wniosek o adwokata z urzędu w sprawie karnej - Forum Prawne

 

wniosek o adwokata z urzędu w sprawie karnej

Proszę o informację czy ja jako córka (pełnoletnia)mogę złożyć wniosek o przyznanie adwokata z urzędu dla mojego ojca który jest oskarżony w sprawie karnej (wyłudzenie powtórne w ciągu 5 lat od odbycia pierwszej kary) i ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne

Prawo karne - aktualne tematy:

  • § powrót z zagranicy
    Witam mam kilka pytan mieszkam w angli od 9 miesiecy przed przylotem byłęm karanyi wyrokiem sądu były prace...
  • § Problem ...smsowy film
    Hej...mój brat chciał obejrzeć film...i podał mój numer.Przyszedł mi jakiś sms z jakimś kodem.Wykasowałam to,...
  • § Naruszenie tajemnicy korespond...
    Sytuacja wygląda następująco: Koło śmietników, które stoją przy blokach ulicę dalej od mojego bloku (inna...

Odpowiedz
 
20-04-2012, 19:02  
moni1975
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie wniosek o adwokata z urzędu w sprawie karnej

Proszę o informację czy ja jako córka (pełnoletnia)mogę złożyć wniosek o przyznanie adwokata z urzędu dla mojego ojca który jest oskarżony w sprawie karnej (wyłudzenie powtórne w ciągu 5 lat od odbycia pierwszej kary) i został aresztowany i nie ma z nim żadnego kontaktu a obawiam się że sam z tego prawa nie skorzystał ponieważ rozmawiałam z Prokurator prowadzącą sprawę i przekazała mi że adwokata na rozprawie o utrzymaniu aresztu nie było . Jest to sprawa pilna ponieważ dziś w tej sprawie zapadł wyrok (o utrzymaniu aresztu) i jest tylko 7 dni na złożenie zażalenia. Czy ja zażalenie mogę złożyć? Czy ten wyrok może być uchylony w związku z nieprzyznaniem adwokata z urzędu przez sąd który powinien to zrobić (tak czytałam ale nie wiem czy o prawda) jeśli oskarżonemu grozi w sprawie karnej kara powyżej 3 lat pozbawienia wolności?
moni1975 jest off-line  
20-04-2012, 21:43  
magnatex
Ekspert
 
magnatex na Forum Prawnym
 
Posty: 7.351
Domyślnie RE: wniosek o adwokata z urzędu w sprawie karnej

Cytat:
Napisał/a moni1975 Zobacz post
Proszę o informację czy ja jako córka (pełnoletnia)mogę złożyć wniosek o przyznanie adwokata z urzędu dla mojego ojca
Nie możesz - nie jesteś stroną postępowania.

Cytat:
został aresztowany i nie ma z nim żadnego kontaktu
Nieprawda. Po pierwsze masz z ojcem kontakt listowny. Po drugie możesz się starać o zgodę na widzenie.

Cytat:
a obawiam się że sam z tego prawa nie skorzystał
Nie musi.
Cytat:
ponieważ rozmawiałam z Prokurator prowadzącą sprawę i przekazała mi że adwokata na rozprawie o utrzymaniu aresztu nie było .
A niby skąd miał być? Adwokat na posiedzeniu aresztanckim byłby tylko wówczas, gdybyś przed posiedzeniem Sądu ustanowiła ojcu adwokata z wyboru, a on następnie potwierdziłby udzielone przez Ciebie pełnomocnictwo.
Cytat:
Jest to sprawa pilna ponieważ dziś w tej sprawie zapadł wyrok (o utrzymaniu aresztu) i jest tylko 7 dni na złożenie zażalenia.
Nie wyrok, tylko postanowienie o tymczasowym aresztowaniu. Na wyrok jeszcze musi poczekać.
Cytat:
Czy ja zażalenie mogę złożyć?
Nie możesz - nie jesteś stroną.
Cytat:
Czy ten wyrok może być uchylony w związku z nieprzyznaniem adwokata z urzędu przez sąd który powinien to zrobić (tak czytałam ale nie wiem czy o prawda) jeśli oskarżonemu grozi w sprawie karnej kara powyżej 3 lat pozbawienia wolności?
To nie jest wyrok, a postanowienie. Tu jest podstawowa różnica. Na posiedzeniu aresztanckim nie musi być obrońcy, i nie ma znaczenia o jakie przestępstwo osoba jest podejrzana.
Oskarżony musi mieć obrońcę podczas procesu (a więc po wniesieniu aktu oskarżenia) jeśli zarzucono mu zbrodnię (a więc czyn zagrożony minimum 3 latami pozbawienia wolności), jest głuchy, niemy, niewidomy, albo zachodzi wątpliwość co do jego poczytalności.

A tak na marginesie - jeśli Twój ojciec podejrzany jest o wyłudzenie, czyli jak rozumiem o oszustwo, to jeśli nie złoży wniosku o adwokata z urzędu, to nawet podczas procesu może go nie mieć, bo jego czyn nie jest zagrożony na tyle wysoką karą.
Musisz też wiedzieć, że złożenie wniosku o adwokata nie oznacza bynajmniej, że Sąd się do tego wniosku na pewno przychyli. O ile nie zachodzą przesłanki obrony obligatoryjnej (kiedy zgodnie z przepisami oskarżony mis mieć obrońcę), to Sądy szczegółowo weryfikują złożone wnioski i jeśli są one uzasadniony tylko "bo ja chcę", to często je odrzucają.

PS. Proszę nie dublować tematów.
magnatex jest off-line  
03-06-2012, 07:20  
Jacpot
Początkujący
 
Posty: 25
Domyślnie RE: wniosek o adwokata z urzędu w sprawie karnej

Witam wszystkich na forum i od razu przejdę do pytania: W sytuacji ,gdy został przydzielony przez Sąd obrońca z urzędu ,na jakiej zasadzie powinien wyglądać kontakt między oskarżonym a obrońcą ,jakie obowiązki z obu stron winny być spełnione aby skuteczna była obrona na sprawie, czy konieczne jest spotkanie przed sprawą między obrońcą a oskarżonym aby nie zaistniała sytuacja ,że obrońca z urzędu stawi się na sprawę i nie będzie absolutnie nic wiedział czy mówił, oprócz przedstawienia się w Sądzie. Proszę o odpowiedzi na ten temat. Dziękuje i pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
Jacpot jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
§ Honorarium adwokata w sprawie karnej it-mail Prawo karne 22 14-03-2015 12:08
§ Czy można wnioskować o adwokata z urzędu w sprawie cywilnej? inviciblee Prawo cywilne 3 14-11-2012 13:04
§ Czy w sprawie o rozwód można się zwrócić do sądu o adwokata z urzędu? annnnnna Prawo rodzinne i opiekuńcze 1 14-06-2011 12:21
§ Ponowny wniosek o adwokata z urzędu sylwiaxp Prawo rodzinne i opiekuńcze 1 08-02-2011 23:23
§ Odmowa sądu w sprawie przyznania adwokata z urzędu Karolina76 Prawo pracy 0 07-02-2011 19:27
§ Adwokat z urzędu w sprawie karnej snm111 Prawo karne 1 23-10-2009 09:45


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:12.