Odszkodowanie, zadośćuczynienie za śmiertelny wypadek - Forum Prawne

 

Odszkodowanie, zadośćuczynienie za śmiertelny wypadek

Witam ! Okoliczności sprawy były następujące: Na prostym odcinku drogi trzeźwy kierowca potrącił ze skutkiem śmiertelnym pieszego. Jechał z prędkością nie mniejszą niż 86 km/h w terenie zabudowanym, gdzie obowiązywało 50 km/h. Pieszy został potwornie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne

Prawo karne - aktualne tematy:

  • § Co muszę robić ?
    Ostatnio wpadłem w złe towarzystwo, zaczęliśmy kraś w sklepie ''Biedronka'' ''oni'' zaczęli od 1,5 roku ja dopiero...
  • § seks 16 latki z 25 latkiem
    czy w polskim prawie seks 16 latki z 25 latkiem jest...
  • § artykuł 59
    Witam. Mam problem. wyciagnieto sprawe sprzed 3 lat. Jedynym dowodem w sprawie są rozmowy telefoniczne. Oczywiscie nie...

 
10-12-2011, 17:27  
rson
Użytkownik
 
Posty: 59
Domyślnie Odszkodowanie, zadośćuczynienie za śmiertelny wypadek

Witam !

Okoliczności sprawy były następujące:
Na prostym odcinku drogi trzeźwy kierowca potrącił ze skutkiem śmiertelnym pieszego. Jechał z prędkością nie mniejszą niż 86 km/h w terenie zabudowanym, gdzie obowiązywało 50 km/h. Pieszy został potwornie zmasakrowany w dosłownym tego słowa znaczeniu, trudna była jego identyfikacja (!). Kierowca przyznał się do spowodowania tego wypadku i uzgodnił z Prokuratorem wyrok (poddanie się karze w trybie art. 335 k.p.k.): 1,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 4 lata oraz 3 tysiące grzywny. (Naprawdę niski wyrok). Po tym fakcie rodzina poszkodowanego (zabitego pieszego) otrzymała informację, iż akta sprawy zostały skierowane wraz z aktem oskarżenia do sądu i wnioskiem o dobrowolne poddanie się karze.
W pouczeniu dla pokrzywdzonego (rodziny) jest napisane, że rodzina może wystąpić:
- w charakterze oskarżyciela posiłkowego na podstawie art. 54 par. 1 k.pk.,
- do chwili rozpoczecia przewodu sądowego na rozprawie głownej, moze wytoczyć przeciw oskarżonemu powództwo cywilne (art. 62 k.p.k.),
- że jeżeli nie wytoczono powództwa cywilnego pokrzywdzony (rodzina) - wraz z zakończeniem przesłuchania pokrzywdzonego na rozprawie może złożyć wniosek w trybie art. 46 par.1 k.k. (wniosek o naprawienie wyrządzonej szkody w całości lub w części, a także zadośćuczynienie za doznaną krzywdę).

Mam następujące pytania:
1. Czy możliwe jest otrzymanie odszkodowania/zadośćuczynienia od sprawcy wypadku drogowego (ze skutkiem) smiertelnym, w trybie art 46 k.k. jeśli akta sprawy zostały już wysłane z Prokuratury do Sądu, ale jeszcze nie było rozprawy?
2. Czy można jeszcze zgłosić/złożyć wniosek o takie odszkodowanie/zadośćuczynienie, skoro w akcie oskarżenia umieszczono wniosek oskarżonego w trybie 335 k.p.k. o dobrowolne poddanie się karze? Natomiast rozprawa i zgłoszony wniosek oskarżonego w trybie art. 335 powodują, że pokrzywdzony nie bedzie przesłuchiwany, zatem czy taki wniosek w trybie art. 46 k.k. może pokrzywdzony jeszcze złożyć (do chwili rozprawy)? Czy ten wniosek miałby być zgłoszony do Prokuratury czy już do Sądu?
3. Czy można jednocześnie wystąpić/wytoczyć powództwo cywilne do czasu rozprawy głównej i jednoczesnie wniosek o odszkodowanie/zadośćuczynienie z art. 46 k.k., czy tylko jedno z tych dwóch rzeczy/czynności?
4. Czy w przypadku uwzględnienia wniosku z art. 46. k.k. rodziny pokrzywdzonego, potem po prawomocnym wyroku sprawy karnej można złożyć odrębny pozew cywilny przeciwko sprawcy?
5. Czy w przypadku wniosku w trybie art. 46 k.k. można także wnieść aby sprawca wpłacił nawiązkę na cel charytatywny, np. na szpital dzieciecy?
6. Jaka kwota zadośćuczynienia/odszkodowania w trybie art. 46 k.k. jest adekwatna do takich okoliczności sprawy jak wypadek śmiertelny? (Wiem, że brzmi to jak "wycena" czyjegoś życia, ale musze wiedziec jaka to moze być kwota, gdyż nie chce przesadzić z wygórowaniem roszczeń, dodam że pieszy (poszkodowany) miał ok. 70 lat i był dobrego stanu zdrowia jak na swój wiek).

