wniosek o adwokata z urzędu w sprawie karnej - Forum Prawne

 

wniosek o adwokata z urzędu w sprawie karnej

Proszę o informację czy ja jako córka (pełnoletnia)mogę złożyć wniosek o przyznanie adwokata z urzędu dla mojego ojca który jest oskarżony w sprawie karnej (wyłudzenie powtórne w ciągu 5 lat od odbycia pierwszej kary) i ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne

Prawo karne - aktualne tematy:

  • § nietypowe pytanie
    Przekupilem, trzy osoby żeby wzięły na siebie odpowiedzialność z art 286,przyjęli ofertę lecz każdy z nich miał...
  • § fałszywe zeznania w postępowan...
    Dzień dobry, Najpierw cytat KPK: Art. 304 § 2. Instytucje państwowe i samorządowe, które w związku ze swą...
  • § utrata prawa jazdy art178a
    Witam w lipcu tego roku zatrzymała mnie policja w pierwszym badaniu 0.27 drugi 0,30 pozniej kolejne na komisariacie...

Odpowiedz
 
20-04-2012, 20:02  
moni1975
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie wniosek o adwokata z urzędu w sprawie karnej

Proszę o informację czy ja jako córka (pełnoletnia)mogę złożyć wniosek o przyznanie adwokata z urzędu dla mojego ojca który jest oskarżony w sprawie karnej (wyłudzenie powtórne w ciągu 5 lat od odbycia pierwszej kary) i został aresztowany i nie ma z nim żadnego kontaktu a obawiam się że sam z tego prawa nie skorzystał ponieważ rozmawiałam z Prokurator prowadzącą sprawę i przekazała mi że adwokata na rozprawie o utrzymaniu aresztu nie było . Jest to sprawa pilna ponieważ dziś w tej sprawie zapadł wyrok (o utrzymaniu aresztu) i jest tylko 7 dni na złożenie zażalenia. Czy ja zażalenie mogę złożyć? Czy ten wyrok może być uchylony w związku z nieprzyznaniem adwokata z urzędu przez sąd który powinien to zrobić (tak czytałam ale nie wiem czy o prawda) jeśli oskarżonemu grozi w sprawie karnej kara powyżej 3 lat pozbawienia wolności?
moni1975 jest off-line  
20-04-2012, 22:43  
magnatex
Ekspert
 
magnatex na Forum Prawnym
 
Posty: 7.466
Domyślnie RE: wniosek o adwokata z urzędu w sprawie karnej

Cytat:
Napisał/a moni1975
Proszę o informację czy ja jako córka (pełnoletnia)mogę złożyć wniosek o przyznanie adwokata z urzędu dla mojego ojca
Nie możesz - nie jesteś stroną postępowania.

Cytat:
został aresztowany i nie ma z nim żadnego kontaktu
Nieprawda. Po pierwsze masz z ojcem kontakt listowny. Po drugie możesz się starać o zgodę na widzenie.

Cytat:
a obawiam się że sam z tego prawa nie skorzystał
Nie musi.
Cytat:
ponieważ rozmawiałam z Prokurator prowadzącą sprawę i przekazała mi że adwokata na rozprawie o utrzymaniu aresztu nie było .
A niby skąd miał być? Adwokat na posiedzeniu aresztanckim byłby tylko wówczas, gdybyś przed posiedzeniem Sądu ustanowiła ojcu adwokata z wyboru, a on następnie potwierdziłby udzielone przez Ciebie pełnomocnictwo.
Cytat:
Jest to sprawa pilna ponieważ dziś w tej sprawie zapadł wyrok (o utrzymaniu aresztu) i jest tylko 7 dni na złożenie zażalenia.
Nie wyrok, tylko postanowienie o tymczasowym aresztowaniu. Na wyrok jeszcze musi poczekać.
Cytat:
Czy ja zażalenie mogę złożyć?
Nie możesz - nie jesteś stroną.
Cytat:
Czy ten wyrok może być uchylony w związku z nieprzyznaniem adwokata z urzędu przez sąd który powinien to zrobić (tak czytałam ale nie wiem czy o prawda) jeśli oskarżonemu grozi w sprawie karnej kara powyżej 3 lat pozbawienia wolności?
To nie jest wyrok, a postanowienie. Tu jest podstawowa różnica. Na posiedzeniu aresztanckim nie musi być obrońcy, i nie ma znaczenia o jakie przestępstwo osoba jest podejrzana.
Oskarżony musi mieć obrońcę podczas procesu (a więc po wniesieniu aktu oskarżenia) jeśli zarzucono mu zbrodnię (a więc czyn zagrożony minimum 3 latami pozbawienia wolności), jest głuchy, niemy, niewidomy, albo zachodzi wątpliwość co do jego poczytalności.

