napisał, że w w/w firmie sprzedaje się złom, że jest cała nic niewarta itd. itp.

następnie o sprawie zapomniał.

kilka dni temu właściciel opisanej firmy odnalazł ten trzy letni już wątek na forum i postanowił dochodzić swoich praw. czystym przypadkiem jestem znajomym obydwu panów ;(

skontaktowalem sie z autorem postów i staralem sie namowić Go do polubownego załatwienia sprawy. proponowałem, żeby spotkał się z właścicielem firmy, przeprosił, wyjasnił. odmowił jednek twierdząc, że sprawa jest błacha i nic Mu za takie wypowiedzi w internecie nie grozi, bo jak powiedział: wszyscy w internecie tak robią i jest on pełen takich niepochlebnych opinii.

ja nie jestem tego taki pewien i tu moje pytanie:

czy w zaistniałej sytuacji zastosowanie może mieć art 212 kk w szczególności jego par. 2? jaka jest praktyka sądowa w tego rodzaju sprawach?

pech chciał, że obydwaj Panowie to dość 'silne' charaktery - żeby nie powiedzieć pieniacze i każdy chce postawić na swoim, a może udałoby się oszczędzić im sporo czasu, pieniędzy i nerwów.

dziękuję za rzeczowe odpowiedzi i pozdrawiam
futro77 jest off-line  
17-04-2011, 15:50  
_Kinia_
Stały bywalec
 
Posty: 1.562
Domyślnie RE: pomówienie art 212 kk

Można zastosować art. 212 & 2 kk. ale jak napisałeś w poście to zdarzenie miało miejsce 3 lata temu sprawy z oskarżenia prywatnego ulegają przedawnieniu z upływem roku

Art. 101. § 1. Karalność przestępstwa ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynęło lat:
1) 30 - gdy czyn stanowi zbrodnię zabójstwa,
2) 20 - gdy czyn stanowi inną zbrodnię,
3) 10 - gdy czyn stanowi występek zagrożony karą pozbawienia wolności przekraczającą 3 lata,
4) 5 - gdy czyn jest zagrożony karą pozbawienia wolności nie przekraczającą 3 lat,
5) 3 - gdy czyn jest zagrożony karą ograniczenia wolności lub grzywną.
§ 2. Karalność przestępstwa ściganego z oskarżenia prywatnego ustaje z upływem roku od czasu, gdy pokrzywdzony dowiedział się o osobie sprawcy przestępstwa, nie później jednak niż z upływem 3 lat od czasu jego popełnienia.
§ 3. W wypadkach przewidzianych w § 1 lub 2, jeżeli dokonanie przestępstwa zależy od nastąpienia określonego w ustawie skutku, bieg przedawnienia rozpoczyna się od czasu, gdy skutek nastąpił.
_Kinia_ jest off-line  
17-04-2011, 17:47  
futro77
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: pomówienie art 212 kk

dziękuję za rzeczową odpowiedź - nie wiem jednak czy można zastosować ten artykuł bo jak wspomniałem, pan który czuje się pomówiony dowiedział się o sprawie kilka dni temu, gdy cyt.

§ 2. Karalność przestępstwa ściganego z oskarżenia prywatnego ustaje z upływem roku od czasu, gdy pokrzywdzony dowiedział się o osobie sprawcy przestępstwa, nie później jednak niż z upływem 3 lat od czasu jego popełnienia.

natomiast sam post datowany jest na listopad 2008 tak więc 3 lata jeszcze nie mineły. tak czy owak dziękuję za odzew - chyba jednak zbyt dużo uwagi przykładam do tej sprawy. niech się dorośli ludzie sami ze sobą dogadują. pozdrawiam.
futro77 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo karne - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Pomówienie - pomóżcie prosze - Witam, jakiś czas temu kupiłam przedmiot na allegro, a aukcji było napisane w opcjach dostawy, że towar zostanie wysłany paczką pocztową...
§ Pomówienie czy nie.............????????????? - Witam Szedłem do domu z pieskiem po wieczornym spacerze. A tu nagle podjeżdza do mnie dwa radiowozy. I informują mnie że mężczyzna X wskazał mnie...
§ pomówienie - Teściowie złożyli pismo o wycofaniu darowizny.Za wytłumaczenie swojej decyzji wypisali kilka rzeczy niezgodnych z prawdą."...zaniedbanie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:13.