Prosze o info.
rson jest off-line  
10-12-2011, 17:38  
Flagg
Przyjaciel forum
 
Posty: 372
Domyślnie RE: Odszkodowanie, zadośćuczynienie za śmiertelny wypadek

sprawa jest jak najbardziej do przeprowadzenia. Osobiście wolałbym zakończyć ją maksymalnie szybko w procesie karnym orzeczeniem winy, bez szarpania się o roszczenia finansowe (ewentualnie zarządzać w toku posiedzenia 335kpk zasądzenia nawiązki na rzecz pokrzywdzonego).

Po prawomocnym wyroku karnym (a nawet przed jego wydaniem) zgłosiłbym szkodę do ubezpieczyciela sprawcy (nic nie pisano o tym, że sprawca nie miał OC) i wezwał do zapłaty zadośćuczynienia oraz ewentualnie odszkodowania (ale tu należy pamiętać, że jego wysokość musi zostać ściśle udowodniona). Zapewne ubezpieczyciel uzna roszczenie w części, a co do reszty będzie trzeba wystąpić na drogę cywilną.
Flagg jest off-line  
10-12-2011, 17:45  
prucek24
Stały bywalec
 
Posty: 384
Domyślnie RE: Odszkodowanie, zadośćuczynienie za śmiertelny wypadek

Najłatwiej odszkodowanie uzyskać od ubezpieczyciela pojazdu kierowcy. Jest dużo firm które tym się zajmują, oczywiście za nie mały procent, ale dzięki nim można uzyskać dosyć duże odszkodowania bez zbędnych "formalności" dla Ciebie. Zwykle są to kancelarie które wiedzą jak uzyskać maksymalne zadośćuczynienie, co dla Ciebie samego może nie być takie proste, ku zdziwieniu problemem może być to że był to wypadek śmiertelny, wtedy odszkodowania są niższe niż gdy np. ktoś jest połamany.
prucek24 jest off-line  
10-12-2011, 17:45  
magdaa34
Użytkownik
 
Posty: 133
Domyślnie RE: Odszkodowanie, zadośćuczynienie za śmiertelny wypadek

Cytat:
Napisał/a rson Zobacz post
6. Jaka kwota zadośćuczynienia/odszkodowania w trybie art. 46 k.k. jest adekwatna do takich okoliczności sprawy jak wypadek śmiertelny?
Ostatnio często pojawia się kwota 250.000 zł z powołaniem się na casus smoleński. Nie znam detali ale poszukaj na www. Nie jest to jeszcze standard i wszystko w rękach sądu ale są już podobno wyroki tej wysokości.

Tu między innymi taki przypadek:

http://www.wykop.pl/ramka/903519/chc...k-za-smolensk/


"Nie ukrywam, że zainspirowały nas informacje o przyznaniu identycznych kwot członkom rodzin ofiar smoleńskich - tłumaczyli nam mecenasi z rzeszowskiej kancelarii "Jachim, Lipski, Slisz”, pełnomocnicy rodziny."
magdaa34 jest off-line  
10-12-2011, 17:50  
rson
Użytkownik
 
Posty: 59
Domyślnie RE: Odszkodowanie, zadośćuczynienie za śmiertelny wypadek

Ubezpieczyciel to odrębna sprawa i tu wiążącym jest prawomocne zakończenie sprawy. I napewno tak bedzie, że ubezpieczyciel wypłaci "po swojemu", czyli tyle ile uzna za stosowne, i potrzebne będzie rozwiązanie poprzez sprawę cywilną z ubezpieczycielem - ale to odrębna sprawa.
Interesuje mnie jednak to co dzieje się na etapie sprawy karnej, czyli:
Czy mozna złożyć wniosek w trybie art. 46 k.k. o odszkodowanie/zadośćuczynienie od sprawcy wypadku. Pytam z tego powodu, gdyż sprawa jest już w Sądzie (akta sprawy), termih rozprawy - wyznaczony, a sprawa ma się zakończyć na jednej rozprawie bo sprawca poddał się karze w trybie art. 335 k.p.k. Natomiast jak pisze w "pouczeniu dla pokrzywdzonego" - pokrzywdzony może złożyć wniosek w trybie art. 46 k.k. do chwili zakończenia przesłuchania samego pokrzywdzonego - zatem jeśli rozprawa sądowa opiera się o art. 335 k.pk. to poszkodowany (w tym przypadku rodzina) - nie bedzie wogóle przesłuchiwana. Zatem czy w takiej sytuacji można jeszcze złożyć wniosek w trybie art. 46 k.k. - czy zrobic to przed rozprawą jeszcze czy do dnia rozprawy - na rozprawie. To jest najwazniejsze, a moje dalsze pytania jak w poprzednim poście.
rson jest off-line  
10-12-2011, 17:55  
rson
Użytkownik
 