A tak na marginesie - jeśli Twój ojciec podejrzany jest o wyłudzenie, czyli jak rozumiem o oszustwo, to jeśli nie złoży wniosku o adwokata z urzędu, to nawet podczas procesu może go nie mieć, bo jego czyn nie jest zagrożony na tyle wysoką karą.
Musisz też wiedzieć, że złożenie wniosku o adwokata nie oznacza bynajmniej, że Sąd się do tego wniosku na pewno przychyli. O ile nie zachodzą przesłanki obrony obligatoryjnej (kiedy zgodnie z przepisami oskarżony mis mieć obrońcę), to Sądy szczegółowo weryfikują złożone wnioski i jeśli są one uzasadniony tylko "bo ja chcę", to często je odrzucają.

PS. Proszę nie dublować tematów.
magnatex jest off-line  
03-06-2012, 08:20  
Jacpot
Początkujący
 
Posty: 25
Domyślnie RE: wniosek o adwokata z urzędu w sprawie karnej

Witam wszystkich na forum i od razu przejdę do pytania: W sytuacji ,gdy został przydzielony przez Sąd obrońca z urzędu ,na jakiej zasadzie powinien wyglądać kontakt między oskarżonym a obrońcą ,jakie obowiązki z obu stron winny być spełnione aby skuteczna była obrona na sprawie, czy konieczne jest spotkanie przed sprawą między obrońcą a oskarżonym aby nie zaistniała sytuacja ,że obrońca z urzędu stawi się na sprawę i nie będzie absolutnie nic wiedział czy mówił, oprócz przedstawienia się w Sądzie. Proszę o odpowiedzi na ten temat. Dziękuje i pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
Jacpot jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo karne - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Honorarium adwokata w sprawie karnej - Witam , wiem doskonale ,że to sprawa umowy i wiem też ,że było mnóstow tego typu pytań w sieci ale.. czy mozecie powiedziec ile srednio wynosi...
§ Czy można wnioskować o adwokata z urzędu w sprawie cywilnej? - Czy można wnioskować o adwokata z urzędu w sprawie cywilnej?
§ Czy w sprawie o rozwód można się zwrócić do sądu o adwokata z urzędu? - Witam Może zaczne od początku wniosłam pozew o alimenty a mój mąż o separacje tego samego dnia. Wyznaczono nam rozprawy o alimenty była w kwietniu...
§ Ponowny wniosek o adwokata z urzędu - Czy mogę ponownie w trakcie toczącej się sprawy wnioskować o przydzielenie adwokata z urzędu? Raz już złożyłam, ale Pani sędzia namówiła mnie do...
§ Odmowa sądu w sprawie przyznania adwokata z urzędu - Witam, W sądzie toczy się sprawa z zakresu prawa pracy, jednakże problem dotyczy odmowy przyznania adwokata z urzędu byłemu pracodawcy. Osoba ta nie...
§ Adwokat z urzędu w sprawie karnej - Za pięc dni mam sprawę karną przed Sądem Rejonowym. Kiedy byłem przesłuchiwany na prokuraturze podałem, że uzyskuję dochody rzędu 5000 zł z...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:48.