Uciążliwy sąsiad - Forum Prawne

 

Uciążliwy sąsiad

Witam! Mam problem z sąsiadem, który jest przewrażliwiony na wszelki ruch u mnie w mieszkaniu. On i jego żona mieszkają sami i najwyraźniej nie mają co robić z czasem. Wieczorem nie można ani umyć zębów, ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne

Prawo karne - aktualne tematy:

  • § utrata prawa jazdy art178a
    Witam w lipcu tego roku zatrzymała mnie policja w pierwszym badaniu 0.27 drugi 0,30 pozniej kolejne na komisariacie...
  • § Posiadanie, sprawa, wyrok
    Witam, Zacznę od początku 14 sierpnia policja zrobiła mi przeszukanie domu, znaleźli 2g marihuany, oraz...
  • § Świadek-przełożenie terminu ro...
    Witam, mam do Państwa bardzo ważne pytanie, jestem świadkiem w sprawie która nie jest poważna, nie jest to żadna...

Zobacz wyniki ankiety: Czy uważasz, że brakuje instytucji państwowej do rozwiązywania takich problemów?
TAK 7 100,00%
Jest mi to obojętne 0 0%
NIE 0 0%
Głosujących: 7. Nie możesz głosować w tej ankiecie

Odpowiedz
 
28-09-2011, 11:36  
MariuszeS
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Uciążliwy sąsiad

Witam!

Mam problem z sąsiadem, który jest przewrażliwiony na wszelki ruch u mnie w mieszkaniu. On i jego żona mieszkają sami i najwyraźniej nie mają co robić z czasem. Wieczorem nie można ani umyć zębów, ani iść do WC (już nie mówię o spuszczaniu wody), ani chodzić zbytnio po domu, etc. Wszystko mu przeszkadza do tego stopnia, że nawet ciężko ogląda się TV, bo tak trzeba ściszać.
Przestrzegamy ciszy nocnej od 22.00-8.00 (!!!) ale to już jakaś paranoja!
Facet tłucze się rury od centralnego i klnie "jak szewc". Robi przy tym więcej hałasu po 22.00 niż wszyscy razem w bloku. Zastrasza przy tym słownie i wypisuje listy, które wsadza do skrzynki.
Wszystkie jego prośby, jak np. wymiana baterii w łazience spełniliśmy aby było ciszej ale on jest dalej niezadowolony. Wypisuje w listach, że to jakaś podróba! Mamy fakturę, napisaliśmy list ale gość go podarł i rzucił pod drzwi odpisując z nawiązką.
Teraz już nie chce z nami rozmawiać, nie otwiera drzwi i nie odbiera telefonu. Wiem o tym, bo czekaliśmy aż będzie w domu. Ciągle pisze listy z obraźliwymi tekstami. Oczywiście zbieramy je ale co dalej?
Nie chce się czuć jak więzień we własnym mieszkaniu! Nie imprezujemy, żyjemy spokojnie ale w nerwach, żeby znowu nie było krzyku o jakąś głupotę i żeby spokojnie było można wyjść na klatkę.
Proszę o wsparcie prawne w tej kwestii a nie o poradę typu: "to się wyprowadźcie" lub "podkleić filcem"...
Poranoidalnie już to zrobiliśmy ale ciągle jest źle!

Z góry dziękuję za kreatywną i twórczą pomoc
MariuszeS jest off-line  
28-09-2011, 11:55  
harmattan
Stały bywalec
 
Posty: 553
Domyślnie RE: Uciążliwy sąsiad

Z Twojego opisu wynika, że działania Twojego sąsiada mogą stanowić wykroczenie z art. 107 Kodeksu wykroczeń. Można w tej sprawie złożyć doniesienie na policji. Wręcz należy to zrobić i ponawiać zgłoszenia za każdym razem, gdy sąsiad będzie bezpodstawnie się czepiał.