Posty: 59
Domyślnie RE: Odszkodowanie, zadośćuczynienie za śmiertelny wypadek

Dziękuję za info "Magdaa34" - jednak w tym miejscu chcę dodać, iż jestem byłym pracownikiem firmy ubezpieczeniowej (likwidacja szkód komunikacyjnych - samochody), i w tym przypadku, w tej sprawie pomagam rodzinie poszkodowanej, i poprostu nie inkasuję z tego tytułu ani złotówki, robie to totalnie gratis (rodzina ta to moi znajomi). Jednak sprawa dotyczy szkody osobowej i tu mam mniejszą wiedze niż byłaby to szkoda na pojeździe - stąd moje pytania.
rson jest off-line  
10-12-2011, 18:13  
magdaa34
Użytkownik
 
Posty: 133
Domyślnie RE: Odszkodowanie, zadośćuczynienie za śmiertelny wypadek

Cytat:
Napisał/a rson Zobacz post
Na prostym odcinku drogi trzeźwy kierowca potrącił ze skutkiem śmiertelnym pieszego...
Tak z ciekawości zapytam na temat okoliczności sprawy, gdyż proponowany wyrok (1,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 4 lata oraz 3 tysiące grzywny) nawet jak na przestępstwo nieumyślne jest dość niski.
Czy wiesz jaki był stopień zawinienia sprawcy, i co robił pieszy na drodze? Rozumiem, że nie szedł poboczem itp? Czy pomimo nadmiernej prędkości pojazdu pieszy również przyczynił się do wypadku?
magdaa34 jest off-line  
10-12-2011, 18:36  
rson
Użytkownik
 
Posty: 59
Domyślnie RE: Odszkodowanie, zadośćuczynienie za śmiertelny wypadek

Okoliczności sprawy po krótce były takie:
Dwa samochody ścigały się na prostej drodze, w terenie zabudowanym, w dzień. Według świadków jechały grubo ponad setkę. Byłem na miejscu zdarzenia i wiem że można na tej drodze rozwinąć duże prędkości. Pieszy został potrącony na środku jezdni, po przejsciu około 3,0-3,2 metrów jezdni. Ponieważ przechodził dosłownie 10-12 metrów obok wyznaczonego przejścia dla pieszych - Biegły uznał to za minimalne przyczynienie sie pieszego do wypadku. Wedle mojej oceny Biegły miał rację. Jednak wszystkie inne okoliczności sprawy wskazują na bezpośrednią winę kierowcy: brawurowa jazda w miejscu zabudowanym, gdzie są przystanki autobusowe, liczne znaki informacyjne o przejściach dla pieszych i wypadkach, ograniczenia prędkości, itp. Jazda kierowcy z predkoscią nie mniejszą niż 86 km/h. Poza tym zachowanie kierowcy po wypadku, który okazywał "cwaniactwo" do Policji która przyjechała. Potem znikało oznakowanie koło miejsca wypadku (znikały znaki drogowe informujące o ograniczeniach prędkości). Ja nie widziałem opinii Biegłego i nie mogę się wypowiedzieć czy dokonał poprawnych wyliczeń, natomiast moje wyliczenia są zbliżone do wyliczeń Biegłego (mi wyszło nie mniej niż 90-95 km/h). Pieszy tylko przechodził ok. 10 metrów od przejścia dla pieszych bo przy przejściu było błoto i to uniemożliwiało dojście do przejścia. Innych przyczyn wypadku po stronie pieszego nie ma. Kierowca - z racji tego że jezdnia była i jest prostą drogą mógł widzieć pieszego i otoczenie, zresztą Biegły napisał, iż gdyby jechał z zgodnie ze znakami to do wypadku by nie doszło. Mnie też dziwi taki niski wyrok, gdyż w moim mieście jest niespotykane aby za wypadek śmiertelny dostać wyrok w zawieszeniu, przewaznie z tego co słyszałem to są to wyroki 2 lub 3-4 lata bezwzględnego pozbawienia wolności,a jeśli kierowca był nietrzeźwy i nawet to nie miało wpływu na wypadek (czyli np. pieszy wybiegł, a ten nie mógł zareagować) to i tak tacy kierowcy są surowo karani (nawet 8 lat). w tej sprawie zastanawiające jest, iż Prokuratura nie przeprowadziła czynności w postaci zabezpieczenia z monitoringu, gdyż cała trasa jazdy samochodu sprawcy przed wypadkiem i za miejscem wypadku, co ileś miejsc posiadała monitoring. I ja ustaliłem te miejsca, czyli np. sklepy, stacje benzynowe, banki, itp. - z kamerami skierowanymi na jezdnie (dałem adresy tych firm Prokuraturze, aby wzięła stamtąd nagrania). Zatem dziwne, że tego nawet nie próbowano zabezpieczyć. No ale każda sprawa ma tzw. drugie dno, a sprawca to osoba bardzo zamożna.
rson jest off-line  
10-12-2011, 20:01  
magdaa34
Użytkownik
 
