Zniewaga nauczyciela - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne

Prawo karne - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
09-01-2008, 19:05  
skapla
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Zniewaga nauczyciela

Witam,
Bardzo proszę o pomoc w następującej sprawie. Jestem nauczycielem, którego były uczeń (teraz 18-latek) znieważył publicznie na ogólnodostępnym forum bardzo popularnego serwisu, nazywając dnem (krótko to uzasadniając, bez przykładów). Jestem młodą, w pełni wykwalifikowaną, kompetentną nauczycielką, docenianą i szanowaną w pracy przez zwierzchników, kolegów i uczniów. Problem staje się tym większy, że matką ucznia jest osoba, z którą pracuję w jednej placówce - również nauczyciel. Rozmawiałam z nią i obiecała, że post zniknie, ale tak się nie stało. Martwię się, ze taki incydent może zaszkodzić placówce, nie tylko mnie. Wiem, że za zniewagę funkcjonariusza publicznego (a nauczyciele już nimi są) przewidziana jest kara pieniężna lub do roku więzienia. Jeśli zaistnieje taka konieczność, to założę sprawę, ale czy w tym wypadku to ma sens? Czego ewentualnie mogłabym się domagać?
Będę wdzięczna za pomoc, dziękuję.
skapla jest off-line  
09-01-2008, 19:50  
atmosphere
Moderator w spoczynku
 
atmosphere na Forum Prawnym
 
Posty: 2.529
Domyślnie

Mi się wydaje , że musiałaby pani wnosić prywatny akt oskarzenia do sądu - art.216 kk.
atmosphere jest off-line  
09-01-2008, 20:44  
skapla
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie

Dziękuję, art.216 - bardzo przydatna informacja, ale proszę mi szczerze powiedzieć czy sąd nie potraktuje tego jako błahostkę? Nie chcę się narażać na pośmiewisko. Jest o co kruszyć kopie?
skapla jest off-line  
09-01-2008, 21:35  
magnatex
Ekspert
 
magnatex na Forum Prawnym
 
Posty: 7.474
Domyślnie

[cytat="skapla"]Dziękuję, art.216 - bardzo przydatna informacja, ale proszę mi szczerze powiedzieć czy sąd nie potraktuje tego jako błahostkę? Nie chcę się narażać na pośmiewisko. Jest o co kruszyć kopie?[/cytat]

Trudno jest się wypowiedzieć czy i jak potraktuję sprawę sąd który rozpatrywałby tą sprawę. Jeden sąd może stwierdzić, iż sprawa jest powazna, drugi stwierdzi że jest to błachostka. Tudno jest się wpowiedzieć nie znając calości zdarzenia, a okoliczności popełnienia tego czynu.

Na poczatek proponowałby ponowną rozmowę z matką sprawcy, łącznie z poinformowaniem jej o możliwości zlożenia przez Panią prywatnego aktu oskarżenia.

PS. Na forum było prowadzonych wiele tematów w zakresie zniewag - prosze poszukać. Tam powinna znaleść Pani wiele odpowiedzi na swoje pytania.
magnatex jest off-line  
12-01-2008, 09:43  
skapla
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie

Dziękuję bardzo.
skapla jest off-line  
28-01-2008, 15:15  
jimi11
Użytkownik
 
Posty: 68
Domyślnie

1) Nauczyciel jest funkcjonariuszem publicznym - jego znieslawienie jest bardziej bolesne od "zwyklego smiertelnika"
2) Zniewazenie to zniewazenie. Nikt nie ma prawa nikogo zniewazac. Nauczyciel ucznia ani uczen nauczyciela
3) Jakie masz dowody?
jimi11 jest off-line  
28-01-2008, 16:09  
atmosphere
Moderator w spoczynku
 
atmosphere na Forum Prawnym
 
Posty: 2.529
Domyślnie

Jak to jest funkcjonariuszem?

Moim zdaniem art.226 kk nie wchodzi w grę. Jak wspomniałem-216 kk.
atmosphere jest off-line  
28-01-2008, 16:38  
Kethry
Użytkownik
 
Posty: 285
Domyślnie

Funkcjonariuszem publicznym to może nie jest, ale Ustawa Karta Nauczyciela została znowelizowana i po zmianach nauczyciele korzystają z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych. Mówi o tym art. 63 [cytat:4zym2crs]Art. 63. 1. Nauczyciel, podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, korzysta z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych na zasadach określonych w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553, z późn. zm.).[/cytat:4zym2crs]
Kethry jest off-line  
28-01-2008, 19:33  
skapla
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie

Post nie zniknął nawet po mojej prośbie do administratorów o usuniecie, wciąż tam jest i pewnie zostanie na wieki... Dowody? Przy tym złośliwym komentarzu jest ucznia zdjęcie, imię i nazwisko, mnie też wymienił z imienia i nazwiska.

Mało tego, wypisują tam o innych nauczycielach, np. że są alkoholikami, że byli w szpitalu psychiatrycznym, grożą ciemnymi uliczkami. Kompletnie nie wiemy, co robić? To są byli uczniowie, a treści postów to zemsta np. za słabe oceny ( nie rozumieją, że na takowe sami zapracowali). Uczniowie czują się bezkarni, a my rozkładamy ręce i czujemy się bezsilni.

Co w takim razie najlepiej zrobić? Czy mamy mieć na tyle siły i nerwów, żeby chodzić po sądach, tylko po to, żeby rodzice nastoletniego ucznia musieli zapłacić, załóżmy, 100zł grzywny?

Ja już nie mam pojęcia co dalej... Jeszcze raz dziękuję wszystkim zaangażowanym.
skapla jest off-line  
28-01-2008, 19:43  
wgrzesiak
Użytkownik
 
Posty: 45
Domyślnie

To jeśli post tam jest to proponuję zrobić print screen z widocznym postem, bo jeżeli administratorzy usuną post, to wtedy już nie będzie dowodów, że doszło do zniesławienia. O ile oczywiście zrzut ekranowy może być potraktowany jako dowód w sprawie.
wgrzesiak jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo karne - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ zniewaga odpowiedzi: 4
§ zniewaga odpowiedzi: 6
§ zniewaga i nękanie odpowiedzi: 1
§ Zniewaga nauczyciela - gimnazjum ?? odpowiedzi: 1
§ zniewaga art. 216 § 1. k.k. odpowiedzi: 1
§ Zniewaga odpowiedzi: 1


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:02.