Jeżeli nie chcesz jeszcze iść na policję i chcesz najpierw postraszyć sąsiada możliwością podjęcia kroków prawnych, możesz mu napisać, że może być oskarżony również z art. 190a Kodeksu karnego - moim zdaniem w praktyce nie uda się tego podciągnąć pod to przestępstwo (to przepisy pomyślane przede wszystkim przeciwko tzw. stalkerom, czyli niezdrowo zakochanym nachodzącym obiekty swoich westchnień), ale prewencyjnie można o takiej teoretycznej możliwości wspomnieć.
harmattan jest off-line  
30-09-2011, 12:53  
MariuszeS
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Uciążliwy sąsiad

Bardzo dziękuję za podpowiedź.

Może napisze do niego list ale potrzebowałbym jeszcze kilka artykułów z prawa cywilnego lub karnego aby korespondencja do w/w sąsiada z mojej strony wyglądała na fachową i poważną.

Jeśli będziecie mieli Państwo jakieś propozycje to bardzo chętnie wysłucham
MariuszeS jest off-line  
22-01-2012, 23:03  
Lacuna
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Uciążliwy sąsiad

przeżywamy to samo z moją sąsiadką 3,5 roku już
Lacuna jest off-line  
23-01-2012, 23:56  
Balboa
Stały bywalec
 
Posty: 519
Domyślnie RE: Uciążliwy sąsiad

Jakby codziennie znajdował np psią kupę na wycieraczce itp to by zmądrzał . Dla niektórych nie ma mocnych wiec lepsze to niż pobicie itp .
Balboa jest off-line  
24-01-2012, 17:05  
harmattan
Stały bywalec
 
Posty: 553
Domyślnie RE: Uciążliwy sąsiad

Cytat:
Napisał/a MariuszeS
Może napisze do niego list ale potrzebowałbym jeszcze kilka artykułów z prawa cywilnego lub karnego aby korespondencja do w/w sąsiada z mojej strony wyglądała na fachową i poważną.

Jeśli będziecie mieli Państwo jakieś propozycje to bardzo chętnie wysłucham
Przepraszam, że z dużym opóźnieniem, ale dopiero poprzedni post ponownie zwrócił moją uwagę na ten temat.

Proponuję powołać się również na art. 144 Kodeksu cywilnego, który stanowi:
Przepis prawny:
Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.
Społeczno-gospodarcze przeznaczenie mieszkania to między innymi oglądanie w nim telewizji, załatwianie potrzeb fizjologicznych wraz ze spuszczaniem wody i tak dalej, więc normalne tego typu działania nie zakłócają korzystania z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę wynikającą z tego, do czego zostały przeznaczone.
harmattan jest off-line  
24-01-2012, 20:28  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Uciążliwy sąsiad

A w praktyce "wojny sąsiedzkie", to ciężki orzech do zgryzienia dla Sądu, dlatego niektórzy sobie to po prostu odpuszczają. Czasem aż żal, bo ktoś płaci 9 000 zł. ( i w górę ) za m2 i ma nad sobą stado dzikich dzieciaków, których rodzice nie potrafią ( i nie chcą ) okiełznać, wykazując przy tym poziom kultury zbliżony do rynsztoku...
 
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo karne - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Uciążliwy sąsiad - Wynajmuję mieszkanie studentom. Sąsiad z dołu prawie co dzień wzywa policję twierdząc że są głośno. Rozmawiałem ze studentami i powiedziałem im ,że...
§ uciążliwy sąsiad - Witam. Mieszkam w domku dwu rodzinnym.Sąsiad od kilku lat co kilkanaście minut rąbie drewno na opał w piwnicy nie zważając na porę dnia i często...
§ Uciążliwy sąsiad... - Witam mam taki problem z pewną sasiadka ,że niestety notorycznie zagłusza cisze nocna a że mieszkają na de mną to niestety nie mogę spać po nocach...
§ uciążliwy sąsiad - Witam serdecznie .. mieszkam w woj.małopolskim tutejsze urzędu umywają ręcę odsyłająć od jednego do drugiego ..otóż sąsiad powiększył sobie staw już...
§ Uciążliwy sąsiad - Moimi sąsiadami w bloku wielorodzinnym są ortodoksyjni Żydzi - rodzina 2+ 3 maluchów. Zachowują się bardzo głośno przez cały czas; trzaskające...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:11.