Posty: 133
Domyślnie RE: Odszkodowanie, zadośćuczynienie za śmiertelny wypadek

Cytat:
Napisał/a rson Zobacz post
...Mnie też dziwi taki niski wyrok, gdyż w moim mieście jest niespotykane aby za wypadek śmiertelny dostać wyrok w zawieszeniu, przewaznie z tego co słyszałem to są to wyroki 2 lub 3-4 lata bezwzględnego pozbawienia wolności...
Otylia J., mistrzyni olimpijska, z tego samego art. kk otrzymała wyrok podobny, a ofiara nie miała nawet najmniejszego wpływu na przyczynienie się do wypadku. Tu jednak zaważył, nieznaczny, ale jednak... "współudział" ofiary. Prawnik patrzy na to bez emocji, ocenia, że pieszy znajdował się mimo wszystko na pasie ruchu w niedozwolonym miejscu...

Z pewnością inny wyrok by zaproponowano, choć skutki wypadku byłyby identyczne, gdyby pieszy znajdował się na pasach a nie 10 metrów od nich.

Łącznie to wszystko może mieć i wpływ na odszkodowanie, tzn. jego wysokość. A TU sprawcy może właśnie ten argument podnosić...
magdaa34 jest off-line  
10-12-2011, 20:17  
rson
Użytkownik
 
Posty: 59
Domyślnie RE: Odszkodowanie, zadośćuczynienie za śmiertelny wypadek

Możliwe, że to zaważyło, ale znam przypadek że taka sytuacja nie miała wpływu i sprawca został surowo ukarany. Jednak w tym konkretnym przypadku sprawca poddaje się karze i przyznaje się do winy zatem bierze na siebie 100% odpowiedzialności. Zatem w wyroku nie ma rozgraniczenia - przykładowo 80% winny kierowca, a 20% pieszy. Wyrok uzgodniony przed sprawą w trybie art. 335 k.p.k., sprawca przyznał się do spowodowania wypadku. Natomiast Otylia J. otrzymała chyba 8 mies. ograniczenia wolności (a nie wyrok w zawieszeniu), czyli w miesiącu odpracowywała ileś tam godzin społecznie. Widziałem też animacje symulacji z tego wypadku i chyba jest to jedyny przypadek aby za wypadek ze skutkiem śmiertelnym dostać wyrok ograniczenia wolności.
rson jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo karne - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wypadek, zadośćuczynienie z polisy OC a zniżki - Witam!Mam pytanie, a dokładnie jeśli miałem wypadek, auto prowadził kolega którego właścicielem był jego ojciec. Jako pasażer nie doznałem...
§ Wypadek na motorze, zadośćuczynienie - Witam. potrzebuje pomocy. Jakiego odszkodowania możemy żądać?? Chodzi tu o wypadek moje brata, ktory lezy dalej w szpitalu Obecnie zdiagnozowane...
§ Zadośćuczynienie a wypadek - Witam Również jestem ofiarą wypadku komunikacyjnego. Miałem zderzenie czołowe z winy drugiego kierowcy. Mój samochód poszedł do kasacji. W...
§ Zadośćuczynienie a wypadek komunikacyjny - witam, pytanie do prawników i osób, które być może ćwiczyły temat zadośćuczynienia na własnej, nomen omen, skórze. Otóż miałem wypadek...
§ Wypadek śmiertelny- odszkodowanie - Witam jestem tu nowy i może moja prośba jest w złym rozdziale, ale prosze o pomoc. Mój tata zginął w wypadku ( samochód ciężarowy przewrócił sie...
§ wypadek rowerowy - odszkodowanie z OC a zadośćuczynienie w sądzie - Witam. Moja mam została potrącona na rowerze przez samochód. Wina samochodu jest bezsporna i nie podważana przez nikogo, łącznie ze sprawcą. Mama...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:45.